ט"ו ניסן התשפ"ד
23.04.2024

הרבנות הראשית תגלה מעורבות בחקיקה בנושאי דת

מועצת הרבנות הראשית החליטה: תשלח יותר נציגים בוועדות הכנסת, ותוציא נייר עמדה לגבי כל חוק העוסק בנושאי דת

מועצת הרבנות. צילום ארכיון: פלאש 90
מועצת הרבנות. צילום ארכיון: פלאש 90

מועצת הרבנות הראשית לישראל, קיבלה היום (ב) החלטות מעשיות לגבי היחסים בין הרבנות הראשית ובין הכנסת בענייני חקיקה, דת ומדינה.

את הישיבה פתח הרב הראשי, הגאון רבי דוד לאו, בסקירה על הצעת החוק בעניין הסכמי קדם נישואין - שאושרה בוועדת השרים אתמול.

"נכתב בהצעת החוק כי שרת המשפטים תאשר את נוסח ההסכם שיוצע לנישאים", אמר הרב לאו. "עם כל הכבוד לידיעותיה וניסיונה, לא נראה לי שהיא בקיאה מספיק במשמעויות ההלכתיות והציבוריות של גט מעושה".

בפני המועצה הופיעו יו"ר פורום שדרות לדת ומדינה, יו"ר רבני דרך אמונה, יו"ר מכון משפט לעם ומנהל פורום חותם. רבני פורום 'חותם' ו'דרך אמונה', אשר הודיעו כי הרבנות הראשית היא "המרא דאתרא" שלהם.

"עשרות רבנים מכל רחבי הארץ מתייצבים מאחורי חברי מועצת הרבנות הראשית בכל עניין", אמר הרב ברוך אפרתי, "אנו עדים להתערבות ברוטאלית של גורמים חיצוניים למדינת ישראל, המנסים לשנות את זהותה היהודית האורתודוקסית של מדינת ישראל, ולקעקע את יסודות הקיום של היהדות. ארגוני רבנים מכל הארץ התאחדו כדי לסייע לרבנות הראשית להגן על צביונה היהודי של המדינה מפני גל החקיקה האנטי-דתי המתחולל בשבועות האחרונים".

מועצת הרבנות הראשית בירכה על מעורבות זו של הרבנים, והחליטה על מספר צעדים מעשיים להגברת מעורבות הרבנות בהליכי החקיקה בכנסת, הנעשים לאחרונה לעתים ללא תיאום עם הרבנות.

לאור החלטת הרב הראשי הגר"ד לאו, הרבנות הראשית לישראל תכין ניירות עמדה על כל הצעת חוק בענייני דת ומדינה, ותשגר אותם לכל חברי הכנסת באופן קבוע. כמו כן, מועצת הרבנות הראשית תעמוד בקשר רציף עם חברי הכנסת וראשי הוועדות, על מנת להעלות את הצדדים ההלכתיים בהצעות החוק העולות על שולחנם.

הרבנות תחדש נוהג שהיה קיים בעבר, ותגדיל את כמות הנציגים הנשלחים באופן קבוע לישיבות ועדות הכנסת העוסקות בענייני דת ומדינה, ואף תזמין את ועדת הפנים של הכנסת לקיים דיון במועצת הרבנות הראשית ולהיפגש עם הרבנים - חברי המועצה.

"הכנסת מתייעצת עם האוצר על הצעות תקציביות, עם משרד המשפטים על הצעות משפטיות – לא יעלה על הדעת שהרבנות לא תהיה נוכחת בדיונים בהצעות של דת ומדינה, ושהן יקודמו בלעדיהן". אמר הרב הראשי הגאון רבי דוד לאו.
הרבנות הכנסת דת ומדינה הגר''ד לאו מועצת הרבנות הראשית

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד