1. עמוד הבית
 2. נשים
 3. העצמה נשית

היהודיה שנמכרה לדעאש בירכה הגומל בישראל

סיפורה המצמרר של באהר גאר-פור, ילידת כורדיסטאן שנמכרה על ידי בעלה המוסלמי לדאעש, ורגע לפני שנרצחה - נמלטה לישראל • בשבת היא בירכה 'הגומל' בהתרגשות
שיפי חריטן, י"ד אלול תשע"ו 17/09/2016 23:04

ל דאעש. צילום ארכיוןזהו סיפורה העצוב והמרגש כאחד, של באהר גאר-פור, בת ה-35, תושבת כורדיסטן, שבמשך שנים לא ידעה דבר אודות יהדותה. היא נישאה בגיל 15 למוסלמי, איתו הביאה לעולם ארבעה ילדים, אותם נאלצה להשאיר מאחור ולברוח.

בעלה, שהפך לקיצוני, החליט למכור אותה לארגון דאעש תמורת 2,200 דולרים לאחר שסירבה להפוך לקיצונית כפי שדרש ממנה. הצעד המפחיד של בעלה הגיע לאחר שהעביר אותה מסכות קשות של התעללות לסוגיה במשך שנים.

כשהבינה באהר כי נידונה למוות על ידי הארגון הקיצוני, דאעש, ידעה שאין בידה ברירה, ועל אף הלב שנקרע – נאלצה לברוח בגפה. ילדיה, בני 5,11,15 ו-16, נותרו עם אביהם בכורדיסטן.
מבצע בריחתה לישראל דרך טורקיה, לווה באופן צמוד על ידי גורמים בישראל שעשו כל מאמץ להביאה בחיים.

בשיחה עם 'לובי נשי' אומרים בני משפחתה הקרובים של באהר, המלווים אותה בישראל, כי הסתגלותה קשה וכואבת, היא מתגעגעת לילדיה שנותרו מאחור ומסתובבת בחשש גדול, בתחושה שבאים לחטוף אותה. "בשבוע שעבר הן הלכו יחד ברחוב ופתאום באהר תפסה את ידה של קרובת המשפחה שליוותה אותה וצעקה בבהלה שבאים לחטוף אותה. היא עדיין אינה מבינה שהגיעה למקום בטוח".

בכתבה שהתפרסמה בעיתונות הכללית בסוף השבוע, נכתב מיקום לא נכון בו תשהה בשבת, כדי ליצור בלבול בקרב אנשים שאולי מחפשים אותה. את השבת האחרונה, מספרים קרוביה ל'לובי נשי', העבירה במושב פעמי תש"ז, בנגב הצפוני של הארץ, המורכב ברובו יוצאי כורדיסטן. "באהר מדברת מילים ספורות בלבד בעברית", הם אומרים.

רגע השיא המרגש נרשם השבת כשבירכה ברכת הגומל ונערכה לכבודה סעודה מפוארת. "החזן אמר מילה אחר מילה והיא פשוט חזרה עליו", מספרים קרוביה. "עין לא נותרה יבשה בקרב המתפללים שחיבקו אותה במלוא האהבה".

בצאת השבת היא המשיכה את מסעה, מלווה על ידי הקרובים אליה, ששמותיהם ושמות המקומות אליהם תגיעה – נשמרים כעת באופן אנונימי, ולא קשה להבין מדוע.

שר הפנים, אריה דרעי, שנכנס לעובי קורת הסיפור, לקח באופן אישי את הטיפול בה, שכן לדבריו מדובר במצוות פדיון שבויים של ממש. מחר, יום ראשון, כך נודע ל'לובי נשי', תוענק לבאהר תעודת זהות ישראלית.
מעוניינת לשתף אותנו בתוכן מעניין? שלחי לנו הודעה בוואטסאפ - 0583288642
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מה עם הילדים חייבים לדאוג להביא את הילדים היהודים שלה לכאן  (ל”ת)


 2. סיפור מרגש מאוד!!! בהר היקרה ברוכה הבאה לישראל!!!  (ל”ת)

  שבוע טוב

  • PIECE OF JUNK 

   MK

 3. המתפללים חיבקו אותה ????????????  (ל”ת)

  מוטקה

  • מטפורית הם חיבקו אותה (ככה זה שלא לומדים ליבה) (ל”ת)

   שמעון

  • חיבוק 

   רחל אמינו

 4. וכי אין לחוש אולי דאאש שלחה ....  


 5. כאן זה מקום בטוח?  

  דוד

  • מקום בטוח 


 6. איך יודעים שהיא יהודיה???  


  • מי שאמור להצביע ש"ס לא חייב להוכיח את יהדותו (ל”ת)

   מיכה

  • איך יודעים שהיא יהודייה  


 7. נו.. למה אין תמונות ?.. מעצבן אותי !!  (ל”ת)

  אברך ירא

  • תמונה 

   רחל אמינו

 8. שהשם ישמור אותה..  (ל”ת)

  כ

 9. תעודת זהות ישראלית??????  


 10. ארץ ישראל מקום בטוח מאוד  

  מייק

 11. איוב קרא התחיל ודרעי גמר ככה זה שיש שיתוף.....  (ל”ת)

  עובדיה לוי

;