1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. ערוץ הכנסת

כחלון: ראשי ערים לא רוצים את החרדים

שר האוצר משה כחלון חושף במענה לח"כ אורי מקלב: "ראשי ערים מסרבים לבנות לאוכלוסיה חרדית"
עקיבא ווייס, ז' סיון תשע"ו 13/06/2016 19:18

משה כחלון, צילום: פלאש90 שר האוצר משה כחלון. צילום: פלאש90

במסגרת "שעת שאלות" שהתקיימה היום במליאת הכנסת, השיב שר האוצר משה כחלון לשאלתו של ח"כ אורי מקלב בנוגע למצוקת הדיור הקשה במגזר החרדי.

לטענת שר האוצר כחלון ראשי ערים מסרבים לבנות לאוכלוסייה חרדית, אך כאשר ח"כ מקלב הציע לתמרץ ראשי ערים על מנת שיקלטו אוכלוסייה חרדית – שר האוצר סרב להתחייב לעשות זאת.

"שר האוצר הניף את הדגל של פתרון מצוקת הדיור ולצורך כך הוא מקדם רפורמות כאלה ואחרות, אך במרבית הפתרונות הללו מצוקת הדיור במגזר החרדי אינה מקבלת מענה המתאים לצרכיה", אמר ח"כ מקלב במליאת הכנסת.

לדברי מקלב, למצוקת הדיור במגזר החרדי יש השפעה ישירה על כלל שוק הדירות בישראל. הציבור החרדי הוא ציבור שווה זכויות. ראשית, הציבור החרדי בישראל הוא ציבור גדול והמצוקה שלו קשה. בנוסף, לציבור החרדי יש גם מודעות גבוהה לרכישת דירות. כשציבור כזה אינו מקבל מענה, הרי שהוא משפיע על מחירי הדירות הגבוהים משום שהם מעוניינים לקנות וכתוצאה מכך המחירים עולים".

בנוגע לפתרונות הקיימים בהן אין פתרונות לציבור החרדי, ציין ח"כ מקלב כי בלית ברירה גם בציבור החרדי יאלצו לרכוש דירות בפרויקטים שאין בהם מענה מתאים – ומצב זה יכול לגרום לקשיים בכל הציבורים, הן מבחינת הציבור החרדי שנאלץ להסתפק בפתרון חלקי שאינו עונה על כל צרכיו והן מבחינת ראשי הערים והיישובים שאינם מעוניינים בהכרח באוכלוסייה חרדית. "ברגע שאין לציבור כה גדול פתרונות, הרי שזה גורם לכלל השוק להתייקר", הוסיף.

קודם לכן טען שר האוצר כי הסיבה שבגינה משרדו לא מקדם פתרונות עבור הציבור החרדי היא סירובם של ראשי הערים לקלוט אוכלוסייה חרדית. על כך ציין ח"כ מקלב כי "אם ראשי ערים מתנגדים, שר האוצר יכול להציג תמריצים שיצמצמו את ההתנגדות שלהם. אם השר יודיע שאתה עובד לפתרונות, זה יעצור את התהליך". עם זאת, שר האוצר סירב להתייחס להצעה.

באשר לעצם העובדה שמשרדו אינו מקדם פתרונות לציבור החרדי, אמר שר האוצר כחלון כי הוא אינו מעוניין להתחייב בנושא. "בבית שמש, שם ראש העיר אינו מתנגד להגעתה של אוכלוסייה חרדית, יצאו לאחרונה כרזים לארבעת אלפים דירות לציבור החרדי", אמר שר האוצר וציין כי "אני יכול לבחון את הפתרונות ולבדוק היכן להתאמץ, אך איני רוצה להבטיח דבר. נפגשתי עם גדולי תורה ושמעתי גם מהם את המצוקות והבטחתי לבחון את הדברים".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;