1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

לפיד לרבנים הראשיים: תתמכו בלימודי ליבה

על רקע נסיונות הממשלה לבטל את חוק לימודי הליבה שהעבירה 'יש עתיד' בממשלה הקודמת שיגר ח"כ יאיר לפיד מכתב מיוחד לרבנים הראשיים לישראל בו הוא קורא להם לתמוך בלימודי הליבה לחרדים: "היוזמה הזו תגביר שנאה בישראל"
עקיבא ווייס, ז' תמוז תשע"ו 13/07/2016 13:40

יאיר לפיד עם כיפה וספר תורה. צילום: פלאש 90 יאיר לפיד (צילום ארכיון פלאש 90)

על רקע נסיונות הממשלה לבטל את חוק לימודי הליבה שהעבירה 'יש עתיד' בממשלה הקודמת שיגר הבוקר (רביעי) יו"ר מפלגת 'יש עתיד', ח"כ יאיר לפיד, מכתב מיוחד לרבנים הראשיים לישראל - הרב יצחק יוסף והרב הראשי דוד לאו.

לפיד כתב לרבנים הראשיים: "בימים אלה מקדמת הממשלה יוזמת חקיקה שנועדה לבטל את חובת לימודי הליב"ה בבתי הספר החרדים. סופה של יוזמה זו יהיה בכך שתלמידים חרדים לא ילמדו בבתי הספר מתמטיקה ואנגלית, ותילקח מהם האפשרות לפרנס בעתיד בכבוד את עצמם ואת משפחותיהם.

"בעידן בו אנו חיים, בלי מתמטיקה ואנגלית יחסמו רוב האפשרויות בשוק העבודה העתידי בפני ילדים אלה. חלקם ימשיכו בוודאי בעולם התורה, אולם אלו מהם שירצו גם לצאת לעבוד, יגלו שמשרות רבות (ודווקא המשרות הריווחיות יותר) חסומות בפניהם".

לפיד הוסיף: "יוזמה זו אינה הוגנת כלפי הילדים החרדים, אינה הוגנת כלפי התלמידים החילונים והדתיים שעליהם תיפול המעמסה בעתיד, ואף אינה תואמת את ערכי היהדות. הרי אין חולק על כך שבין היהדות לבין לימודי שפות ומתמטיקה אין שום סתירה. להיפך. כל תולדות היהדות היא השאיפה להשכלה וללימוד "וכל תורה שאין עמה מלאכה, סופה בטלה וגוררת עוון".

"שלמה המלך, החכם באדם, דיבר שבעים שפות. הרמב"ם היה רופא ומדען. רבי אברהם אבן עזרא כתב את "ספר המספר" העוסק ביסודות השיטה העשרונית. הרלב"ג כתב את "מעשה חושב" העוסק במתמטיקה גבוהה. הגאון מווילנה עסק במתמטיקה והיה בעל ידע עצום בתחומי המדעים".

לפיד הביע דאגה עמוקה מההשפעה שתהיה לביטול החוק על עתיד ילדי ישראל כולם וכתב: "היוזמה הזו תגביר שנאה בישראל, תגביר בורות בישראל, תגביר את השסע בין חלקי החברה הישראלית, ובעיקר אינה הוגנת כלפי אלפים רבים של צעירים שנחסמת בפניהם האפשרות להתפרנס.

"המוני בתים בחברה החרדית צמאים להשכלה שכזאת לילדיהם, אך קולם לא נשמע ברעש המהלכים של עסקניהם. השינוי שמביא את בשורת ההזדמנות השווה לתלמיד החרדי כבר החל. הוא מתחיל לשאת פירות, אל לנו לאפשר את גדיעתו".

לפיד סיים בבקשה מיוחדת מהרבנים הראשיים: "אני קורא לכבודו להשמיע קול מוסרי רם ואמיץ, שיזכה לאמון מכל חלקי החברה, נגד הרעיון שמסיבות פוליטיות צרות ישללו מילדי ישראל את הידע, החוכמה ואפשרויות הפרנסה המגיעות להם".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אילו אני רב ראשי, חותם הסכם עם לפיד, חרדים לומדים ליבה [7 כפול 7 = 49] והחילונים לומדים ליבת יהדות, קצת אמונה, קצת חגים,!  (ל”ת)

  לפיד חמודי, האם למדת גמרא? רחמנא ליבא בעי, יש שם ה

 2. יאיר איש הגון. בני ישראל אוהבים יושר.  (ל”ת)


 3. היום ומחר  

  הודי

 4. הכלומניק הזה לא למד מעודו - ומטיף לתלמידי חכמים!  (ל”ת)

  אין גבול לחוצפה

 5. לפיד אינו אנטי חרדי,מביע דאגה אמיתית  (ל”ת)

  רני

;