ח' תמוז התשפ"ד
14.07.2024

מוזס דורש: מיסוי הקרקע - לפתרון מצוקת הדיור

יו"ר סיעת יהדות התורה בדרישה לשר האוצר - להפנות את הכספים שהמדינה מרוויחה מקרקעות לפתרון מצוקת הדיור

מוזס. צילום: אורי לנז, פלאש 90
מוזס. צילום: אורי לנז, פלאש 90

במכתב נוקב אל שר האוצר, העלה יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מנחם אליעזר מוזס, את דרישתו להפניית הכנסות המדינה מקרקעות, לייעוד אחד בלבד: הוזלת מחירי הדיור.

מוזס טוען כי הכנסות של מיליארדים ממכירת קרקעות אמורות להיות מופנות אך ורק לפרויקט הדיור ולא להיבלע בתקציב המדינה הכללי. הוא אף טוען בפני האוצר כי כל תכניות המיסוי שהונהגו לאחרונה במטרה להציף את השוק בדירות, לא הועילו והמחירים רק האמירו.

"זה שמונה שנים, מאז כניסתי לתפקידי כחבר כנסת, אני קורא לממשלת ישראל ולעומדים בראשה, לעשות הכל ולמצוא פתרון למצוקת הדיור הנוראה, הקשה כל כך והבלתי נסבלת עוד. הקמתי שדולה לנושא הדיור אשר היו חברים בה מכל סיעות הבית. טענתי, כי מנהל מקרקעי ישראל 'סיפסר' בקרקעות ובכך הקפיץ את מחירי הדיור. הצעתי כי המיסוי על הקרקעות יופחת, וכי המס על חומרי הגלם לבינוי יבוטל. ביקשתי שיוחזרו מענקי המקום לאזורים מסוימים ויאפשרו למחוסרי הדיור רכישת קורת גג. ובעיקר הצעתי כי הכנסות המדינה משיווק הקרקעות יופנו לייעוד אחד בלבד: הוזלת מחירי הדיור. בתשע שנים אלו, נקט משרד האוצר במדיניות מגוונת. הוריד מיסים לבעלי דירות על מנת להציף את השוק, עשה רפורמה במינהל. שיווק דירות במחיר למשתכן ועוד. לצערנו, דבר מאלו לא הועיל. מחירי הדירות ממשיכים בנסיקה".

מוזס כתב במכתב כי הכוונה להטיל מס על משכיר דירה שלישית תזיק ותפגע בחלשים ובשוכרים וכי מדובר בגזירה. "ועתה, מפציעה תכנית/גזירה חדשה: מס על משכיר דירה שלישית! מס זה, אם יוטל, לא יוביל להגדלת היצע הדירות כלל וכלל! בעל נכסים יעדיף במקרה הטוב לספוג את תשלום המס מאשר למכור ולשלם מס על מכירת הדירה השלישית, ובמקרה הרע, יגולל את המס על השוכר".

ח"כ מוזס כתב עוד במכתבו לשר האוצר: "בימים האחרונים בעת אישור תקציב המדינה בממשלה, התברר כי הכנסות רשות מקרקעי ישראל ממכירת קרקעות צפויות להגיע ב–2017 לשיא חסר תקדים של כ-10.8 מיליארד שקל! אני שב וקורא לך, אדוני שר האוצר, נא הכרז על רשות מקרקעי ישראל כ"משק סגור": כל ההכנסות מקרקעות ייועדו אך ורק להוזלת מחירי הדיור: למענקי מקום, להורדת מיסוי על חומרי הייצור, למשכנתאות מוזלות ועוד. לא ייתכן שהכנסות המדינה תלכנה ותגדלנה על גבם של רוכשי הקרקעות האומללים, שבסך הכל מחפשים קורת גג. לו היו מופנים המיליארדים הרבים מהכנסות המדינה מקרקעות, למענקי דיור, או להוזלת מיסוי, היינו באחת מורידים את המחירים ומביאים בשורה למצוקת הדיור.

"אני קורא לך, דווקא עתה, עוד לפני אישור תקציב המדינה בכנסת, להציג פתרון מהפכני. כי כל שאר הפתרונות התבררו כבלתי יעילות. המחירים ימשיכו לעלות עד לנקיטת מהלך דרסטי. ועתה הזמן לכך".מוזס מיסוי קרקע מצוקת הדיור רפורמה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד