1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. ערוץ הכנסת

"חוק השקיפות" אושר סופית במליאת הכנסת

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שניה ושלישית את "חוק השקיפות" של שרת המשפטים איילת שקד, לפיו, גוף שעיקר מימונו מגיע ממדינות זרות, יחויב לציין זאת בכל מסמך רשמי. הקנס: עד 29 אלף שקל. שקד: " לא נאפשר התערבות בוטה של מדינות ללא חשיפת מקורות המימון"
עקיבא ווייס, ו' תמוז תשע"ו 12/07/2016 00:17

מליאת הכנסת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90 מליאת הכנסת (יונתן זינדל, פלאש 90)

מליאת הכנסת אישרה אמש (שני) בקריאה שניה ושלישית את חוק השקיפות של שרת המשפטים איילת שקד. על פי החוק, עמותה או חברה לתועלת הציבור שעיקר מימונן (מעל 50% מתקציבן השנתי) מגיע מיישות מדינית זרה, לרבות קרנות שמוחזקות בידי המדינה, תוטל עליהן החובה לדווח על כך בדוחות הכספיים שלהן.

נוסף על כך, העמותות יחויבו לציין זאת באופן בולט בפרסומיהן בשלטי חוצות, בטלוויזיה, בעיתון, בדף הבית שלהן או במסע פרסום שלהן באינטרנט; לציין זאת באופן בולט בפנייה בכתב לעובד ציבור או לנבחר ציבור; וכן לציין זאת באופן בולט בדו"ח המופץ לעיון הציבור. עבירה על אחד הסעיפים האמורים עשוי לגרור קנס בסכום של עד 29 אלף שקל.

בנוסף, נציג מטעם העמותה המשתתף בישיבה בכנסת יחויב להביא את המידע על העובדה שעיקר מימון העמותה הוא מישות מדינית זרה, לידי יו"ר הוועדה לפני הדיון או במהלכו. נוסף על כך, אם יישאל הנציג על ידי חבר כנסת על דבר מימון העמותה, הוא יהיה מחויב לחשוף זאת. יצוין, כי שמות המדינות התורמות יופיעו מעתה באתר האינטרנט של רשם העמותות.

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בתגובה: "היום כנסת ישראל אמרה - לא להתערבות בוטה של מדינות בענייניה הפנימיים של מדינת ישראל. כשם שמדינת ישראל נמנעה להתערב במשאל העם בבריטניה, אני מצפה שמדינות אחרות יכבדו את עצמאותה של מדינת ישראל. ואם לא - לכל הפחות מימון העמותות בידי ממשלות זרות, יהיה חשוף בפני הציבור הישראלי.

"הבעת עמדה של מדינות על הנעשה בישראל עוברת דרך האמצעים הדיפלומטיים המוכרים. לא נאפשר התערבות בוטה שכזו ללא חשיפת מקורות המימון הזרים, והבאתם לידי ידיעת הציבור ונבחריו".
בנאומה במליאה לפני אישור החוק, אמרה שקד כי, "60 אחוז מתקציב ארגון "שוברים שתיקה" הוא ממדינות זרות. אותו ארגון שמוציא את דיבת צה"ל בעולם. לא פחות מ-8 מדינות שותפות לחגיגה: בלגיה, דנמרק, הולנד, גרמניה, ספרד, צרפת, שוודיה, שווייץ וגם האיחוד האירופי".

שקד הוסיפה, "אבל ארגון "שוברים שתיקה" הוא עוד הארגון "הכי ישראלי" ברשימת המכולת של ארגוני "זכויות אדם", לפי דעתם. "רק" 60 אחוז מתקציבו ממומן בידי מדינות זרות. הן הקצו לארגון הזה "רק" 2.3 מיליון שקלים".

לדבריה, ""בצלם" זוכים לתקציב של שישה מיליון שקלים בשנה, שמהווה 69% מתקציבו. בארגון "יש דין" 88% הוא מכספי מדינות זרות, בין היתר גם מבריטניה. אם פעם שאלתם את עצמכם כמה ישראלי הוא ארגון "הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל" – הנה התשובה: 100%. שוב פעם: 100% מתקציבו מגיע ממדינות זרות, כמו הולנד, האיחוד האירופי, שווייץ, שוודיה, ומהאו"ם ושגרירות גרמניה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב בדף הפייסבוק שלו עם אישור החוק: "אישרנו הערב בכנסת את ״חוק העמותות". מטרת החוק היא למנוע מצב אבסורדי שבו מדינות זרות מתערבות בענייניה הפנימיים של ישראל באמצעות מימון עמותות ומבלי שהציבור בישראל בכלל מודע לכך. בניגוד לטענות משמאל, אישור החוק יביא להגברת השקיפות, יתרום ליצירת שיח שמשקף נכוחה את דעת הקהל בישראל ויחזק את הדמוקרטיה".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;