ט' סיון התשפ"ד
15.06.2024

צפו בעימות הסוער • דרעי: לא שירתתי ב'במחנה' • לפיד: לא נהרגים בלימוד תורה

עימות סוער ב'משעל חם' • לפיד: לא מקבל הטפות מוסר מעבריינים מורשעים • דרעי: אין לי 22 מיליון וג'יפ כמוך • לפיד: צריך לקצץ לחרדים ולמתנחלים • תמליל העימות I לצפיה

העימות. צילומסך: ערוץ 2
העימות. צילומסך: ערוץ 2עימות חריף במיוחד פתח אמש סדרה שבועית של עימותים בתכנית 'משעל חם'. בעימות הראשון ניצבו, משני צידי המתרס, אריה דרעי מש"ס ויאיר לפיד מיש עתיד. השניים סיפקו את הסחורה - ובגדול. למנחה - ניסים משעל, לא נותרה הרבה עבודה, והוא איפשר לשניים להתכתש ארוכות.

'בחדרי חרדים' מגיש תמליל מהעימות:

דרעי: "הליכוד מזכיר לי את מפא"י ההיסטורית, פטרונות, שחצנות, יהירות. הם 'מועילים' לתת לנו איזה משרד.. נגמר המשחק הזה. ש"ס קמה כדי לקחת את גורל הספרדים בידיהם, השיח אחרי הבחירות יהיה אחר. הליכוד שונה, הכיוון שלו זה ברית הזוגיות, נישואין אזרחיים, תרבות אחרת - לא זו של מנחם בגין ושל מסורת".

לפיד: "זה סכסוך 'בתוך המשפחה' שייגמר יום אחרי הבחירות. יש זינוק עצום בהשתמטות מצה"ל, זה לא מה שהיה בקום המדינה, אני לא מבין למה הבן שלי צריך ללכת לצה"ל והם לא צריכים?"

דרעי: "אני רוצה להגיד ליאיר קודם כל, שבני רוב הח"כים של ש"ס משרתים, ושיש לנו בש"ס ח"כים לוחמי צנחנים, אנשי קבע וטנקיסטים, עובדות: כשש"ס קיבלה 17 מנדטים, בקרב קולות החיילים קיבלנו הכי הרבה אחרי הליכוד. אנחנו פתחנו את הנח"ל החרדי שיש שם שלושה גדודים, אם הצבא היה משתף פעולה היו כבר שלוש חטיבות. הצבא לא מעוניין לשלב את החרדים.

צפו:


"לקחתי את המצע של יש עתיד, ואני רואה שם שלפיד בעצמו כותב שהמסה של החרדים צריכים ללכת לשירות אזרחי, כשממשלת ישראל מחליטה לגייס 1300 בשביל לא לסגור את השירות האזרחי, בא לפיד השני, זה שלחוץ על מנדטים, והולך לבג"ץ. אתה יודע מי צריך להיות המשיב שם? יאיר לפיד הראשון - שכתב את המצע שלו. תפריד בין חרדים לבני ישיבות, חרדים צריכים מסגרות כדי לשאת בנטל על פי אורח חייהם, בחורי ישיבות שלומדים באמת, וזה לא עשרות אלפים, זה משהו אחר - הם נושאים בנטל יותר מאחרים".

לפיד: "ללכת לצבא זה גם האפשרות שתחזור בשק של גופה, איש מעולם לא נהרג באהלה של תורה או מת בישיבה".

דרעי: "כמו שלפיד מבין שאי אפשר לגייס את הערבים בכח רק בהסכמה והתנדבות, מי שמחפש קולות שימשיך לדבר על גיוס, מי שרוצה פיתרון - זה חייב להיות בהסדר והסכמה, כמו שיש היום אלפי חיילים חרדים בחיל האוויר וחיל הים, נכון הם לא יושבים בגלי צה"ל ולא ב'במחנה'"...

לפיד: "אני רוצה שתקיימו את עשרת הדיברות, ששת ימים תעבוד ועשית כל מלאכתך, למה אתה מניח לעשרות אלפים לשבת בבית ולא לעבוד?"

דרעי: "אם תקיים 'ביום השביעי תנוחו'... אני החסיד הגדול ביותר של עבודה, אפשר לחשוב שכשש"ס קמה כל הספרדים היו באוניברסיטה וש"ס הפכה אותם לנבערים, תפסיקו עם זה".

ניסים משעלצילום: ניסים משעל
ניסים משעל

דרעי: שיאיר יתחייב שהוא לא ישב איתי בממשלה

מהנושא הצבאי, עברו הצמד לדון בנושא ההרשעה של דרעי.

משעל: "האם לדעתך יאיר, דרעי - שהורשע על שוחד - צריך להיות בפוליטיקה?"

לפיד: "כל עבריין שישב בכלא צריך לתת לו הזדמנות להשתקם, זה דבר חשוב, אבל מי ששדד בנק - לא תחזיר אותו לעבוד באותו בנק, דרעי לא אמור לחזור למקום שבו התרחש הפשע".

דרעי: "לא יודע למי להתייחס, לרמת המוסר של לפיד שישב לפני חודש ושאלת אותו על אולמרט ואמר שלא רוצה להתייחס, יש לו רמת מוסר שונה בין אולמרט האשכנזי לדרעי הספרדי. אין דמוקרטיה על תנאי, תפסיקו עם ההתנשאות, הרי אני יושב פה כי הציבור רוצה אותי".

לפיד: "הטענה של אריה שהוא מקופח היא אבסורד מוחלט, האיש בן 27 היה מנכ"ל משרד הפנים".

דרעי: "בזכות שש"ס קמה ולקחה את גורל הספרדים בידם".

לפיד: "אני לא מקבל הטפות על מוסר מעבריינים מורשעים. זה באמת בושה שהציבור הולך אחרי אדם שהוא עבריין מורשע".

דרעי: "אם אתה אדם כזה מוסרי וטוען שאני לא ראוי לשבת בממשלה, בוא תצהיר פה בפני כולם שאתה לא תשב איתי בממשלה אחת".

לפיד: "אני לא מרכיב את הממשלה, אני חושב שמי שמרכיב אותה מחליט מי ישב בה, ואני לא יודע אם אשב בה, אני לא יודע לענות על שאלות היפותטיות. ודאי שלא אשב בממשלה למשל שלא תעסוק בשוויון בנטל".

אריה דרעיצילום: אריה דרעי
אריה דרעי

לפיד: בעד לקצץ לחרדים ומתנחלים

בשלב זה הדיון התלהט ועבר לנושאי חינוך, תקציב ואפליה.

לפיד: "שס יצרה דור שלם שלא מקבל חינוך מספיק טוב ותנאי פתיחה טובים להשתלב, ללא לימודי ליב"ה, תנו הזדמנות לילדים ללמוד מחשבים, מתמטיקה ואנגלית - שיאפשרו להם להתקדם בחיים, זה חשוב ללמוד תורה, אני חושב שחילונים צריכים ללמוד יותר יהדות, אבל גם אצלכם. ודבר שני הם פילגו את עם ישראל, כי עם ישראל אומר הם - אני לא מעניין אותם. יושבים אנשים שלא מצליחים לקנות דירה ושומעים על מכרז של אטיאס בבית שמש בזול".

דרעי: "לגבי לימודי ליבה הנתונים שבדקתי אותם היום, 95% מבתי הספר של מעיין החינוך שזה רשת החינוך של שס אצל הבנים, ו-100% מהבנות, לומדים לימודי ליבה באופן מלא.

"כל הנהגה פוליטית במרכז ישראל היא אשכנזית טהורה, נתניהו, ליברמן, לפיד, לבני, יחימוביץ, גלאון, אפילו אחותנו הקטנה - ליצמן וגפני. היה רמטכ"ל אחד מופז, היה לו 28 מנדטים, הורידו אותו לאחוז החסימה - בגלל שהוא ספרדי. כמו שטיפלתי במסירות במגזר הערבי לא בגלל מנדטים - זה אולי אפילו הזיק לי - אלא מתוך חמלה למיעוטים, אני בצד של החלשים. יש פה קלסר מחקרי עם נתונים מדהימים, על כל חמשה מובטלים ספרדים יש אחד אשכנזי, הספרדים פי שלושה עניים מהאשכנזים, 9% מהסגל האקדמאי בלבד ספרדים, 3% מכל הפרופסוריות. יש שתי מדינות במדינת ישראל, של אלה שיש להם ושל אלה שאין להם. יאיר שייך לאלה שיש להם, הוא לא יודע מה זה עוני, מה זה שכבות מצוקה".

לפיד: "אין אדם שקיבל יותר הזדמנויות ממך".

דרעי: "אין לי 22 מיליון וג'יפ כמוך, יש לי פרנסה בכבוד. אבל כשהייתי ילד קטן שעלה ממרוקו ואחרי חודשיים - לא אשכח את המבט הכבוי של אבא שלי, כשהוא התקשה להביא אוכל הביתה, ברוך ה' יצאתי מזה, אבל אני רוצה ש-900 אלף ילדים לא יעברו את זה, גם אם שני בני הזוג עובדים מצאת החמה עד צאת הנשמה - הם מקבלים ארבע אלף שקל בחודש.

"לא אשב בממשלה שתקצץ קיצוץ רוחבי פחדני, אולי זה יפתור את הבעיה ליאיר כי הוא מוכן לשבת שם, נכון, מוכרחים לקצץ, אפשר מע"מ שונה - יותר על דירות ומכוניות יוקרה, אני בעד מבחני הכנסה. הייתי בממשלת רבין ורבין לקח אחריות גדולה וקיצץ בביטחון, פערים חברתיים כאלה הם סכנה יותר גדולה מהביטחון".

לפיד: "לא אשב בממשלה שמקצצת למעמד הביניים בשביל לחלק למגזרים ולסקטורים".

דרעי: "אתה בעד שמע"מ על לחם יהיה כמו מע"מ על ג'יפ?"

לפיד: "ומההתנחלויות לקצץ?"

דרעי: "למה? הם לא בני אדם? לא צריכים לחם? לא צריכים כבישים? לפנות את הזבל? לא צריכים ביטחון? הם איזה מוקצה מחמת מיאוס? למה לא שואל אותי על רמת אביב? הם הלכו בשליחות עם ישראל וממשלות ישראל וצריך לתת להם".

לפיד: צריך חלוקה שוויונית של העוגה, החרדים מקבלים יותר ממה שמגיע להם והמתנחלים מקבלים. המתנחלים מחוץ לגושי היישובים צריך לקצץ. צריך להקטין את הממשלה ולסייע לעסקים קטנים.

דרעי: "תומך בזה. הוא מייצג את אלה שלא גומרים את החודש, והטיול לחו"ל והרכב, ואני מייצג את אלה שלא מתחילים את החודש - זה ההבדל".

לפיד: "ההבדל שאני מייצג את אלה שבאים לתרום למדינה ואתה את אלה שבאים לסחוט מהמדינה".

דרעי: "זה פוליטיקה של שנאה שהייתה מפלגה כזו ונעלמה, אל תלך בדרך הזו".

יאיר לפידצילום: יאיר לפיד
יאיר לפיד

דרעי: לחברים בש"ס יהיה תפקידים מכובדים

לאחר הצגת סקרים עדכניים, התעניין משעל על מי ימליצו השניים לנשיא להטיל את הרכבת הממשלה.

דרעי: "נתניהו בטוח מרכיב את הממשלה, אנחנו נמליץ עליו להיות ראש ממשלה. מי המליך אותו? יחימוביץ ולפיד ולבני ברגע שלא התאחדו ויצרו גוש מול גוש ופנו אלינו - נגמר הסיפור, יש מרוצה של כל המפלגות להצטרף לביבי".

"אני רואה את יאיר כשותף מקווה שלא יהיה לו בעיה לשבת איתי. הליכוד יגמור בין 30 ל-33-34 מנדטים, ויצטרך עוד 20-25 מנדטים מינימום, לפחות בנט ושס ויאיר בשביל להקים ממשלה".

לפיד: "אני לא בכיס של אף אחד, אני לא ממליץ כרגע על שום דבר. הבוחרים שלי רשאים לדעת שלא אשב בממשלה שלא תמלא את ההתחייבויות שלנו. כשיהיו תוצאות אמליץ".

דרעי: "בש"ס לא יהיה שר תיירות, ננהל מו"מ כמו שאנחנו יודעים, והחברים שלי בש"ס יחזיקו תפקידים נכבדים כמו שעד היום היה. לא יתכן שיהפכו את שס למפלגה סקטוריאלית, אני מייצג את ה'סקטור' שאין להם. לעוני אין כיפה ואין מגזר".

לפיד: "כל הבוחרים של לבני יודעים שהיא לא רצה לראשות הממשלה, שהיא לא תישאר יום אחרי הבחירות, היא הרי עוזבת"..
עימות משעל חם יאיר לפיד אריה דרעי שכבות מצוקה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 44 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד