1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

סוחרי הקברים: האב ובנו שעשו הון ממשפחות נפטרים

תחקיר שערך 'ידיעות ירושלים' מגלה: סוחרי הקברים יחיאל פרלשטיין ובנו ישראל, פעלו באופן לא חוקי, ושלשלו הון לכיסם על גב משפחות הנפטרים העשוקות
דוד לוסטיג, בחדרי חרדים, כ"ח שבט תשע"ג 08/02/2013 14:35

יצחק לב ארי מהיר חימה צילום ארכיון: יצחק לב אריעשרות חלקות קבורה מוצעות למכירה ברבבות דולרים על ידי שני 'מאכערים' המוכרים בציבור החרדי, יחיאל (חיליק) ובנו ישראל פרלשטיין שהפכו את עסק הקבורה לעסק רווחי במיוחד. כך מדווח היום העיתון 'ידיעות ירושלים'. למרות העדר התמיכה מצד חברות הקדישא בעיר, השניים גובים מחירים מופרזים פי כמה מתקנות משרד הדתות.

הנהלות חברא קדישא, מכשירות בכל תקופה עוד ועוד חלקות קבורה, בעיקר בהר המנוחות, אולם הביקוש גובר על ההיצע. מרבית חלקות הקבורה כאן כבר תפוסות ומלאות, והקבורה בקומות איננה בהכרח כוס התה של המשפחות, שמרביתן מעוניינות בקבר נורמטיבי ומצבה שגרתית על קברי יקיריהם. המחסור בקברים הולך ומתרחב ואת הוואקום הזה מנצלים האב ובנו, לדברי העיתון, כדי לגרוף הון. הם מציעים למשפחות חלקות קבורה ברבבות דולרים ומנצלים את המצוקה שבה שרויה המשפחה, שנאלצת להיפרד מסכומי עתק בלית ברירה.

האב פרלשטיין עסק בעבר בארגון לוויות בירושלים, הדבקת מודעות רחוב ובשלל מקצועות נוספים, אך בתקופה האחרונה הקים את חברת 'שחקים' המתמחה בארגון שירותי קבורה על כל נספחיה.

בפרסומי החברה נאמר, כי עסקאות החבילה כוללות מכירת קברים, הובלת הנפטרים ושירותי הטהרה, פרסום מודעות רחוב ובניית המצבה. החברה מבטיחה ללקוחות, כי יש להם קשרים הדוקים עם כל חברות הקדישא בירושלים, ועל פי רצון הלקוח, היא תשיג עבורה חלקה טובה בכל מקום שתחפוץ.

פרלשטיין הבן, ערך סיור עם כתב ידיעות י-ם משה הלר, וטען שברשותו מאות חלקות קבר שמוצעות בכל שטחי ההר, וחלקן מרוכזות בחלקות אדמה שנטמנו בהן נפטרים בודדים או שהינן ריקות לגמרי. על פי הפרסום באתר החברה, הרי ש"במקרים מסויימים אפשר לקבל חלקת שדה תחת כיפת השמים ולא קומות וכוכים". המחירים למי שחפץ לדעת, הם פי ארבעה ויותר מהתעריף שקבע משרד הדתות לחברות הקדישא.

כשבני המשפחה נשאלים אודות שליטתם הבלעדית בשטחי הענק המוצעים על ידם, הם מסבירים שיש להם קשר עם רוכש פרטי שקנה בעבר חלקים בהר והעניק להם בלעדית את התיווך עם רוכשי החלקות הפוטנציאליים. כמו כן הם מבטיחים, שלאחר התשלום, תועבר תעודה מוסדרת מכל הגופים המתאימים לאישור הרכישה.

18 אלף דולר לקבר

והמחירים משתנים.

לפעמים 18 אלף דולר טבין ותקילין, "למי שרוצה בטרקלין של בית הקברות שזה כמובן עולה יותר". אזרחי המדינה שמקבלים מימון מהמדינה דרך משרד הדתות, פרלשטיין מעניק הנחה של 2000 עד 3000 דולר.

אבל אם תשאלו את מנהלי מרבית ה'חברות הקדישא', לא רק שאינן משתפות פעולה עם פרלשטיין, אלא ישנם המציעים למשפחות לשמור מרחק. כך מצוטט למשל חנניה שחור, מנהל ח"ק קהילת ירושלים שאומר: "כשאנחנו שומעים את השם שלו, אנו מצעים למשפחות להתרחק". ואילו שמואל גלבשטיין מהנהלת חברה קדישא הכללית מתנער אף הוא מפרלשטיין ומציין ש"אנחנו בשום פנים ואופן לא משתפים פעולה עם כל התופעה הזו".

לפני כשנתיים, חייב הבד"צ של קהילות הספרדים בביתר את יחיאל פרלשטיין לשלם פיצויים לתושב המקום, מאחר שלא סיפק שירותי קבורה, על אף שקיבל לידיו כסף תמורת העסקה שהבטיח. פרלשטיין חוייב לשלם 7,000 שקלים לאחר פשרה במסגרת הליך בוררות שעליו התקבל בהמשך פסק דין בבית המשפט המחוזי.

בכיר במשרד הדתות סיפר שפרלשטיין מוכר להם, וכבר תקופה אחרונה הם מנהלים אחריו מעקב, אך עיקר הבעיה בה הם נתקלים, חוסר במתלוננים ומשפחות, שיוכלו לשתפם במעשיו. "ההתנהלות המתוארת הינה בלתי חוקית מכמה היבטים. ראשית, החוק אוסר לסחור בקברים. מכירה או רכישה של קבר, מותרת לצרכים פרטים של הקונה ובני משפחתו למטרות קבורה ולא למטרות מסחר. שנית, תעריפי רכישת חלקות קבורה מחיים, קבועים בחוק שירותי הדת היהודיים וכל חריגה מהן היא בגדר עברה על החוק".

גם משרד הדתות מודה, שישנם מקרים בהם ניתן למכור במחירים גבוהים יותר, אך אלו חלקות מסומנות ומוגדרות מראש כבתי קברות סגורים.

פרלשטיין בתגובה לממצאים ולטענות שהועלו בפניו, טען שהוא מייצג גם חברות קדישא, אבל "לא ידע שהדבר איננו חוקי". לדבריו המחירים הגבוהים שגבה, הם רק לחלקות המוגדרות כחריגות שעליהן מקובל לדרוש תעריפים כאלו.

עורך דינו של פרלשטיין עו"ד עודד ברדוגו מסר בתגובה כי "מכירת חלקות לצרכי רווח הינה עניינן של חברות הקדישא בירושלים ולא של פרלשטיין המסייע למשפחות הטובעות בעניני פרוצדורה ובירוקרטיה ללא מוצא". לדבריו, מעולם לא הציג עצמו פרלשטיין כבעלים של הקברים. מדובר בעסק תיווך לגיטימי. את הכסף עבור החלקה משלמים לחברה קדישא והן גם מעניקות את האישור ואת המסמכים. לפרלשטיין רק הרשאת קניה מטעם לקוחותיו. לגבי התביעה בביתר עילית טוען ברדוגו, כי נטען כלפי מרשו כי גבה כספים גבוהים, אבל הוא לא נתבע בגין 'אי נתינת שירות'.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אדם שעשה חסד  

  משה

 2. למגיב מס' 3  

  בקי בתחום ח"ק

 3. חברה קדישה  

  דוד

  • ומה עם "גומל החסד" גדליה ס. שחברות קדישה כן משתפות אתו פעולה??? (ל”ת)

   מוטי ב.

 4. חיליק  

  דוד

 5. גם אלנו הוא הגיע  

  קובי

 6. עוד הוכחה לתעשית הדת  

  אברם

 7. מכיר גם את האבא וגם את הבן  

  יענקי

 8. הוא עובד בעיקר עם ח"ק המערבים  

  משה

 9. הוא גובה אלפי שקלים  

  דני

 10. סוחר ממולח וגם הפיל הרבה אנשים בפח  

  יאיר

 11. רק לשמידל וקלמנוביץ מותר להרויח מקברים??  (ל”ת)

  מכירים

 12. למי אפשר לפנות  

  נעקץ

  • תברר בבקשה 

   אחד שיודע

  • תברר בבקשה 

   אחד שיודע

 13. מהיר ירושלים  (ל”ת)

  חסידי ערלויא

 14. פרלשטיין ובנו ידועים בנושא כבר שנים ויש להיזהר מפניהם  (ל”ת)

  חבש

 15. יחיאל פרלשטיין בן אדם זהב  

  שמעיה מהודר

 16. אני מאוד  

  חברה קדישה