י"ג סיון התשפ"ד
19.06.2024

הרב קוק הכריע לתלמידי לייקווד: אובמה פחות משיעור ברכה

הרב בן ציון קוק נשאל על ידי תלמידי ישיבת לייקווד האם לברך על אובמה ש'נתן מכבודו' והביא את תשובתו של הרב אלישיב זצ"ל כי "אובמה פחות משיעור ברכה"

הרב קוק הכריע לתלמידי לייקווד: אובמה פחות משיעור ברכה

הגאון רבי בן ציון הכהן קוק, ראש בית הוראה הכללי ירושלים, שב לארץ-הקודש לאחר מסע חיזוק שערך בקהילות היהודיות בארה"ב.

הגרב"צ הגיע לארצות-הברית לחתונת תלמיד ונענה לבקשת ראשי הקהילות למסור שיעורים ושיחות בבתי המדרש. במהלך ביקורו, מסר שיעורים ושיחות בשלוש מדינות ובשמונה ערים, ביקר בבתיהם של גדולי התורה והחסידות וקיבל קהל לשאלות בהלכה, עצה וברכה.

ראשי הישיבה הגדולה 'בית מדרש גבוה – לייקווד' ביקשו לנצל את הזדמנות שהותו של הגרב"צ בעיר התורה לייקווד, כדי לקיים עצרת מספד לקראת יום הזיכרון הרביעי להסתלקות רבו המובהק, הגרי"ש אלישיב זצ"ל.

בשעות הצהריים של יום שני, התכנסו בבית המדרש 'בית אהרן' מאות בחורים ואברכים לשיעור עיון של הגרב"צ בסוגיה הנלמדת בהלכות שבת, על-פי תורת הרב אלישיב, בשילוב דברי זיכרון כפי שהיה הרב קוק עד בעשרים שנותיו בקודש פנימה.

בתום השיעור נשאל על-ידי אחד האברכים האם מברכים ברכת 'שנתן מכבודו לבשר ודם' על נשיא ארה"ב.

"אובמה הוא פחות משיעור ברכה", השיב הרב קוק, והסביר: "שמעתי זאת ממורי ורבי הרב אלישיב זצ"ל: כיון שאין בסמכותו של נשיא ארה"ב להרוג – אלא רק להעניק חנינה – אי אפשר לברך עליו. אבל יכול להיות שיש עניין לראות אותו, גם אם לא מברכים".

בתגובה לכך שארה"ב חוגגת בימים אלו את יום העצמאות שלה, הביא הרב קוק את דברי הגר"מ פיינשטיין ב'אגרות משה' הגרי"ש אלישיב זצ"ל, שראו בארה"ב 'מלכות של חסד' ואמר כי "יהודי ארץ ישראל, ובוודאי יהודי אמריקה, עליהם להכיר טובה למלכות של חסד".

הרב בן ציון קוק ברק אובמה הרב אלישיב ביקור בשר ודם

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד