ט' תמוז התשפ"ד
15.07.2024

הצע"ח: מתקן להתראה מפני שכחת ילדים

חברי הכנסת איציק שמולי ודוד ביטן הגישו הצעת חוק שתחייב התקנת מתקן התראה למניעת שכחת פעוט בכל רכב פרטי המסיע ילדים עד גיל 4. שמולי: "התופעה המזעזעת לא תיפסק מעצמה". ביטן: "דרוש תיקון מיידי"

ח"כ איציק שמולי, מיוזמי החוק (Tomer Neuberg/Flash90)
ח"כ איציק שמולי, מיוזמי החוק (Tomer Neuberg/Flash90) צילום: Tomer Neuberg/Flash90

הצעת החוק שיזמו יושבי ראש שדולת הבטיחות של הכנסת, חברי הכנסת איציק שמולי ודוד ביטן, לתיקון פקודת התעבורה - מתקן שמטרתו למנוע שכחת פעוט ברכב - מבקשת לחייב התקנת מתקן התראה למניעת שכחת פעוט בכל רכב פרטי המסיע ילדים עד גיל 4.

הצעת החוק קובעת כי משרד התחבורה, המהווה את הסמכות המקצועית, יהיה הגוף שיקבע את סוג המתקן בהתאם למצאי הרחב של המוצרים הקיימים כבר כיום בשוק, וזאת תוך 30 יום מרגע כניסת החוק לתוקף.

הצעת החוק מגיעה על רקע הנתונים הקשים של השנים האחרונות, המלמדים על עלייה משמעותית במספר המקרים של שכחת פעוטות ברכב. על פי הנתונים, מאז שנת 2008 נשכחו כ-400 ילדים, מהם 24 מצאו את מותם באופן מיותר.

בדברי ההסבר בהצעת החוק נכתב כי "רובן של היפגעויות הילדים שנשארו ברכב, נובעות ממכת חום (heat stress), או היפר תרמיה (hyperthermia). בבדיקות הנוגעות להשפעת הטמפרטורה מחוץ לרכב על הטמפרטורה שבתוכו, אותן ערכה חברת ג'נרל מוטורס בארה"ב, נמצא כי טמפרטורת האוויר במכונית אשר שהתה בשמש בטמפרטורה של 35 מעלות צלסיוס, ואשר אווררה לפני כן באמצעות מזגן, עלתה לאחר כ-20 דקות ליותר מ-50 מעלות צלזיוס. לאחר 40 דקות, עברה הטמפרטורה ברכב את 65.5 מעלות הצלזיוס. רמות חום המסוכנות לילדים, פעוטות, מבוגרים ובעלי חיים, התקבלו גם כאשר חלונות הרכב הושארו מעט פתוחים".

יוזם החוק, ח"כ איציק שמולי: "הגיע הזמן שנבין שהתופעה המזעזעת לא תיפסק מעצמה. מדי שבוע כמעט יש מקרה חדש של הורה שלא האמין שזה יכול לקרות לו ובסופו של דבר ילדו הקט נחנק למוות באופן מחריד ומיותר. חייבים לשים לזה סוף והדרך לשם עוברת בהחלת חובה להתקין מכשור אלקטרוני שיתריע מפני שכחת ילדים ברכב. אין שום אופציה אחרת. אני שמח על השותפות עם ח"כ ביטן ומצפה משר התחבורה להיענות ליוזמה"

יוזם החוק, ח"כ דוד ביטן אמר כי "בכל יום אנחנו שומעים על אירועי שכחת הילדים והמצב כיום דרוש תיקון מידי. המטרה בהגשת הצעת החוק הזו היא להפסיק את התופעה הזו ואת הכאב של המשפחות שנקלעות לסיטואציה בה הן מאבדות את יקיריהן".
שכחת ילדים ברכב הצעת חוק איציק שמולי דוד ביטן

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד