ט"ו תמוז התשפ"ד
21.07.2024

הרבנים הראשיים: להכין 'כתובה דאירכסא'

הרבנים הראשיים מצטרפים לגל הפסיקות בנושא משפחות שכתובתן נשרפה בגל ההצתות האחרון

צילום: שוקי לרר
צילום: שוקי לרר

בעקבות הבעיה שנוצרה בגל השריפות הגדול, כאשר משפחות רבות איבדו את תכולת בתיהן ובין השאר גם את שטר הכתובה, המהווה שטר חובה על פי ההלכה לכל זוג יהודי, מתפרסמת היום (ב) פסיקתם של הרבנים הראשיים לישראל.

דעתם של הרבנים הראשיים היא, שכל מי שביתו עלה בלהבות ובין השאר נשרפה הכתובה שהיתה תחת ידם, מאחר וכידוע, מגמת הכתובה להבטיח את זכויות האשה, "שלא תהא קלה בעיניו להוציאה" ולכן צריך שתהיה תחת ידה של כל אחת כדי להבטיח את זכויותיה.

למרות שבכל הרבנויות בארץ, נוהגים לשמור העתקים של הכתובות, היות והכתובה המקורית לא קיימת - מוטל על המשפחות הללו לכתוב כתובה חדשה, מה שנקרא "כתובה דאירכסא" כמו בכל מקרה כשהכתובה נאבדת.

הרבנות הראשית העבירה לכל הרבנויות המקומיות נוסח של כתובה דאירכסא.

עם זאת, הרבנים מציינים כי למרות שיש צורך לכתוב כתובה חדשה, אין ספק בכך, שבני הזוג מותרים להמשיך ולגור ביחד גם טרם שיכתבו כתובה חדשה.

במידה ויש חשש שאין העתק של הכתובה במשרדי הרבנות, ראוי להזדרז ולכתוב "כתובה דאירכסא" בהקדם.

במכתב שהוציא הרב הראשי לישראל הגאון רבי דוד לאו בעניין כתב כי "כידוע, מגמת הכתובה להבטיח את זכויות האישה, 'שלא תהא קלה בעיניו להוציאה' ולכן צריך שתהיה תחת ידה של כל אחת כדי להבטיח את זכויותיה... ולמרות שבכל הרבנויות בארץ, נוהגים לשמור העתקים של הכתובות, היות והכתובה המקורית לא קיימת עליהם לכתוב כתובה חדשה, מה שנקרא 'כתובה דאירכסא' כמו בכל מקרה כשהכתובה נאבדת.

גם בשאלה שנשאל הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף בעניין, הוא כתב כי "האישה סומכת על בית הדין שישמור על זכויותיה, וגם יש חרם דרבנו גרשום, ושבועה - ועוד טעמים... ולכן אין להיבהל ויעשו בנחת".

הרבנים הראשים לישראל העבירו הוראה וכן נוסח של 'כתובה דאירכסא' לכלל הרבנויות והמועצות המקומיות ברחבי הארץ ואף פנו לשר הדתות דוד אזולאי להורות למועצות הדתיות המקומיות לזרז את הליך הנפקת כתיבת 'כתובה דאירכסא'.
כתובה רבנים ראשיים פסק הלכה שריפה זוגות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד