1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. החרדים

הרב שטרן פסק: הישיבה החילונית - רפורמית

רבה של ירושלים הכריע לחברי המועצה כי הישיבה החילונית היא רפורמית לחלוטין ואין להעביר לה תקציבים
יעקב גרודקהכ"ג חשון תשע"ז 24/11/2016 13:07

ששש (1)

מועצת העיר ירושלים צפויה להעלות היום (ה) להצבעה את דבר תקצוב "שיעורי תורה" למוסדות הקשורים לרפורמים, כפי שדווח בהרחבה ב"בחדרי חרדים", כאשר בין המוסדות המדוברים גם הישיבה החילונית בינ"ה ועמותת אלול. כזכור, אמש נחשף דו"ח מקיף ב'בחדרי חרדים' שעל פיו, מאחורי בינ"ה ואלול עומדים הרפורמים.

הבוקר, קבע רבה של ירושלים הגר"א שטרן, כי יש הבדל בין הישיבה החילונית לאלול, לדבריו בינ"ה ממש מתנהלת על פי תכנים של רפורמים ואסור להעניק לה תקצוב, מנגד קבע הרב שטרן כי אף לעמותת אלול אסור להעביר תקציבים – אלא באם יצהירו בכתב כי יחדלו מכל שיתוף פעולה עם הרפורמים והקונסרבטיבים, כך מתפרסם ב'בחדרי חרדים' בפרסום ראשון.

קביעתו של הרב שטרן באה לאחר שהשבוע הגיעו אל מעונו יו"ר ועדת הכספים סגנית ראש העיר חגית משה וחברי המועצה אליעזר ראוכברגר ויעקב הלפרין מ'יהדות התורה', והניחו על שולחנו את השאלה האם מותר לתמוך בישיבה התיכונית ובעמותת אלול.

כזכור, בדו"ח מרכז ליב"ה שנחשף אמש ב'בחדרי חרדים' עלה כי הישיבה החילונית בינ"ה שותפה למיזם "תיקון עולם בתל אביב יפו" המשותף לארגונים רפורמים מובהקים - התנועה הרפורמית בארה"ב (The Union for Reform Judaism), ו"מרכזי דניאל ליהדות מתקדמת" בתל אביב.

בלו"ז הישיבה נכתב למשל כי תתקיים יחידת לימוד עם "הרבה" הרפורמית מירה רגב בנושא "הנקודה הפנימית והמעגלים המתפשטים - מסע חברתי-פנימי בספר ויקרא, ויחידת לימוד עם יאיא טוביאס – חבר בקהילה הרפורמית בקיבוץ יהל וראש המיזם של התנועה ליהדות מתקדמת (רפורמית).

בנוסף, תתקיים יחידת לימוד עם חנה בנדקובסקי – מנהלת תכניות במרכז ירושלים ליחסי יהודים ונוצרים בנושא "מבוא לנצרות ואסלאם - מפגש עם התרבויות והדתות השכנות". עוד עולה מסדר היום של הישיבה כי תתקיים יחידה עם שרון מייבסקי – עורכת טקסי חתונה אלטרנטיביים במסגרת מיזם "הוויה". מיזם זה קורא תיגר על מערך רישום הנישואין הממלכתי ומוביל לקיום טקסי חיים - חתונה, בר מצווה, אבילות - חילוניים לגמרי.

עוד נחשף שבינ"ה עורך שבתות לקציני צה"ל בנושאי זהות יהודית, המתקיימות במלון משכנות רות דניאל ביפו, המופעל על ידי המרכז ליהדות מתקדמת (רפורמית) "בית דניאל" ומהווה מרכז קהילתי של הקהילה הרפורמית "המתמקד בתרבות, ובחינוך לפלורליזם דתי, לדמוקרטיה וסובלנות". הגוף נתמך כצפוי ע"י הקרן לישראל החדשה. כך על פי הדו"ח.

הדו"ח מעלה גם שאלות קשות ביחס לרוח הנושבת בעמותת 'אלול' ומוסדות נוספים, אך כאמור, על פי הכרעת הרב שטרן, ב'אלול יאלצו להתחייב על ניתוק הקשר עם הרפורמים.

כזכור, "בחדרי חרדים" חשף כי קודם לכן ועדת התמיכות אישרה את הקריטריונים החדשים ברוב של שבעה חברי מועצה בעד וחמישה נגד וזאת בעקבות היעדרות של שלושה חברי מועצה חרדים ודתיים - חיים אפשטיין, יעקב הלפרין ודב קלמנוביץ.

החמישה שהצביעו נגד הקריטריונים הם - פיני עזרא, מיכאל מלכיאלי, ישראל קלרמן, אליעזר ראוכברגר ושלמה רוזנשטיין. הנציגה הדתית חגית משה, נציגת המגזר הדתי לאומי, הצביעה בעד הקריטריונים יחד עם חברי המועצה החילונים.


עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. ומה הוא אומר על "ישיבות" הכת החרדית ביהדות ??  (ל”ת)


 2. חברי המועצה יברחו והכסף יעבור  

  יועצי ברקת

 3. הרפורמים לא מכירים בלילית וסמזיקין שסטרא אחרא אחרין. איך אפשר לתת תקציב לבורי הארץ כאלה?  (ל”ת)

  מיכה

 4. רק פנייה לבית המשפט תעזור  

  אוביקטיבי

 5. איזה גרועים אתם. אפילו לא מבדילים בין רפורמים לחילונים.  

  חילוני

 6. כי הלילה אפל ומלא זוועות  

  דוד

;