1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

שוויון בנטל בויז'ניץ: האדמו"ר נתן 'צו 8' לחסידים

לקראת יום השנה הראשון לישועות משה זצ"ל: האדמו"ר הכריז על תקנה חדשה ודרש לציית לה "כמו לצו שמונה" • השבת חודשה בחסידות מסורת עתיקה שנפסקה
שלמה גרינברג, בחדרי חרדים, כ"ג שבט תשע"ג 03/02/2013 11:16

האדמו"ר מויז'ניץ. צילום: יהושע פרוכטר קיבלו צו שמונה, חסידי ויז'ניץ. צילום: יעקב כהןלקראת היארצייט הקרב - תקנה חדשה בחסידות ויז'ניץ: בליל שישי של השבועות הקרובים יתכנסו כל החסידים מרחבי הארץ בבית המדרש של מרכז חסידי ויז'ניץ בבני ברקלשעתיים של לימוד.

בשעה הראשונה ילמד כל אחד מה שליבו חפץ. השעה הבאה, תהיה מוקדשת למשא תורני בספר ה'מנחת חינוך' שיוגש בכל שבוע על-ידי תלמיד חכמים מפורסמים.

התקנה נקבעה על-ידי האדמו"ר, במהלך דברי התורה שנשא בסעודה השלישית בשבת האחרונה

האדמו"ר הדגיש את העובדה, כי קרב ובא בעוד חודש ימים יום ההילולא הראשון של אביו האדמו"ר ה'ישועות משה' זצ"ל מויז'ניץ: "איך אפשר להתכונן ליארצייט? עלינו לחשוב מה אבא זצ"ל הכי העריך ואהב ובכך לדבוק. אבא אהב את התורה ולהאזין לקול התורה המתרונן".

בדברים שנשמעו כמענה לשיח הציבורי אודות סוגית גיוס החרדים, השווה האדמו"ר בין לימוד תורה לבין הגיוס: "יהיו שיאמרו, למה דווקא יום חמישי? זה ערב שבת, קצת קשה... אבל כפי כשאדם מקבל צו שמונה מהצבא, איננו יכול לסרב ולומר: 'זה לא נח לי, זה קשה לי', כך התקנה הזו. זהו צו התייצבות לכל החסידים.

"ככה עלינו להתכונן ליארצייט של אבא זצ"ל. שכולם ישתתפו בלימוד התורה ושקול התורה ישמע בעוז".

עוד בויז'ניץ: מסורת עתיקה התחדשה השבת

ביום חמישי י"ח אדר, יומיים לפני יום ההילולא שיחול בשבת, יעלה האדמו"ר בצהרי היום אל ציונו של אביו ה'ישועות משה' זצ"ל, שמצבה על קברו הוצבה בשבוע האחרון, במלאת י"א חודש להסתלקותו.

לקראת הערב, צפוי להיערך מעמד 'סיום לימוד חמש מצוות בספר מנחת חינוך' (ט' י"א, י"ב, י"ט, כ', כ"א, בסדר הכרונולוגי, אותו קבעו רבני החסידות) עליהם שקדו החסידים בשנה האחרונה. במעמד לכבודה של תורה, יחולקו תעודות ופרסים לאברכים שעמדו במבחן על החומר הנלמד. המעמד יתקיים במהלך ה'ליל שישי' האחרון לתקנה החדשה.

בתוך כך, השבת התחדשה בבית המדרש של האדמו"ר, מסורת עתיקת יומין, שבה משפחת וולצר שרה ניגון 'המבדיל' במוצאי שבתות - לחן שעוד הושר על ידי אבות המשפחה בצלו של הרה"ק ה'צמח צדיק' מויזניץ זי"ע.

המסורת חודשה לרגל יום השנה של אחד מחשובי חסידי ויז'ניץ, הרה"ח רבי דוב וולצר, שהשבת חל יום פטירתו. רבי בערל נהג לשורר את הלחן אצל האדמו"ר ה'אמרי חיים' ובנו האדמו"ר ה'ישועות משה' זצ"ל, לעיתים תכופות. אביו של רבי בערל, הרה"ח רבי יעקב ז"ל נהג לשורר זאת אצל הרה"ק ה'אמרי ברוך' ובנו הרה"ק ה'אהבת ישראל' זצ"ל ואילו אביו של רבי יעקב, הרה"ח רבי ליפמן ז"ל, שורר את הלחן העתיק עוד בבית מדרשו של ה'צמח צדיק'. גם בנו שיבלחט"א הרה"ח רבי חיים וולצר, נהג לשורר זאת אצל ה'ישועות משה'.

המסורת פסקה כאשר ה'ישועות משה' חלה לפני אחד עשרה שנה, ומאז לא נשמע המנגינה בפומבי בבית המדרש של החסידות.

במוצאי השבת, לאחר ההבדלה, האדמו"ר הורה לזקני בני משפחת וולצר, שכללה את
בנו של המנוח שנפטר בשנת תש"נ, רבי חיים המשמש כסולן במקהלת החסידות, את חתן המנוח הרה"ח רבי מיכאל שרייבר ששימש במשך שנים כיו"ר אגודת צעירי ויז'ניץ, חתנו של שרייבר ר' יוסף יצחק רוטנברג מנכ"ל המוסדות ואחיינו של המנוח, רבי יעקב וולצר ששימש כמזכיר מועצת גדולי התורה וכיום משמש כמזכירו של האדמו"ר, לצד שלל תפקידים בחסידות, שיתייצבו בשורה עורפית ויתחילו לפזם את השיר כמקהלה, כאשר הציבור הרחב מחרה מחזיק אחריהם בקטעים שונים.

"ההתרגשות הייתה גדולה, עם חידוש המסורת העתיקה", אמרו החסידים בתום המעמד.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. לו היה יודע האדמו"ר מה זה צו 8 לא היה מעיז להשוות ל2 לימוד לכמה שבועות בבני ברק  

  מישהו שיודע מה זה צו 8

  • מצד שני חשוב לזכור שמדובר בצבא שיש לו עוד מטרה מעבר ללחימה, והיא חינוך מחדש 

   יהודי

  • הפושטקים פורקי העול כמוך חיים כאן רק בזכות שומרי המצוות והתורה והתפילה (ל”ת)

   מנדי

 2. אז הוא מצפה שהחסידים יתייצבו בדיוק כפי שהם מתייצבים בבקו"ם?  (ל”ת)

  דוד

 3. הכל מלמעלה... אין שום תוכן רציני... 'מייק-אפ' דתי...  

  ברוך פולק

  • וויזניצער חסיד אמר 

   הערשל כץ ומנחם לייזר

 4. כמה הם  

  ישראל

  • זה כולל את בוזגלו ... (ל”ת)


  • לפי ארי' ק. יש מעגר של אלפים, שיענקל ולצר , יתמודד עם קורניצר... (ל”ת)


 5. ויזניץ  

  משלה

  • לקחו אותם ברגליים  (ל”ת)


 6. צו שמונה  

  חסיד סלונים

  • אתה חסיד סלונים כמו שאני גר בעמנואל... 

   ברוך פולק

 7. לברוך פולק  

  חיים

;