1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

הרבנים הליטאים ב'דער איד': "לא לקחת תקציבים מהמדינה"

במכתב המתפרסם בבטאון הסאטמרי 'דער איד', קוראים קבוצת רבנים ליטאיים שלא לקחת תקציבים מהמדינה למוסדות החינוך • בפנים: המכתב ורשימת החותמים המלאה
משה ויסברג, י"ג תשרי תשע"ז 15/10/2016 21:10

משה גולדשטיין צילום אילוסטרציה. משה גולדשטיין

בעיתון "דער איד" של חסידי סאטמר פורסם בסוף השבוע מכתב של רבנים וראשי ישיבות ‏ליטאים בעד הפסקת קבלת תקציבים מהמדינה למוסדות החינוך - מה שבעבר היה דעתם הבלעדית של חסידי סאטמר והעדה החרדית.

מדובר ברבנים המזוהים עם 'הפלג הירושלמי', שבשנים האחרונות התקרב מאוד לחוגי העדה החרדית. ‏במכתב כותבים ‏הרבנים בראשות הגר"ש אויערבך וכמה מתלמידי הרב שך זצ"ל, כי עקב התערבות משרד החינוך הם לא לוקחים כסף מהמדינה ופונים לנדיבי עם לעזור לסייע להקים את המוסדות הליטאיים על טהרת הקודש.

"הננו בזאת בקריאה קדושה וחשובה עד מאד אל מעלת כב' נדיבי עם די בכל אתר ואתר, לבוא לעזרת ה' בגבורים, לקחת חלק ולהשתתף במלאכת הקודש של העסקנים והמנהלים החשובים שליט"א העומדים במסירות נפש לביצור והצלת חומת החינוך הטהור בארץ הקודש, ומייסדים בזה אחר זה בתי חינוך לתפארה ברחבי ארה"ק לאלפי ילדי חמד בלעה"ר למשפחות בני היהדות הנאמנה ובני התורה.

"והן בעת אשר כזאת כאשר לדאבוננו קמו עריצים על עדת ה' בגזירות ומזימות שונות, ורוחות זרות מנשבות וחודרות אל תוככי מחננו ובתי חינוכנו, והשלטונות בשיתוף פעולה עם ארגונים שונים גמרו אומר לשנות רח"ל את הציבור החרדי בתכניות גיוס, שירות אזרחי, אקדמיה, ולאחרונה הגדילו במזימתם ובחוקיהם לשלוח ידם בקודש ולחתור חתירה תחת חומת‏ עצמאות החינוך החרדי, ובאו מים עד דכדוכה של נפש, לטמא במגע ידם את החינוך הטהור של ילדי ישראל צאן קדשים, וכבר אמרו רבותינו על הפסוק "אל תגעו במשיחי" - אלו תינוקות של בית רבן. ולאחר שנתגלתה לעין כל מזימתם הברורה להתערב ולפגוע בעצמאות החינוך החרדי עד לפגיעה חינוכית ביסודות הדת, הרי שאין קץ לגודל חשיבות ונחיצות הקמת. מוסדות חינוך עצמאיים ברוח ישראל סבא כמסורת רבותינו מצוקי ארץ זיע"א, מוסדות שאין להם כל שייכות להם ולתקציביהם, ותצא ההכרזה קבל עם ועדה כי לא מפיהם אנו חיים, אלא מכח ההבטחה האלקית כי לא תשכח מפי זרעו ומפי זרע זרעו עד עולם.

"ועל כן פונים אנו בזאת אל אחינו בית ישראל, בני היהדות הנאמנה, אחים לדעה, להבין את גודל השעה, כאשר כל המשך טהרת ועצמאות החינוך החרדי בארץ הקודש תלוי בזה, ולחזק ידי מנהלי המוסדות הרבים והחשובים לבנים ולבנות שהוקמו ונוסדו בבת אחת ע"י בני התורה ברחבי ארה"ק על טהרת הקודש, ובכללם התלמוד תורה "תפארת יעקב" - בני ברק וירושלים עיה"ק, וכמובן שההוצאות הן אדירות וקשות מנשוא, והחובה על כל בני היהדותה הנאמנה לעשות למעלה מן היכולת למען העמד מוסדות קדושים אלו על יסודם ומכונם, אשר כל קיום היהדות בארץ הקודש תלוי בזה. וברוך אשר יקים את התורה הזאת. וכל המסייעים והתומכים, מובטח להם כל הברכות המובטחות בתוה"ק למחזיקי התורה ולמעמידי הדת בזה ובבא", כותבים הרבנים.הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. הם גם יפרנסו את האברכים?  

  דני

 2. שיממנו את המוסדות מהדירות הרבות של ישו ויין  (ל”ת)

  שר"י

 3. כל המשתכשך בסיר הבשר ואוחז בקרנות עגל הזהב לא יזכה לחסדי יתברך  

  עבד ה'

 4. אני תומך  

  אוביקטיבי

 5. זה חשוב מאד כדי לשמור על עצמאות הפלג...  (ל”ת)


 6. ההידרדרות של ''הפלג'' הגיע עד לעוון החמור של אי לקיחת כסף מהמדינה הקדושה  (ל”ת)

  yosy

 7. רב שמואל יודע שבזכות אפשטיין עברו מיליוני שח לרפרומים??  (ל”ת)

  ירושלמי

 8. לקחת מאות אלפי שח בשביל אירוע סוכות עם הרב אוירבך זה בסדר??  (ל”ת)

  ירושלמי

 9. אל דאגה, כרמל למקום השביעי, והכל יסתדר !!  (ל”ת)


 10. צו מחזק זיין  


 11. כל הרבנים החתומים מטה לוקחים בבירור כסף מהמדינה !!!!  

  מוטי

 12. אז ממי יקחו ? מאלוקים ?  

  שר התורה

 13. האיסור על כספי תלמודי תורה, ולא על כספי ישיבות. הגע עצמך, יבא שר החינוך ויציע פשט אחר ברשב"א, ע"פ תוכנית הליבה, הרי ברורו שלא צפוי שישפיע!  (ל”ת)

  פרופורציה

 14. בגלל שהם גורמים להדרת כהנים במזיד  

  עם ישראל לא תומך בהם

;