ט' תמוז התשפ"ד
15.07.2024

גובשה תוכנית חירום למניעת שכחת ילדים ברכב

במסגרת תוכנית החירום למניעת שכחת ילדים ברכב, יחוייבו הנהגים להתקין אמצעי התרעה טכנולוגי ברכב פרטי וגם מערכת החינוך תירתם למאמץ. ליצמן: "עלינו לקחת אחריות על ילדי ישראל ולהתייחס למגפת שכחת ילדים ברכב כאל עת חירום"

זירת שכחת ילד ברכב באשדוד
זירת שכחת ילד ברכב באשדוד

במסגרת ישיבה משותפת של הוועדה לזכויות הילד, בראשות ח"כ יפעת שאשא-ביטון (כולנו), וועדת המדע והטכנולוגיה, בראשות ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), הוחלט כי משרד הבריאות והעומד בראשו, יעקב ליצמן, יוביל תוכנית חירום למניעת שכחת ילדים ברכב.

התוכנית יוצאת לפועל בתום סדרה של דיונים שהתקיימו בשבוע האחרון עם נציגי משרדי הממשלה השונים, בהובלה של השר ליצמן וח"כ שאשא-ביטון.

במסגרת התוכנית, אומצה הקריאה של השר וח"כ שאשא-ביטון להחלת תקינה בנושא שתחייב אמצעי התרעה טכנולוגי ברכב פרטי. במסגרת צוותי החשיבה שיזמה הוועדה, הוקם צוות עבודה במשרד התחבורה שהתחייב כי תוך שבועיים עד חודש ינסח המשרד מסמך תקינה שיוגש לשר עם מענה לכלל השאלות.

התקינה תחיל חובה על התקנת מערכת בטיחות בכל כסא בטיחות לילדים ברכב, כאשר הכוונה היא שהתקנה תחול בשלב הראשון למשך שלוש שנים. ח"כ שאשא-ביטון וח"כ מקלב התחייבו לקדם את התקינה מול ועדת הכלכלה ומול הממשלה בעזרתו של שר הבריאות שצוותו, כאמור, מרכז את מרתון הישיבות משרדי ממשלה בנושא.

במקביל, גם במערכת החינוך יתגייסו למיגור התופעה, כאשר סוכם כי ייבנה בכל מסגרת חינוכית מודל לדיווח על אי הגעה של הילד לגן, הן מצד ההורים והן מצד הצוות החינוכי. בימי ההיערכות לקראת פתיחת שנת הלימודים הקרובה, יתקיימו מפגשים של המפקחות יחד עם הגננות והיועצות החינוכיות להעלאת הנושא למודעות ולסדר היום, זאת, כאמור, במטרה לבנות בכל גן את המודל שיתאים לו מול ההורים.

כמו כן, יופצו חוזרי בטיחות למניעת שכחת ילדים ברכב, של ארגון 'בטרם לבטיחות ילדים', דרך הגנים אל הורי הילדים.

בנוסף, המועצה לבטיחות בדרכים תצא בקמפיין הסברתי נרחב ברדיו לכל המגזרים בישראל. סוכם גם כי כל משרד ממשלתי שיש לו נגיעה להורים או ילדים יפעל הסברתית בנושא במסגרת קמפיין אחיד לכלל משרד הממשלה.

צעד נוסף של התוכנית יהיה באחריות משרד החקלאות, שיקדם את נושא ההסברה אל מול בני המיעוטים.  

שר הבריאות, יעקב ליצמן: "מול הנתונים המזעזעים - עלינו לקחת אחריות על ילדי ישראל ולהתייחס למגפת שכחת ילדים ברכב בפרט, ולהיפגעות ילדים בפרט - כאל עת חירום. זה לא יעלה על הדעת שילדים קטנים, טהורים ויקרים, ימצאו עצמם ללא פתרון מול אזלת יד שניתנת ומחויבת למניעה. החלטנו לאמץ יחד, משרד הבריאות ומשרד התחבורה, את נושא בטיחות הילדים ולהביא לקידום מהלך חירום שעיקרה תכנית מפורטת שיזמה ח״כ יפעת שאשא ביטון כיו"ר הוועדה לזכויות הילד וח"כ אורי מקלב כיו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה, בשיתוף גורמי המקצוע של ארגון "בטרם", שתיתן מענה למגיפה הקשה, הן בהיבטים של הסברה ומודעות, והן בהיבטים טכנולוגיים, פורצי דרך - במטרה למגר התופעה הנוראה של שכחת ילדים ברכב והיפגעות ילדים. יחד נרכז את השתתפות כל משרדי הממשלה והגופים הנוגעים בדבר כדי שכל הורה ונהג יידע את האחריות הגדולה הרובצת על כתפיו כשילד נמצא ברשותו".

ח"כ שאשא-ביטון: "אני מתרגשת ושמחה שתוכנית החירום למניעת שכחת ילדים ברכב יוצאת לדרך ורוצה לברך את כל השותפים. מדובר ברשת ביטחון לשמירה על חיי ילדינו ורק בשילוב ידיים נצליח למנוע את האסון הבא. התופעה המצערת הזאת כבר גבתה את חייהם של יותר מדי ילדים בישראל ועלינו לעשות כל מאמץ למנוע זאת. אין לי ספק כי התוכנית היא צעד משמעותי במניעת המוותר המיותר של פעוטות וילדים וקריסת משפחותיהם. תוכנית חירום זאת היא חלק מתוכנית רחבה יותר, ורב שנתית, למניעת היפגעות של ילדים, זאת בשיתוף והובלה של השר ליצמן ובתמיכת משרד האוצר". 
שכחת ילדים ברכב יעקב ליצמן משרד התחבורה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד