י"ט סיון התשפ"ד
25.06.2024

לאחר מהומה וללא דיון: חוק ההדחה אושר סופית

הכנסת הצביעה על חוק ההדחה, לא לפני שסערה פרצה בין הקואליציה לאופוזיציה; בסוף הוא עבר

לאחר מהומה וללא דיון: חוק ההדחה אושר סופית
פלאש

מליאת הכנסת אישרה הלילה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק-יסוד: הכנסת המכונה "חוק ההדחה", ברוב של 62 תומכים מול 47 מתנגדים.

למרות שחברי האופוזיציה הגישו מאות הסתייגויות והיו אמורים להציג אותן במשך שמונה שעות, כבר בתחילת הדיון החליטו כל סיעות האופוזיציה לנצל את חסרונם של חברי הקואליציה, להסיר בבת אחת את כל ההסתייגויות וביקשו לקיים הצבעה מידית.

הם טענו כי על פי סעיף 90 בתקנון יש לעבור להצבעה ולא לאפשר ליו"ר הוועדה ח"כ סלומינסקי לסכם את הדיון, מכיוון שלא נומקו הסתייגויות. ח"כ סלומינסקי ביקש לעלות לדוכן ולהגיב על הטענות כלפיו, אך עמד דקות ארוכות על הדוכן ולא הצליח לדבר בעקבות מחאות קולניות ובלתי פוסקות מקרב ספסלי האופוזיציה. ח"כ אילן גליאון הוצא מהאולם לאחר שנקרא לסדר שלוש פעמים.

לאחר מיכן עלה לדוכן השר זאב אלקין ומשך זמן בכך שחזר על אותו משפט שוב ושוב עד להגעת חברי הקואליציה. השר אלקין אמר: "היום התברר שמפלגת העבודה ויש עתיד עובדים אצל חנין זועבי. תתביישו לכם". יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר: "כתם גדול יחוקק כאן אם אנחנו נאפשר לחוק הזה לעבור".

מרכזת האופוזיציה ח"כ מירב מיכאלי אמרה לפני ההצבעה: "אנחנו דאגנו לאורך כל המושב לדאוג לקיזוז עם ציפי חוטובלי שנמצאת בחופשת לידה והפלא ופלא את מי אני רואה כאן? את חברת הכנסת ציפי חוטובלי". יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן הגיב ואמר: "היא באה לראות מה קורה כאן ולא תצביע".

בהצבעה שמית בקריאה שנייה תמכו 62 והתנגדו 47. בקריאה שלישית תמכו 62 והתנגדו 47

בתחילת הדיון, יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט ח"כ ניסן סלומינסקי הציג את הצעת החוק לקול מחאתם של חברי האופוזיציה ואמר: "הכנסת לא תהיה יותר כסות לטרור וגזענות. חברי המשכן שמשכורתם משולמת מכספי המדינה לא יכולים להשתמש בהם לערער על יסודותיה. המעמד והמשאבים הנתונים לחבר כנסת נועדו לשרת את הציבור ולא להפיץ גזענות וטרור. אם יש חבר כנסת שאין הדבר מוצא חן בעיניו יתכבד ויפטור אותנו מנוכחותו במשכן.

"כולנו יודעים שהרתעה הכוח שלה הוא הרבה יותר מהביצוע. אני מקווה שאם יש איזה שהוא ח"כ שחושב לעסוק בגזענות אני מקווה שהחוק הזה ירתיע אותו ולא נצטרך להשתמש בזה. אין שום בעיה חוקתית בחוק, החוק הזה נעשה במשנה זהירות. בואו נתרומם כל אחד מעל האינטרס שלו וניתן לכנסת את הכבוד המגיע לה ושלא יהיו בתוכנו תומכי גזענות ותומכי טרור."

במהלך הצגת הצעת החוק התעוררה מחאה רבה בקרב חברי האופוזיציה שטענו כי מדובר בחוק גזעני נגד האוכלוסייה הערבית.
חוק ההדחה חוק זועבי מליאת הכנסת

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד