י"ב תמוז התשפ"ד
18.07.2024

פרשת פרידמן • הסבתות התאחדו: ילדים בטראומה

הסיפור שמסעיר את הקהילה החרדית אנטוורפן מתפתח לכיוון נוסף • פרידמן עתר לבית משפט: לחייב את בית הספר 'יבנה' לקבל את בנותי הגדולות • שתי הסבתות התאחדו למען הנכדים • בלעדי

פרידמן ומשפחתו. צילום: jood actueel
פרידמן ומשפחתו. צילום: jood actueelהמציאות, מסתבר, עולה לעיתים על כל דמיון - והדרמה בקהילה החרדית באנטוורפן שבבלגיה נמשכת.

אם לא די היה בעתירה שהגיש משה אריה פרידמן נגד בית הספר 'בנות ירושלים' של חסידות בעלזא, בעקבותיה חויב בית הספר לבנות לאפשר לשני בניו של פרידמן ללמוד יחד עם תלמידות בית הספר, מגיע השלב הבא: ביום חמישי הקרוב צפוי בית משפט באנטוורפן להכריע בעתירה שהגיש פרידמן בדרישה כי שלושת בנותיו הגדולות יותר יתקבלו ללימודים בבית הספר 'יבנה' בעיר.

הוויכוח על רישום הבנות בבית הספר נסוב במקרה זה בעיקר סביב התאמתן לרמת הלימודים הגבוהה במוסד הלימודי. הנהלת בית הספר טוענת, כי על פי הרקורד ההשכלתי של הבנות, הן אינן מתאימות ללמוד בבית הספר.

אך פרידמן עצמו מתעקש שבנותיו ילמדו בבית הספר, ואף הגיש עתירה לבית משפט, מאחר ולטענתו, על פי חוק החינוך בבלגיה, על הנהלת בית הספר לקבל את בנותיו למשך 25 ימים, ואז להתכנס ולהכריע: האם למרות שאין להן את רמת ההשכלה המתאימה - הן יכולות ללמוד במוסד או לא.

"הוויכוח שיגיע ביום חמישי לבית המשפט", מסביר גורם בקהילה, "הוא רק על 25 ימים. זה קצת מגוחך".

עוד בנושא:
שופט באנטוורפן פסק: בנים ילמדו בבי"ס לבנות
הפרובוקציה הצליחה: הבנים הושבו בין שתי בנות
"יש יתרונות בכך שבני לומדים יחד עם בנות" • פרידמן מדבר
הילדים לומדים עם בנות? הסבתא פרידמן מתערבת

בנוסף, ביום שני הבא יתקיים דיון ראשון בערעור שהגישה הנהלת בית הספר 'בנות ירושלים' - שם לומדים כעת שני בניו של פרידמן, נגד החלטת בית המשפט שהתקבלה בתחילת החודש, לפיה בית הספר חייב לרשום את הבנים ללימודים בבית הספר, למרות היותו מיועד לבנות בלבד, מכוח החוק במדינה.

הסבתות התאחדו למאבק על הנכדים

בתוך כך, הולך ומתרחב המאבק הפנימי בתוך משפחת פרידמן.

ל'בחדרי חרדים' נודע, כי גם איבולה רוזנצוויג - אם רעייתו של פרידמן - ביקשה להצטרף לבקשה שהגיש לפני מספר ימים עו"ד הנרי רוזנברג, בשמה של מלכה פרידמן, אמו של משה אריה פרידמן, לרשויות החוק, ובה ביקש בשם מרשתו - הסבתא - לפעול להוצאת הילדים מרשותו של פרידמן, ולבחון את מידת רצונם ללמוד בבית ספר של בנות.

עו"ד רוזנברג אמר בשיחה עם 'בחדרי חרדים', כי הציג בפני פרקליטות המדינה כמה טענות, ביניהם העלה את העובדה שהילדים נאלצים לנדוד מדירה לדירה, לאחר שבפעם השניה התברר כי אביהם הוציא חוזה שכירות במרמה ומסרב לשלם את שכר הדירה.

"זרקו אותו מהבניין ברחוב 9 שבו היה גר, וכעת הוא עבר למספר 19. זו חלק מהטראומה אותה עוברים הילדים".

לדבריו, ההחלטה בעניין תינתן תוך שבועיים מהיום.

רוזנברג מסביר, כי הוא מייצג את הסבתות ללא עלות. "אני רואה בכך יישום המצווה של 'ובערת הרע מקרבך'".

תגובתו של משה אריה פרידמן לא התקבלה, ולכשתתקבל תפורסם.
פרידמן בלגיה אנטוורפן עתירה תביעה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 15 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד