י"ג סיון התשפ"ד
19.06.2024

עימות בקבינט: תוכנית הדיור החרדי אושרה

התוכנית שנחשפה לראשונה ב'בחדרי חרדים' תקדם שיווק 15 אלף דירות למגזר עד סוף 2018 • דרעי התעמת עם סופה לנדבר, שהתלוננה על ריבוי החרדים באשדוד

צילום אילוסטרציה: תומר נויברג פלאש90
צילום אילוסטרציה: תומר נויברג פלאש90בישיבת קבינט הדיור שנערכה היום (ב) באולם ישיבות הממשלה, אושרה תוכנית הדיור למגזר החרדי, שנחשפה לפני כשלושה שבועות לראשונה בבחדרי חרדים. השר זאב אלקין נמנע בהצבעה.

בישיבה השתתפו השרים אריה דרעי, יואב גלנט, שר האוצר משה כחלון, שר הקליטה סופה לנדבר, שר החקלאות אורי אריאל, השר לענייני ירושלים זאב אלקין ויו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי.

ההחלטה תאפשר, בנוסף, להקים ישובים חרדים חדשים בצפון ובדרום הארץ, ותוביל לשיווק 15 אלף יחידות דיור ולתכנון של כ-20 אלף יחידות דיור לציבור החרדי בשלוש השנים הקרובות.

בנוסף תוקמנה גם שכונות חרדיות חדשות ויתאפשר מיצוי של פוטנציאל התרחבות מגורים לציבור החרדי בריכוזים ובערים קיימות.

השר דרעי אמר בישיבה כי "לאחר שנה שהממשלה מכהנת ולאחר עיכובים רבים, טוב שקבינט הדיור מתכנס כדי לדון במצוקת הדיור הקשה של החרדים. כל מי שמסייר ביישובים ובשכונות החרדיות לא יכול שלא להזדעזע ממצב הדיור אצל חלק מהחרדים. אנשים חיים בכוכים, במחסנים, בדירות מפוצלות ובמצוקה גדולה. שר השיכון גלנט ביקר ברוב המקומות וראה מקרוב את הצפיפות והמצוקה.

"בשני העשורים הקרובים צפוי הציבור החרדי לגדול לכדי פי שניים מגודלו כיום, עד לכדי כמעט 20 אחוזים מאוכלוסיית ישראל. ההחלטה תאפשר לנו להעניק פיתרון חשוב ונרחב לציבור החרדי, אשר זקוק לפתרונות דיור מהירים וראויים. אני לא מאמין שיהיה אפשרי להקים עיר חרדית חדשה ולכן היעד צריך להיות הרחבת יישובים ושכונות חרדיות כמו ביתר עילית, מודיעין עילית, תל ציון ועוד למקסימום האפשרי. זה יהיה הפיתרון הרצוי והמיוחל לציבור החרדי״.

השר דרעי תקף במהלך הישיבה את שרת הקליטה סופה לנדבר שמחתה על ריבוי החרדים באשדוד, עיר מגוריה. השר דרעי הטיח בה: ״בשנות ה-90 קלטה מדינת ישראל למעלה ממיליון עולים מחבר העמים ואף אחד לא מחה על זה שדאגו להם לפיתרונות דיור בכל הארץ. זו חוצפה לדבר ככה על חרדים. לכולם מגיעים פתרונות דיור״.

לנדבר התלוננה על הריבוי של חרדים בערים המעורבות כמו אשדוד שזה הורס את השכונות, "יש שכונות שלמות שהפכו להיות שכונות מצוקה בגלל החרדים. אי אפשר להמשיך כך". דרעי זעם והגיב "כשהייתי שר בשנות ה-90 העולים קיבלו דירות ואף אחד לא דיבר כך עליהם. החרדים צריכים לגור במחסנים? איזה בושה".

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט: "ההחלטה שיזמנו היום נוגעת למגזר גדול שמתמודד עם מצוקת דיור קשה מאוד. באחריותנו לדאוג לכל המגזרים בארץ ולהתאים פתרונות דיור לצרכי הקבוצות השונות. גבשנו בתכנית צעדים עבור המגזר החרדי ל-20 השנים הבאות, שבהן הממשלה תדרש לבניית כ-200 אלף יחידות עבורו. עד היום, המענה לצורך זה היה חלקי ונקודתי. בהחלטה הנוכחית, אנחנו מעגנים כמדיניות ממשלה, לטווח הרחוק, מענה עבור מגזר בעל מאפייני דיור ייחודיים".

ח"כ יעקב אשר מסר בתגובה להחלטת קבינט הדיור: "מדובר בצעד חשוב לתחילת הפתרון למצוקת הדיור במגזר החרדי, לצערי לאחר הורדת הסעיף המחייב את הרשויות להקצות שכונות לחרדים, הביצוע יהיה תלוי רק אם הממשלה תפעיל לחץ על הרשויות".
קבינט דיור תוכנית אריה דרעי סופה לנדבר מגורים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד