י"ד תמוז התשפ"ד
20.07.2024

גרמניה: בקונסטנץ חגגו בר מצווה למבוגרים בלבד

בקהילה היהודית בעיר קונסטנץ נערך טקס בר מצוות מאוחרת עבור יהודים יוצאי ברית המועצות שלא זכו לכך בצעירותם

גרמניה: בקונסטנץ חגגו בר מצווה למבוגרים בלבד

לראשונה בגרמניה נערך היום (א') בקהילה היהודית בעיר קונסטנץ טקס בר מצווה מאוחרת לנערים ומבוגרים יוצאי ברית המועצות שלא זכו לחגוג בר מצוה בזמנה.

רוב חברי הקהילות בגרמניה הינם יוצאי ברית המועצות, עליהם נאסר היה להצהיר בריש גלי על השתייכות לעם היהודי ואף לחגוג או להשתתף באירועים בעלי אופי או סממן יהודי, ולכן זו התרגשות מיוחדת לחגוג לאותם יהודים אנוסים שנבצר מהם לחגוג את יהדותם.בטקס מפואר עם הנחת תפילין, תפילה וקריאת התורה, נחגג לפני מספר חודשים בר מצווה בקהילה, בסיומו של האירוע המפואר ניגשו מספר חברי הקהילה ושאלו "למה נגרע"? אמנם לא זכינו לחגוג בגיל שלש עשרה, אך גם לנו מגיעה חגיגת בר מצווה וטקס הנחת תפילין בבית הכנסת.

הבקשה המרגשת והצימאון ליהדות הביאה את ראשי הקהילה להיענות לבקשת חברי הקהילה אשר ביקשו אף הם לזכות לחגוג בר מצווה והנחת תפילין, בדיוק כפי שזוכים נערים אחרים בגיל שלש עשרה.בנסיון להחייאת ניצוצות היהדות בליבות יהודי גרמניה, השתתפו 'נערי בר המצווה' בחודשיים שלפני האירוע, בקורס הכנה לבר מצווה, הכולל סדרת שיעורים שנמסרו מדי שבוע בקהילה. בקורס ההכנה, שנערך ע״י רב הקהילה הרב אביגדור שטרן, למדו המשתתפים על יהדות והלכות הקשורות לבר מצווה, תפילה, תפילין, הלכות שבת ועוד.במהלך הטקס המפואר קיבלו חתני בר המצווה טלית אישית שתשמש אותם בתפילות בבית הכנסת וספר תנ"ך בהוצאה מיוחדת עם תרגום לרוסית, בנוסף לתעודה מיוחדת שהונפקה לקראת המעמד בכדי שיוכלו להתגאות ביהדותם.

רבה של הקהילה היהודית בקונסטנץ מציין כי במהלך האירוע המרגש חתני בר המצווה לא יכלו לעצור את הדמעות בעת הנחת התפילין והקדיש שאמרו לעילוי נשמת הוריהם שכבר אינם בחיים ולא זוכים להשתתף בשמחת בר המצווה.

בר מצווה למבוגרים אירוע גרמניה חגיגה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד