1. עמוד הבית
 2. נשים
 3. המעניינים ביותר

חוג התעמלות לילדים טהורי דם בלבד?

אפליה בהתגלמותה או ניסוח אומלל: חוגי העשרה בשכונת גני הדר כוללים קבוצות התעמלות לילדים חסידים וליטאים בלבד - והספרדים? שיתעמלו בנפרד • האם מדובר באמת בגזענות, או בסך הכל ניסוח אומלל?
שיפי חריטן, ז' תשרי תשע"ז 09/10/2016 18:30

סטופתושבי שכונת 'גני הדר' בפתח תקווה קיבלו את חוברת החוגים לשנת תשע"ז ובה מגוון חוגי העשרה לילדים. חוגים זה חשוב, והתעמלות חשובה במיוחד, שכן הבסיס שלה הוא המרפא לגוף ולנפש, ובייחוד עבור בנים שלומדים יום שלם.

ניסוח המודעה עשוי לגרום לאנשים להבין, כי אם אתם ספרדים, ייתכן ותיאלצו לחפש חוג התעמלות במקום אחר, שכן קבוצות ההתעמלות המפורסמות בחוברת, מיועדות לחסידים/ליטאים.

ניסינו להבין, האם אכן מדובר בגזענות? הרי ללמד קצת זכות לפני יום כיפור, אינו דבר של מה בכך. ייתכן שמדובר בסך הכל בניסוח אומלל שגרם לסערה קשה ברשת? הרי אם אין שום אפליה, מדוע יש צורך להדגיש את העובדה שמדובר בקבוצות לחסידים/ליטאים? מדוע ההרשמה אינה לבנים בשכבת גיל וכדומה?

גם אם התופעה "מקובלת", ויש שיאמרו שהניסוח אינו בעייתי, שכן חסידי וליטאי, משמעותו הפרדה ברורה בין חסידים לבין ליטאים - שבתוכם כלול הציבור הספרדי, עדין יש דברים שאין מכריזים עליהם קבל עם ומודעת חוברת חוגים ואין מאפשרים פתח לבעיות מסוג זה.

כמה תושבי שכונת גני הדר אומרים ל'לובי נשי - בחדרי חרדים', כי לדעתם אין מדובר באפלייה וכי מדובר בניסוח כושל של מפיצי המודעה. "זו הפרדה בין דוברי עברית לאידיש, ובציבור הליטאי נכללים גם ספרדים", מסביר תושב המקום. "אולי יש גם גזענות, אך לדעתי במקרה הזה מדובר בסך הכל בניסוח אומלל ושגוי. בחוג 'של הליטאים' יש גם ספרדים - בוודאות".

גורם בעיריית פתח תקווה אמר ל'בחדרי חרדים' שמדובר בשכונה חסידית/ליטאית ולכן הניסוח כפי שנוסח.

תגובת עיריית פתח תקווה: "מבדיקה שנעשתה עם מפעילי החוגים עולה כי החוג מיועד לכל הילדים אשכנזים וספרדים ולראייה רשומים בחוג הנ"ל ילדים מכל המגזרים".

המודעה: גזענות או ניסוח כושל?סייע בהכנת הידיעה: איציק מן

מעוניינת לשתף אותנו בתוכן מעניין? שלחי לנו הודעה בוואטסאפ - 0583288642
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. רק ככה נמגררר  (ל”ת)

  ראשן

 2. לשלוח תלונות ליועץ המשפטי שינקנקו להם הצורה וישלחו אותם להתעמל עם הנאצים  (ל”ת)


 3. רק לי זה נשמע כמו אכלו לי שתו לי  (ל”ת)


 4. דווקא בפ"ת נשמרת האחווה כביכול....  

  מירי

  • וכמה מורות יש מהצבע השני במוסד שהוא מתוקצב ציבורית 

   pרנק

 5. הגזענות לצערי הרב מושרשת בתוך קהל האשכנזי החרדי בלבד למה שאלה טובה  

  עמיקם

  • מפלגת ש"ס לא קמה כדי להילחם בגזענות אלא כדי להחזיר עטרה ליושנה  

   טעות

 6. כשכותבים ליטאים הכוונה גם לספרדים..תפסיקו לחפש מחלוקות היכן שאין  (ל”ת)

  לירן

;