י"ט אייר התשפ"ד
27.05.2024

קרב על מערכת המשפט - בן דהן מציע פשרה

סגן שר הביטחון מנסה להגיע לפשרה שתרצה את חברת מפלגתו שרת המשפטים איילת שקד ובו בזמן את מערכת המשפט

בן דהן. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
בן דהן. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בעקבות הסערה במערכת המשפט, סגן שר הביטחון אלי בן דהן שוחח עם שרת המשפטים איילת שקד והציע פשרה בויכוח החריף עם נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור - בעניין הוועדה לבחירת שופטים.

לדבריו של בן דהן, "במדינה דמוקרטית יש הפרדת רשויות ברורה בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת. אני מכבד את נשיאת בית המשפט העליון, אבל עם כל הכבוד היא אינה יכולה לומר לכנסת מה לחוקק ומה לא לחוקק, ובוודאי תמיכה בחוק אינה עילה להפסיק שיתוף פעולה עם שרת המשפטים".

"אני מתנגד להצעת החוק כפי שהוצעה על ידי ח"כ אילטוב, כיוון שהיא מחזירה אותנו למציאות שבה אנשי המשפט יכולים לבחור שופט לבית המשפט העליון בלי מעורבות של הפוליטיקאים ואנשי הציבור. אני לא רוצה מצב שבו שופטים שמכריעים גורלות של אזרחי ישראל, ייבחרו על ידי משפטנים בלבד או על ידי פוליטיקאים בלבד".

"אני מציע פשרה, שבמסגרתה שופטי בית המשפט העליון ייבחרו ברוב של שישה. לא חמישה כמו שמציע אילטוב ולא שבעה כפי שקיים היום. כך הנציגים השונים בוועדה יקבלו ביטוי".

כזכור, הבוקר שיגרה נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור מכתב חמור לשרת המשפטים איילת שקד שבו היא מודיעה לה על הפסקת ההתייעצות וההידברות עמה בכל הקשור למינוי שופטים.

נאור פנתה במכתב לשקד בה כתבה היא הצעת החוק של ח"כ רוברט אילטוב לפיה בחירת שופט לבית משפט העליון תיעשה ברוב רגיל של חברי הוועדה לבחירת שופטים ולא ברוב מיוחד כפי שקובע החוק כיום. "מאז פרסום ההצעה ופרסומים רבים בכלי התקשורת לפיהם הצעת החוק היא מטעמך, לא נשמעה מפיך כל הסתייגות מהצעת החוק או מעיתוי העלאתה.. אין לי אלא לפרש את שתיקתך כהבעת עמדה..".

"הנחת ההצעה בעיתוי הנוכחי מהווה בנסיבות העניין משום הצבת אקדח על השולחן" כותבת נאור. "משמעותה היא שאם חלק מחברי הוועדה לא יביעו הסכמה למינוי מועמדים מסוימים, באופן שאינו מאפשר את מינויָים ברוב מיוחד, אזי 'כללי המשחק' הקונסטיטוציוניים ישונו כך שניתן יהיה למנותם ברוב רגיל של חברי הוועדה.

"מצב דברים זה אינו מאפשר לנו, שופטי בית המשפט העליון החברים בוועדה לבחירת שופטים, להמשיך עמך במהלך של התייעצויות וניסיון מוקדם להגיע להסכמות. לא ניתן לפעול בדרך זו שעה שכללי ההכרעה עשויים להשתנות 'תוך כדי תנועה'. על דעת חבריי המשנה לנשיאה רובינשטיין והשופט ג'ובראן אין בכוונתנו להמשיך עמך לעת הזו בהידברויות ובהתייעצויות מוקדמות בנוגע לגיבוש רשימת המועמדים ובנוגע להסכמות אפשריות".

עוד הבהירה נאור במכתב כי "אין אנו מבקשים להתערב בהליכי החקיקה של הכנסת, אף שיש בהם משום ניסיון לשנות את כללי המשחק תוך כדי המהלכים עצמם.. ברור שכשם שהרשות המחוקקת פועלת בכל דבר ועניין כהבנתה, אף אנו - השופטים החברים בוועדה לבחירת שופטים - נפעל כל אחד לפי שיקול דעתו, והכל כמובן תוך כיבוד החוק".

מלשכת שרת המשפטים איילת שקד נמסר: "ישיבות הוועדה לבחירת שופטים ימשיכו כסדרן. בימים הקרובים תפורסם רשימת המועמדים לבית המשפט העליון".
בן דהן מינוי שופטים מרים נאור איילת שקד

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד