1. עמוד הבית
 2. נשים
 3. רוחניות

ככה מחנכים? על בוקר עם אייפון ונחשים

האם משחק קלפים לילדים הכולל מסרים נוקשים נגד מחזיקי אייפון הוא צעצוע ראוי להענקה כפרס בחיידר?
רחלי רוטשילד, כ' חשון תשע"ז 21/11/2016 17:14

_imagebank_orig_orig_9FE24C32D703468EA42071EDF7ADF5EA.jpgכמידי בוקר, על כוס קפה, אני פותחת את הפייסבוק שלי - להתעדכן ולראות מה חדש. את עיני צד פוסט שעלה בקבוצת הנשים החרדית "ישנן". בפוסט שוטחת אחת האמהות את כאבה הגדול על מקרה שבו נתקלה בחדר המדרגות בבניין מגוריה.

אמש (יום ראשון) בשעות הערב, נתקלה בילדי השכנים יושבים ומשחקים בקלפים, משחק רביעיות תמים לכאורה. רק כשהתקרבה להציץ ולראות באלו קלפים מדובר, הבחינה לתדהמתה בתוכנם הקשה. אני אצטט את דבריה כפי שנכתבו בפוסט: "האמת שאני די מזועזעת... כל הקלפים הם למה אסור להחזיק אייפון ואינטרנט. תמונות זוועה, אנשים שהופכים לנחשים וכתוב, כל המחזיק אייפון טמא..".

לפי דבריה, כאשר שאלה את הילדים מהיכן הם משיגים את הקלפים הללו, ענו לה שיש מבצע בחיידר: על כל מעשה טוב שעושים, מקבלים קלפים, וכל המרבה במעשים טובים מצליח להשלים את משחק הרביעיות הכי מהר.

הפוסט גרר כמובן מגוון של תגובות, מזועזעות יותר ופחות ושיתוף במקרים דומים. ואני רק שואלת, עד להיכן נגיע?

ראשית, העניין של להזין את הילדים בתכנים שבדרך הטבע ממילא לא היו מגיעים אליהם בעצמם ולבסס אצלם היכרות עם מושגים רחוקים מעולמם.

שנית, האם אין זו התעסקות בטפל במקום בעיקר ועוד בדרך כל כך נמוכה? מדוע להעצים אצל הילדים את שנאת החינם והחינוך בדרך השלילה, במקום לחזק את הערכים הטובים והחיוביים של אהבת ישראל והידור המצוות בדרך החיוב והחיבוב? וכל זאת בעידוד ובהסכמת אנשי מוסדות החינוך?

לא ארבה במילים. מספיק להציץ בתמונות המזעזעות שעל הקלפים כדי להבין שרק בזאת כדי לטמא את נפשותיהם הזכות של ילדי החיידר.

האם על ידי זה שנגונן ונחסום את ילדינו בפני כל גישה למוצרים כל כך נגישים נצליח לחנכם לטוב ולהתמודדות מול פיתויי העולם והיצר שעוד יגיעו? בטוחני שלא. יש להתמקד בחיזוק הערכים החיוביים שאם וכאשר ייתקל הילד בהתמודדות מול העולם, יהיו לו הכלים והעוצמה הפנימית הדרושים לשם כך.

ואסיים דווקא בטוב, משנתו של הרבי מליובאוויטש לטכנולוגיה ולמדיה: הרבי, לא זאת בלבד שלא ראה שום מניע להשתמש בטכנולוגיה, הוא ראה בזאת אידיאל. כל דבר שקיים בעולם - מטרתו לשרת את צד הקדושה ואת ערכי האמת על מנת להפיצם לכולם. יש לרתום את המחשב, האינטרנט, הוידיאו והמדיה הטכנולוגית להפצת ערכים טובים, ערכי היהדות. כמובן שהרבי שלל שימוש בכלים אלו למטרות לא טובות או כאלו הנוגדות את ההלכה.

השימוש בטכנולוגיה המתקדמת של היום כרוך בסכנות רבות אך אם נדע להשתמש ולהנחיל לילדינו את השימוש בה באופן מושכל ובונה, נוכל לייצר בעזרתה מציאות מוגברת של אור וטוב.

התמונות באדיבות המצלםמעוניינת לשתף אותנו בתוכן מעניין? שלחי לנו הודעה בוואטסאפ - 0583288642
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. חזקקק צדיקים אשריכם, הלואי עליי  (ל”ת)

  גלית

  • עצת יצה"ר. שהרי יבינו שהיהדות נגד. ובמציאות יש ובוודאי יהיה לכולם. כלומר. שהמציאות ניצחה את ה'. ....יצירת אווירת חילון המונית. זהירות. (ל”ת)


 2. אלו ואלו דא"ח  (ל”ת)

  יואל יואב

 3. שלב קבוע, בהתחפרות ובהיעלמות, עד שקיעה מוחלטת בכל כת בעולם.  (ל”ת)


 4. ילדים צדיקים - חינוך טהור  

  דוד

 5. איפון  

  רפי

 6. די להתחסדות  

  לאה

 7. אין לי אייפון ואני לא מרשה לבני לשחק בזה  (ל”ת)


 8. מצויין צריך להתבייש שאנחנו שקועים באינטרנט  (ל”ת)


 9. קלפים  

  חרדית

 10. כל הכבוד למפיצי המשחק, רק כך יש סיכוי קלוש שנשאר קצת יהודים, ו"לאמא הדואגת" רחמנות גדולה עליך ועל ילדייך, את אינך מבינה באיזה תהום את שקועה  (ל”ת)


 11. אני מקווה שאולי בזכות זה הילדים שלך לא יפתחו כמידי בוקר את הפייסבוק, אלא יפתחו את כל הזמן וכדו'  (ל”ת)

  ?

 12. זו אנטישמיות! דר שטריימר הנאצי די דומה...  (ל”ת)


;