י' תמוז התשפ"ד
16.07.2024

הרבנים הראשיים מחרימים סיור עם רפורמים

לקראת סיור ועדת הפנים ביום שלישי בכותל המערבי, הודיעו חה"כ אייכלר ואשר על סירוב להשתתף בסיור משותף עם הרפורמים, החלטה אליה הצטרפו גם הרבנים הראשיים

עימות עם רפורמים בכותל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
עימות עם רפורמים בכותל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרסום ראשון: ביום שלישי השבוע צפוי להתקיים סיור של ועדת הפנים בראשות ח"כ דוד אמסלם בכותל המערבי, במטרה להביא את משבר 'מתווה הכותל' לידי פתרון. ל"בחדרי חרדים" נודע כי הרבנים הראשיים הגר"ד לאו והראשל"צ הגר"י יוסף, הטילו 'וטו' על הסיור, ונציגיהם לא ישתתפו בו, זאת בעקבות העובדה שגם נציגי הרפורמים עתידים להשתתף בסיור.

עוד נודע ל"בחדרי חרדים" כי הרבנים הראשיים שיגרו היום מכתב למנכ"ל הרבנות הראשית לישראל משה דגן שבו הם הציגו את עמדתם, שלאחר הסיור יבואו חברי הועדה לשמוע את דעתם.

קודם לכן, חבר הועדה ח"כ יעקב אשר הודיע על ביטול השתתפותו, זאת בגלל השתתפות הרפורמים ו'נשות הכותל', גם ח"כ ישראל אייכלר שהוזמן באופן אישי על ידי יו"ר הוועדה אמסלם הודיע כי אין בכוונתו להשתתף בסיור עם הרפורמים.

מנגד, ח"כ אמסלם הידוע בתמיכתו בעמדה החרדית, לא מתכוון לבטל את הסיור שתוכנן, זאת למרות העדר השתתפותם של הח"כים החרדים ונציגי הרבנות הראשית. "ועדת הפנים אינה רשאית לעשות העדפות בעניין מוזמניה. הדיון שנקבע הוא על סוגיית הסדרי התפילה בכותל ומן הסתם ראוי כי הצדדים שבגללם נוצרה המחלוקת יגיעו לדיון ויהיו שותפים לו", אמר אמסלם.

כזכור, כפי שנחשף ב"בחדרי חרדים", שופטי בג"צ הודיעו כי על המדינה והקרן למורשת הכותל להשיב תשובה עד ט"ז חשוון - 17/11, לעתירת הרפורמים ו'נשות הכותל' על העדר יישום מתווה הכותל שאושר על ידי הממשלה.

כאמור, את העתירה בבג"ץ עתרו התנועה ליהדות מתקדמת בישראל, התנועה המסורתית, נשות הכותל, חדו"ש וישראל חופשי, נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, רב הכותל והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ, השר לשירותי דת, שרת המשפטים, הרבנות הראשית לישראל והקרן למרשת הכותל.

בעתירה המתוקנת דרשו הרפורמים לאפשר תפילה שוויונית ברחבת הכותל. לדבריהם, על מתווה הכותל להיות מיושם בפועל, ובמידה ולא – להקצות רחבה שלישית בתוך רחבת הכותל הקיימת, לפעילות הרפורמים ו'נשות הכותל'.

העתירה עצמה עוסקת במתווה הכותל שאושר על ידי הממשלה בתחילת השנה ולטענת העותרים - לא מיושם בפועל בגלל לחצים המופעלים מצד המפלגות החרדיות. בסיס העתירה הוגש לפני שלוש שנים ב-2013, אך בעקבות המתווה שגובש על ידי הממשלה – היא נדחתה ועלתה שוב לסדר היום ולדיונים בבג"צ.

כפי שדווח ב'בחדרי חרדים', בדיון שהתקיים לפני כחודש וחצי, השמיעו השופטים ביקורת על הממשלה על כך שמתווה הכותל לא מיושם. נשיאת בית המשפט העליון נאור, אמרה כי "הדברים נסחבים עד בלי קץ", בנוסף קבעה כי "הבעיה האמתית היא, מה קורה בכותל המערבי? פה הדברים נסחבים עד בלי קץ ועד בלי גבול. אני תחת הרושם כי במקרה זה מצפים מאיתנו להוציא את הערמונים מהאש. זה למעשה תפקידה של הממשלה. זה דבר שצריך לעלות לדרג המתאים כי מדובר בכותל המערבי. דברים לא זזים".

השופט רובינשטיין הוסיף גם הוא - "מה קורה בפועל? בינואר ניתנה החלטת הממשלה. לאחר מכן היו מחלוקות אחרות ואחרי זה היתה ישיבה אצל ראש הממשלה בסוף יוני. בהקשר של התקנות הללו, האם יש איזה שהוא סיכוי בעולם ששר הדתות יחתום על התקנות הללו או שצריך לעשות צעד כדי שאחר יחתום עליהן?

רובינשטיין התייחס ל'קרן למורשת הכותל' ולרב הכותל הרב שמואל רבינוביץ ואמר כי "זה מעגל שוטה. כי הממונה זה הרב והרב יש לו השקפה א' וכבודו במקומו מונח, אך השאלה היא, מה עושים לגבי כל שאר הציבור שלא מחזיק בהשקפה זו". בהמשך אמר כי "מי שלא רוצה פלורליזם יצא לרחבה הצפונית ומי שכן, יצא לרחבה הדרומית, אנו עם יהודי".

נוסח המכתב שנשלח בשעות הצהריים למנכ"ל הרבנות
ה' חשון תשע"ז
‏06 נובמבר 2016

לכבוד
ר' משה דגן הי"ו
מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל

שלום רב,

הנדון: הזמנת ועדת הפנים בעניין מתווה הכותל

מאחר ומדובר בנושא הכותל המערבי והשמירה על קדושתו, ומאחר ונושא זה הוא בדרגת חשיבות ורגישות עליונה, מן הראוי שהרבנים הראשיים ישמיעו את דעתם באופן אישי בפני ועדת הפנים של הכנסת ולא באמצעות שליחים.

נציין, כי כבוד הרבנים הראשיים לישראל כבר קיימו בעבר סיורים בכל מתחם הכותל המערבי וגיבשו בהתאם לכך את עמדתם בנושא.

הרבנים הראשיים לישראל ישמחו להשמיע את עמדתם בנושא הכותל בפני חברי ועדת הפנים של הכנסת, ועל כן נבקש לתאם את הזמנתם לישיבה מיוחדת בנושא בחדר ישיבות מועצת הרבנות הראשית לישראל.

בברכה,
לשכות הרבנים הראשיים
הכותל המערבי ועדת הפנים יעקב אשר ישראל אייכלר הרבנים הראשיים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 9 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד