1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. חדשות חוץ

ניסיון הפיכה כושל בטורקיה: מעוזי המורדים טוהרו, כ-260 הרוגים

אלפי חיילים נעצרו, אלפי שופטים הודחו • דיווחים: תומכי הנשיא ארדואן ביצעו לינץ' בחיילים שהשתתפו בניסיון ההפיכה • מנהיגי ברית נאט"ו תומכים בנשיא הטורקי • מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי: "העניינים בטורקיה נרגעו"
גלובס, י' תמוז תשע"ו 16/07/2016 20:30

ארדואן ארדואן. צילום: ויקיפדיה צילום: רויטרס

כוחות הביטחון של טורקיה השלימו את המבצע נגד מתכנני ההפיכה הצבאית במטה הכללי של הצבא באנקרה - כך דווח היום (שבת) ברשת CNN בשפה הטורקית. במהלך הלילה חלקים מהצבא ניסו לבצע הפיכה צבאית באמצעות טנקים ומסוקים, אך הובסו בידי תומכי הממשלה והנשיא רג'פ טייפ ארדואן, שקרא לאזרחים לצאת לרחובות ולעצור את המרד.

לפחות 161 בני אדם נהרגו במהלך הקרבות שפרצו בין הפלגים היריבים בצבא באנקרה ובאיסטנבול, רבים מהם אזרחים. לפחות 2,839 חיילים וקצינים בכירים נעצרו מאז החל המרד אתמול בשעות הערב, כשקושרי הקשר התפרסו בשתי הערים הגדולות במדינה והכריזו על משטר צבאי.

מאז הלילה שוררת אנדרלמוסיה בטורקיה אולם כלי התקשורת הבינלאומיים שממוקמים במדינה מדווחים כי עד כה נמנו כ-260 הרוגים בניסיון ההפיכה ולמעלה מ-1,400 פצועים.

כלי התקשורת הזרים (בעיקר האמריקאים שמחזיקים נציגויות משמעותיות בבירה הטורקית) צוטטו כי מתבצע לינץ' בחיילים שהשתתפו בניסיון ההפיכה, בידי תומכיו של הנשיא ארדואן.

ארדואן הבטיח לנקוט יד קשה נגד האחראים להפיכה נגדו, שהתרחשה בזמן ששהה בחופשה. לטענתו, הם ניסו לחסל אותו כשמלון שבו שהה במרמריס הופצץ עם תחילת האירועים. היום כבר הודחו 2,745 שופטים כחלק מצעדי המשטר לטהר את מי שהם מגדירים תומכי הקשר. צווי מעצר הוצאו גם ל-140 שופטים מבית המשפט העליון.

הנשיא מאשים את יריבו פתהוללה גולן בתכנון ההפיכה, אך המטיף הגולה בארצות הברית מכחיש זאת. אנקרה דורשת את הסגרתו ובוושינגטון מדגישים כי עליה להציג ראיות למעורבותו באירועים האלימים.

טורקיה היא אחד המעוזים המשמעותיים של ברית נאט"ו ולכן מצבה של המדינה מעורר חששות כבדים לגורל בסיסי נאט"ו על ציודם הכבד והמשמעותי ולא פחות על גורל החיילים. בשלב זה לא ברור אם ברית נאט"ו הייתה מעורבת בסיכול ניסיון המרד אך ראשי העולם החופשי, לרבות נשיא ארה"ב, ברק אובמה, וקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הביעו תמיכה בממשלו של ארדואן.

מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי אמר היום: "אנו ניצבים לצד ממשלת טורקיה, וכי להבנת הממשל בארה"ב "העניינים רגועים כעת, הסדר הושב על כנו".

ברקע הדברים יש לציין את חששות העולם מהידרדרות טורקיה למלחמת אזרחים בסגנון סוריה שתכניס את העולם החופשי ובעיקר אירופה לאנדרלומסיה ולכן ראשי העולם מעדיפים את ארדואן על פני כאוס דוגמת סוריה ולוב.

ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדרים, הודיע בנאום טלוויזיוני על מספרי ההרוגים והפצועים, וכי נעצרו 2839 אנשי צבא הקשורים לניסיון הפיכה. יילדרים שיבח את אזרחי טורקיה על שסיכנו את חייהם ביציאה לרחובות למען הדמוקרטיה, וכינה את מעשיהם הירואיים. הוא קרא לאזרחים למלא את הכיכרות בדגלים הערב.

בנוגע לאלה שנטלו חלק בהתקוממות אמר יילדרים, כי הם באים מדרגים שונים בצבא, ושחלקם קצינים "בדרגות גבוהות".
עיתון גלובס לחודש היכרות - כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. משמים מענישים כל שונאי המדינה הציונית.  

  שריר

 2. פששש זה לא יאומן תיראו איך השם מאותת לנו מה שהוא יכול לעשות ברגע אחד שבוע טוב  (ל”ת)


 3. אסור להגיע למלחמת אזרחים.  

  יפה יוסף

 4. יותר צניעות כאן!!! תשמיד את אוייבינו על ידי עצמם!!!  (ל”ת)

  יאיר

;