1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

מבצע 500 • כך שתלה המשטרה סוכן חשאי ללכידת סוחרי נשק במגזר הערבי

במשך חודשים פעל י' תחת זהות בדויה - הבוקר פשטו פקחי המשטרה על בתי ועסקי עשרות חשודים, לפי המידע המודיעיני הנדיר שהשיג לכוחות הביטחון
אלי שלזינגר, י"ב תמוז תשע"ו 18/07/2016 09:35

ל הסוכן הסמוי מקבל את הדרגות, צילום: דוברות המשטרה

הותר לפרסום - משטרת ישראל החדירה שוטר שפעל במשך למעלה משנה בזהות בדויה של עבריין באזור המשולש, והרים מסך מעל תופעת הסחר בנשק בלתי חוקי. משעות הבוקר מנהלת משטרת ישראל גל מעצרים של עשרות חשודים במשולש ובנתניה על ידי למעלה מ-600 שוטרים.


הענקת הדרגה לסוכן החשאי

הבוקר, לאחר הפעלת סמויה ממושכת של למעלה משנה, חושפת משטרת ישראל את קיומו של סוכן חשאי, שוטר שהוחדר בזהות בדויה כעבריין לאזור המשולש ונתניה. הסוכן ביצע במהלך הפעלתו עשרות עסקאות מתועדות של רכישת של נשק בלתי חוקי, אמצעי לחימה וסמים תוך איסוף ראיות מפלילות נגד רובד עבריינים משפיע בתחום הנשק הבלתי חוקי.

היום לפנות בוקר, יצאו כ- 600 שוטרים למבצע המעצרים והחיפושים של 62 חשודים וצפויים מעצרים נוספים. בטרם היציאה למבצע המעצרים הבוקר, נערך טקס במהלכו העניקו השר לביטחון פנים ח"כ גלעד ארדן, מפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשיך ומפקד מחוז מרכז ניצב מוטי כהן, אקדח ותעודת מינוי שוטר לסוכן.

השר לביטחון פנים, ח"כ ארדן אמר בטקס: "אני מצדיע לסוכן האמיץ שהביא לחשיפת רשת סוחרי האמל"ח הלילה ולכוחות משטרת ישראל שהשתתפו במבצע. המאבק בנשק הבלתי חוקי נמצא בראש סדר העדיפויות של המשטרה ושלי ונמשיך בו בכל דרך ובכל כלי עד לחיסול התופעה. הסוכן שפעל כאן מוכיח שוב שבנושא שמירת החוק אין יהודים, ערבים או נוצרים. יש רק שומרי חוק או עבריינים, ואני מקווה ומאמין שהסוכן שסייע לנו והצטרף הלילה למשטרה ישמש דוגמה לדור הצעיר בחברה הערבית שסובלת ומשלמת מחיר כבד על רמת הפשיעה הגבוהה בה".

בטקס אמר המפכ"ל, רב ניצב רוני אלשיך: "המשטרה נמצאת בעיצומו של מהלך נרחב להגברת אמון הציבור ואמון החברה הערבית בישראל במשטרה ובכלל היבטי אכיפת החוק. הסחר הבלתי חוקי באמל"ח פוגע בראש ובראשונה באיכות החיים ובביטחונם של אזרחי ישראל הערבים. הנשק שנאסף במבצע מודיעיני מתוחכם, שכלל ניהול סיכונים מרשים, הוא חלק מהרצף המודיעיני לאורך כלל מדרגי המשטרה אשר מגיע לשיאו באכיפה מבצעית משמעותית המחוללת שינוי בזירה. המבצע ימנע באופן מיידי פגיעה באזרחים חפים מפשע במגזר הערבי, מדובר בתופעה חמורה שמשטרת ישראל נחושה להתמודד עימה בנחישות וללא פשרות. באשר לסוכן, לא כל שוטר זוכה מיד עם כניסתו לשירות לתרום תרומה כה משמעותית לעשייה של משטרת ישראל. זהו ההזדמנות להודות לו על פעולה נחושה, אמיצה ומקצועית".

מפקד מחוז מרכז ניצב מוטי כהן סיפר על ימיו הראשונים של המבצע "לפני כשנה בערך הצבתי יעד מאתגר ליחידה המרכזית, להחדיר סוכן משטרתי לתוך העולם העברייני של הספקים וסוחרי הנשק באזור המשולש. היחידה קיבלה המשימה יצאה לדרך ארוכה שראשיתה באיתור מועמד מתאים מקרב המגויסים החדשים של משטרת ישראל, הכשרתו להתמודד עם העולם העברייני והחדרתו לתוך האוכלוסייה העבריינית באזור המשולש. יעד המבצע הוא חיזוק אכיפת החוק ומתן ביטחון לתושבי המשולש, מגיע לתושבי טייבה, טירה וקלנסואה לחיות במציאות אחרת".

ההחלטה על החדרת שוטר כסוכן חשאי לאזור השרון והמשולש, התקבלה על ידי פיקוד מחוז מרכז לאחר ריבוי מקרים של שימוש בנשק בלתי חוקי במגזר הערבי, ובמיוחד באזור המשולש. בתהליך איתור מורכב זוהה על ידי מערך הסוכנים של משטרת ישראל, מועמד שהתאים מבחינת חזותו ושליטתו המלאה בשפה הערבית, ולאחר תהליך הכשרה אינטנסיבי ומעמיק, הוחדר הסוכן כעבריין מתחום הסחר בנשק וסמים.

בחודשי הפעלתו רכש הסוכן 12 תתי מקלע מאולתרים מסוג "קרלו", 3 רובי סער קלצ'ניקוב, 2 רובי מ-16 מאולתרים, 4 אקדחים, רימון הלם, תחמושת, וכן למעלה מ-9 ק"ג חשיש, למעלה מ-700 גרם מריחואנה-הידרו, ו-85 גרם קוקאין.

במהלך פעילות הסוכן באזור המשולש ונתניה, הוא הפך לדמות אהודה ומקובלת בקרב הרובד העברייני במקום, ואף נקרא לפשר ביניהם במחלוקות וסכסוכי בין העבריינים. זמן קצר לפני חשיפתו אמר הסוכן על תהליך גיוסו "תמיד ראיתי את עצמי בצד אוכף החוק, שהוצע לי לשמש סוכן לא חשבתי פעמיים, זאת משימה שהיא אתגר. תופעת הנשק במגזר הערבי מפריעה מאד לתושבים, תופעה מסוכנת שאני מכיר אותה מקרוב".

"י", מפעילו של הסוכן סיפר על תהליך ההכשרה "הסתובבנו ימים שלמים בלשכת הגיוס לחפש מועמד ראוי, ראינו אותו עושה מבחני קבלה והוא נראה לנו מתאים מבחינת נתונים וחזות. להיות סוכן זו משימה מודיעינית מורכבת, משלב ההכנה ועד ההפעלה שלו בשטח. אנחנו לוקחים אזרח נורמטיבי ולמעשה הופכים אותו לעבריין שיכול להיטמע בתא שטח עם סביבה עבריינית, להכיר אנשים לגרום להם להיות מספיק בטוחים לבצע מולו פעילות פלילית. תהליך הכשרתו של סוכן הוא אחד התהליכים המורכבים והמקצועיים ביותר בעבודת המודיעין".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. תצחקו או לא אבלל גםלציבור החרדי אםמכנסים סכונים זה בטוח  (ל”ת)


    • אשרי הזוכה להגן ולהציל בניו אהוביו של מלך מלכי המלכים. ודאי אינו מפסיד בזה ובבא. ק"ו מבשר ודם. שיתן טובה וברכה ללא שיעור למציל בנו. (ל”ת)


;