ו' תמוז התשפ"ד
12.07.2024

רבה של ירושלים: "הרבנות צריכה להחליט מה נקרא פיקוח נפש"

הגאון רבי אריה שטרן יוצא בחריפות נגד חילולי השבת בעבודות הרכבת, ומסרב לקבל את ההחלטה שנמסרה מלשכת ראש הממשלה • "לפי מה שאני שמעתי העבודות ברכבת זה לא מתאים למה שהתכוונו פיקוח נפש. הם לקחו את זה בצורה מושאלת"

הרב שטרן. צילום: קובי הר צבי
הרב שטרן. צילום: קובי הר צבי

רבה של ירושלים, הגאון רבי אריה שטרן, יוצא בהתקפה חריפה נגד ההחלטה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאפשר עבודות ברכבת ישראל במהלך השבת, בטענה לפיקוח נפש.

בשיחה עם 'בחדרי חרדים' אומר הרב שטרן: "אני חושב שזה לא נושא לדיון אם יש משבר קןאליציוני או לא. זה נושא שנוגע לשאלה עקרונית, לצביון היהודי של מדינת ישראל כשמופר יום המנוחה בציבור בפרהסיה, כאשר מדובר בפיקוח נפש יש כללים בפיקוח נפש".

הרב שטרן מוסיף: "לפי מה שאני שמעתי העבודות ברכבת זה לא מתאים למה שהתכוונו פיקוח נפש. הם לקחו את זה בצורה מושאלת. זה לא נראה ממש פיקוח נפש. ולכן אני דואג, אני חושב שהיה צריך יותר למחות ולהביא קול הלכתי רבני שהדבר הזה לא ראוי. בפרט כשהשבת קוראים את פרשת עקב, שמתארת את הקשר בין שמירת המצוות לארץ ישראל".

הרב שטרן קורא להתערבות מועצת הרבנות הראשית: "רציתי לראות יותר את המעורבות של מועצת הרבנות הראשית לישראל. שתקבע הוראה והנחיה ברורה האם באמת זה מותר או אסור. בשביל זה יש רבנות ראשית, גוף הלכתי עליון במדינת ישראל שיכול לקבוע אם באמת יש פיקוח נפש שמתיר לעשות עבודה בשבת או לא. זה לא נושא פוליטי או משבר קואליציוני".

מוקדם יותר היום פורסמה הודעת לשכת ראש הממשלה בה נאמר כי "לאחר שהסיעות החרדיות גילו כי בניגוד למסרים שהועברו אליהן ממשרד התחבורה - מתבצעות בשבת עבודות תשתית של רכבת ישראל, הגיעה הקואליציה לסף משבר.

"ראש הממשלה התערב כדי לפתור את המחלוקת, ניהל דיונים לאורך הלילה ולאחר שנבחנו כל ההיבטים קיבל את ההחלטות הבאות: כל העבודות שדחייתן כרוכה בסיכון חיים יתקיימו כמתוכנן, כולל זו בנתיבי איילון. העבודות על מסילת הרכבת בנתב"ג-מודיעין ובית יהושע-עתלית ניתנות לדחייה ולא יתקיימו בשבת זו.

"בנוסף תקום ועדה שתפקידה להדק את התאום בין משרד התחבורה לסיעות החרדיות. בראש הוועדה יעמוד ראש סגל לשכת ראש הממשלה, והיא תכלול את מנכ"לית משרד התחבורה, מפכ"ל המשטרה, ושרי הסיעות החרדיות או נציגיהם".

לאחר הפרסום, גורם חרדי בכיר אומר ל'בחדרי חרדים' כי המשבר בנושא עבודת הרכבת בשבת מאחורינו. לדברי הגורם, "המשבר מאחורינו. אנו רואים בהודעת ראש הממשלה הישג ראשון במעלה, כאשר ראש הממשלה מודיע בעצמו שעבודות שאין בהם פיקוח נפש לא יתקיימו בשבת - זה המסר הכי חשוב".

הבכיר מוסיף כי "ההישג הנוסף הוא הקמת הועדה בנושא השבת, מה שיחזיר כוח לחרדים בנושא השבת". לדבריו, "נאבק שהסיכום של ראש הממשלה ישמר". הבכיר מדגיש שאם "יש פיקוח נפש - אין שאלה. גם כוחות הצלה פועלים בשבת".

ל'בחדרי חרדים' נודע עוד כי ההודעה שיצאה מטעם ראש הממשלה תואמה עם ראשי המפלגות החרדיות. בסביבת ראש הממשלה ביקשו מהמפלגות החרדיות שלא לחגוג את ההישג, וזאת על מנת שלא להתגרות בחילונים.
הרב שטרן ירושלים רכבת חילולי שבת משרד התחבורה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 9 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד