1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. מפלגות

טיבי מאיים: נגיש בג"ץ נגד צופרי השבת

הח"כ הערבי מבהיר כי אם חוק המואזין יעבור בהחרגה של צופרי השבת, יעתור לבג"ץ נגד ההחרגה
יעקב גרודקהי"ח חשון תשע"ז 19/11/2016 21:58

אחמד טיבי טיבי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90 צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח"כ אחמד טיבי מאיים כי אם חוק המואזין יעבור ותהיה בו החרגה של נושא צפירת השבת כפי שהציעו במשרד ראש הממשלה לשר הבריאות יעקב ליצמן – "אנחנו נעתור לבג"ץ בענין זה", לדבריו של טיבי, "החוק גורם לתסיסה בכל רחבי העולם האיסלאמי".

טיבי סיפר כי "קיבלתי טלפונים מראשי איחוד אנשי הדת בפקיסטן, בלבנון, ירדן, תורכיה ושאר העולם הערבי והאיסלאמי המביעים זעם רב על החוק. אני קורא לראש הממשלה להתעשת ולשקול את עמדתו מחדש. במספר ערים הגיעו מזה שנים רבות להבנות ברמה מקומית ולא בכפייה. יש להעדיף סובלנות והידברות על כפייה והתגרות".

כזכור, כפי שפורסם לראשונה ב"בחדרי חרדים", שר הבריאות יעקב ליצמן הגיש בשבוע למזכירות הממשלה ערר נגד החלטת ועדת השרים לענייני חקיקה, לקדם את החוק למניעת רעש המואזינים.

במכתב ששיגר השר ליצמן, הוא מפרט כי החוק עשוי למנוע את צפירות השבת, עליה נהגו להכריז בעבר בחצוצרות וכיום באמצעות כרוזים המשדרים צפירה או ניגונים.

לדבריו במשנה מתוארות שלוש תקיעות לקראת השבת כמסורת ארוכת שנים: "במשנה בסוף מסכת סוכה", הוא כותב, "חז"ל מתארים את שלש התקיעות שתקעו זמן מה קודם לכניסת שבת על מנת להבדיל את העם ממלאכה, ושלוש תקיעות בשעת כניסת השבת עצמה שנועדו להכריז כי מכאן ואילך אסורה כל מלאכה עד לצאת השבת או החג.

"במשך אלפי שנים במסורת ישראל שימשו כלים שונים לפעולה זו, בין השאר השופר והחצוצרה. עם התפתחות הטכנולוגיה, משמשות מערכות הכריזה להודעה על כניסת השבת בעוצמת הקול המותרת, ובכפוף לתקנון.

"חרף קבלת הצעת החוק בוועדת השרים לעניני חקיקה הצעת החוק במתכונתה ובמסגרת הדיונים שיעלו בעקבותיה בוועדות הכנסת - ההצעה עלולה לפגוע בסטטוס קוו הקיים ועל כן בהתאם לתקנון עבודת הממשלה, מוגש ערר זה לממשלה לצורך קיום דיון נוסף, טרם העלאת החוק להצבעה במליאת הכנסת".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אסור לפחד  


  • צופרי השבת צריכים הסדרה. כולם באותה דקה בערך. ואותו שיר. צרחות וווליום מטורף 20-25 דקות ברצף. ובלבול של כמה שירים, מכמה רמקולים שונים. לא מכבד את השבת (ל”ת)


  • ציוונו לרשת את הארץ. ולהוריש אויבינו. (ל”ת)


 2. אני לא מבין מה הבעיה  

  דוד וי

 3. מפגרים,מה הקשר? הצפירה היא לא בארבע לפנות בוקר !  (ל”ת)


 4. כולם ביחד-כפיים לליצמן  


 5. השווצרים כבר אסרו על בנית צריחים !  (ל”ת)

  אני

 6. טיבי. לך תישן על האף לתלחץ חזק!!!  (ל”ת)


  • חחח (ל”ת)


 7. אסור לנו להתגרות בגויים, אני לא מבין למה מתעקשים במדינה כל הזמן לגרות אותם ואח"כ לבכות על ההתנהגות הקיצונית שלהם?  (ל”ת)


 8. החרדים ישלמו מחיר כבד על הבגידה בערבים  

  שריר

 9. הלו!!ליצמן יא אדיוט! תגידו שאסור רק בשעות שינה! קוראים, תיכנסו , יש פה ביקורת נוקבת על הפוליטיקאים שלנו שמסודרים בעבודה עד הקבר שלהם בזכות השיטה המטו  

  משה

  • כל מילה בסלע (ל”ת)

   שרירון

  • באמת חוצפה אדירה שאין פריימריז. לעצמו וגפני הפלצנים מסודרים עד הקבר וגם הצאצאים מהפנסיה הזמנה (ל”ת)

   דוד כהן

 10. צפירה  

  חרדי

 11. המואזין  

  שמואל

;