1. עמוד הבית
 2. עסקים ונדל"ן
 3. בארץ

עלייתו ונפילתו של הנגיד החב"די גוטניק: מגביר עם 300 מיליון דולר - לפושט רגל עם 16,087 דולר בלבד

הנגיד יוסף גוטניק נחשב עד לא מכבר לאחד הנגידים הגדולים במגזר החרדי והונו נאמד במאות מיליונים. לאחרונה הסתבך והגיע לפשיטת רגל • "בחדרי חרדים" עם פרופיל מיוחד: מברכת הרבי, אחוזות הפאר והיאכטה היוקרתית - עד פשיטת הרגל
יואל ביטלמןי"ד תמוז תשע"ו 20/07/2016 07:25

רויטרס יוסף גוטניק, צילום: רויטרס

ר' יוסף גוטניק, המליונר החסידי-אוסטרלי שדורג רק לפני מספר שנים כאחד האנשים העשירים באוסטרליה עם הון שנאמד בכ-300 מליון דולר, הכריז בימים האחרונים על פשיטת רגל, לאחר שצבר אסטרונומיים של למעלה מ-275 מליון דולר.

כלי התקשורת באוסטרליה דיווחו בהרחבה על הסתבכותו הכלכלית של גוטניק. מהמסמכים שהגיש לבית המשפט במדינה ופורסמו בחברת התקשורת האוסטרלית "פיירפקס מדיה", עולה כי גוטניק הצהיר כי לא נותרו לו נכסים כלל וכל מה שנותר לו מההון העצום שצבר במהלך השנים הם חסכונות בסך 16,087 דולרים בלבד ותיק החזקות מניות חסר ערך.

גוטניק הגיש לבית המשפט בקשה להכריז עליו כפושט רגל, זאת לקראת דיון שנערך בבית המשפט בעניין עתירה שהוגשה נגדו על ידי שותפתו העסקית, IFFCO, אחת מחברות הדשנים הגדולות בהודו, שדרשה להכריז עליו כחדל פירעון בשל חוב של 54 מיליון דולר.

ברכת הרבי
ר' יוסף גוטניק נולד באוסטרליה לאביו, הרב שניאור חיים גוטניק, מגדולי הרבנים במדינה. הוא למד בישיבת 'תומכי תמימים' המרכזית ב-770 בניו יורק. בגיל צעיר פנה לעולם העסקים והתחיל לעסוק ביהלומים.

בשנות השמונים קיבל גוטניק מהרבי תיאור על מקומו המדויק של מכרה עשיר בזהב באוסטרליה וגוטניק החל לחפור במקום. במהרה התגלה באזור זהב בכמויות גדולות וגוטניק הפך ליהודי העשיר ביותר באוסטרליה.

בעקבות התעשרותו המהירה הפך גוטניק לאחד מגדולי התורמים למוסדות חב"ד. כלי התקשורת שכתבו על המטאור החרדי סיפרו על אחוזות פאר, יאכטה יוקרתית, מטוס פרטי, מכונית רולס רויס ובית בירושלים.

בעל המאה הוא בעל הדעה
גוטניק הפך לאחד האנשים החזקים והמשפיעים באוסטרליה ובישראל, כשהוא ואנשיו נכנסים ויוצאים ממשרדו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

ב-1996 סייע גוטניק לנתניהו להיבחר בבחירות לראשות הממשלה והוא היה אחד האנשים שעמדו מאחורי הקמפיין "נתניהו טוב ליהודים", שלטענת רבים ניצח עבורו את הבחירות במהפך מדהים נגד שמעון פרס. כעבור זמן הביע את אכזבתו מנתניהו בשל 'הסכמי וואי'. באותה שנה הוציא לאור ספר של דברי הרבי כנגד מסירת שטחים.

הגלגל התהפך
שנים ספורות לאחר מכן גוטניק שקע בחובות. אחת מחברות הכרייה שלו, 'סנטור מיינינג אנד אקספלוריישן', עברה לידיו של כונס נכסים והוגדרה כפושטת רגל.

גוטניק איבד את מקומו ברשימת עשירי אוסטרליה, נקלע לסכסוכים משפטיים מול עובדים לשעבר והפסיד כסף רב כשמחיר הזהב ירד. הוא נאלץ למכור מכרות זהב שהיו ברשותו, כולל את קבוצת הכדורגל 'מלבורן פוטבול קלאב'.

בספטמבר 2013 קבע בית משפט באוסטרליה שגוטניק הונה את רוי טאשי, איש עסקים חרדי, בסכום של מיליון דולר אוסטרלי. על פי פסק הדין, גוטניק הציע לטאשי להשקיע בחברת כרייה קנדית שהוא, גוטניק, היה אחד מבעליה, בהציגו מצג שווא לגבי החברה שנקלעה בסופו של דבר להפסדים.

טאשי תבע פיצוי ובית המשפט פסק לו כאמור, מיליון דולר. במאי 2015 גוטניק שוב נשר מרשימת 200 העשירים באוסטרליה, לאחר שכמה חודשים לפני כן הודח מתפקיד יושב ראש חברת הכרייה 'בלקהאם ריסורסז'.

באוקטובר 2015 פסק בית המשפט שחברת 'לג'נד אינטרנשיונל הולדינגס' של גוטניק תשלם לקואופרטיב ההודי 56 מיליון דולר אחרי שגוטניק הונה את ההודים כששידל אותם לרכוש מניות בחברת לג'נד.

גוטניק עצמו נתבע לשלם 28 מיליון דולר באופן אישי, כאשר את השאר תשלם החברה. על פי פרסום ב"הרלד סאן" האוסטרלי, גוטניק טען אז בבית המשפט ש"זמנים קשים עוברים על ענף היהלומים, אני מתקשה לשלם את שכר הדירה של משרדי".

בבית המשפט נחשף שגוטניק עובר תקופה לא פשוטה בשנתיים האחרונות והוא אף נאלץ לפטר עובדים.
בסוף השבוע שעבר אמר גוטניק כי הוא חייב כסף לכ-25 אנשים, בהם הרב נחום שטרנברג מראשי ישיבת "אוהלי תורה" בקרונהייטס שבברוקלין, לאשתו, לה הוא חייב 33 מיליון דולר ולמחנה ישראל שבברוקלין סכום של 13.3 מיליון דולר.

עם זאת, האגדה הנקראית "יוסף גוטניק", עם עלייתו המטאורית ונפילתו הטראגית, עדיין לא הסתיימה וטרם נאמרה המילה האחרונה.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מה נשאר אם כן מכל הכסף...  

  אשריו!!

 2. כמה הוא חייב לאשתו? כמה נשאר לה?  

  אבישי

 3. אין לכם על מה לכתוב?  (ל”ת)

  ארי

 4. נתן הרבה צדקה לכל המיגזרים  (ל”ת)

  זאב

 5. גם טראמפ פשט רגל כמה פעמים  

  ירידה לצורך עליה

 6. נגיד חרדי, או שמת בחצי ימיו, או שפושט רגל בחצי ימיו.  

  שריר

  • אתה שוטה ושמך שוטה. הנגיד גוטניק תרם רוב הנדבות לציונים ולא עזר לו (ל”ת)


  • אתה מבין בכל דבר וואו 

   mos

 7. התרומות נשארות לנצח לזכותו  (ל”ת)


 8. חבל שגם חברו נפל  


 9. עכשיו הבנתי מה הקרטריון שיקראו לך ר'...  

  שחורי

  • גוטניק יודע ללמוד הרבה יותר מאנשים המכונים "הגאון" 

   d

 10. אברהם  

  גטניק

 11. עכבר  

  ישראליק אשכנזי כפר

 12. הוא איש טוב ובעזה"י עוד יחזור נקווה שהחבצקרעס יתנהגו איליו בכבוד  


 13. את המעשים הטובים והצדקה לא יפסיד  


 14. השם משפיל אף מרומם. שיהיה לו הרבה סייעתא דשמייא  

  אריאל

 15. כבר לפני עשרים וחמש שנים אמר הצדיק רבי דוד ז״ל שהסוף של העשירות יבא  


  • לשון הרע דאוריתא, אין לך פחד מ ה'. (ל”ת)

   אתה אדם שפל

 16. בקרוב אצל לב לבייב, לוי לביוב לוי לויוף או כל שם שיש לו  (ל”ת)

  יוסי יצחקי

  • בקרוב אצל מכלוף הנגוף  (ל”ת)

   הגנב מספסופה

 17. לפחות הוא בפלוס,רייכמן היה במינוס 2 מיליארד פאונד...  

  חוקר מילונרים

 18. נתניהו זה קללה  (ל”ת)

  בבי תומך המצעד התועבה

 19. שמעון  

  שי

;