י"ב סיון התשפ"ד
18.06.2024

פניה ליועץ: אין לבג"צ סמכות לדון במתווה הכותל

חבר הכנסת סמוטריץ' מהבית היהודי פנה ליועץ המשפטי לממשלה לקראת הגשת תגובת המדינה לעתירה בבית המשפט העליון סביב הכותל הרפורמי

היועץ המשפטי לממשלה (צילום: פלאש90)
היועץ המשפטי לממשלה (צילום: פלאש90)

מתווה הכותל לא יורד מסדר היום התקשורתי והציבורי: ח"כ בצלאל סמוטריץ' פנה במכתב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לדבריו "לבית המשפט אין את הכלים או המיומנות הנדרשת על מנת לשקלל ולהעריך את מכלול השיקולים הנוגעים לעניין".

במכתב ששיגר סמוטריץ' למנדלבליט, הוא דורש ממנו לוודא כי תשובת המדינה לבג"ץ תכלול את הטענה לפיה בית המשפט כלל אינו מוסמך לעסוק בסוגיה. "דבר המלך במועצה על ארץ ישראל. דבר חקיקה מנדטורי זה עומד עדין בתוקפו כפי שעולה משורה של פסקי דין שניתנו בבית המשפט העליון בשנים האחרונות", כותב הח"כ.

"הסדר חקיקתי זה גובש כבר בתחילת המאה הקודמת על רקע התודעה כי סכסוכים ומחלוקות בין-דתיים ובין-עדתיים הנוגעים לזכויות למקומות הקדושים אין מקומם להידון במסלול השגרתי של הליכי בית משפט; אלא בשל אופיים המיוחד, הטעון השלכות לאומיות ובינלאומיות כאחד, פתרונם צריך להימצא בדרג המדיני במישור הלאומי או הבינלאומי".

סמוטריץ מציין כי "הסדר מיוחד זה, העומד בעינו גם היום, מדגיש את רגישותם המיוחדת של המקומות הקדושים, החורגת מגבולות הארץ ומתפרשת על מערכות יחסים בינדתיות וכלל-עולמיות. רגישות זו משתקפת גם בדרכי פתרון המחלוקות הבין-עדתיות ובין-דתיות ביחס למקומות אלה".

בהמשך מכתבו מציין ח"כ סמוטריץ' כי "בעתירות התלויות ועומדות בפני בית המשפט בסוגיות חופש הפולחן בכותל נדרש ייצוג נפרד ועצמאי עבור הרבנות הראשית שכן עמדת הרבנות הראשית שונה בתכלית מעמדת ממשלת ישראל כפי שבאה לידי ביטוי בהחלטת ממשלה 1075-בנושא מתווה הכותל". עוד הוא מוסף במכתבו כי הממשלה הפרה את חובתה של היוועצות עם הרבנים הראשיים בדבר המתווה כפי שמוזכר בחוק - "לא יעלה הדעת שהרבנות הראשית תיוצג על כורחה, יחד עם ממשלת ישראל בידי היועץ המשפטי לממשלה".
סמוטריץ' מנדלבליט בגצ הכותל

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד