1. עמוד הבית
 2. יהדות
 3. אקטואליה

עם טלפונים ומצלמות אנשי 'יש עתיד' חדרו לבית כנסת גור בערד

מאבק 'יש עתיד' בחסידי גור בערד מחריף: הפעם הובאו ישישים כחיזוק, ולטענת מתפללים נשלפו טלפונים בבית הכנסת • מאז כניסת ראש העיר בן חמו לתפקיד, מוצרים צעדי החרדים. ב'יש עתיד' מכחישים מעורבות נציגיהם, המתפללים מתעקשים. לפיד הצהיר: "מי שיתפרע בבית כנסת לא יהיה ביש-עתיד"
איציק מן, י' כסלו תשע"ז 10/12/2016 18:36

בחדרי בית הכנסת המרכזי בערד, ארכיון

שוב מגיעים דיווחים מהדרום - על שבת עימות חילונים-חסידים סמוך ובבית הכנסת בערד. על פי הדיווח הראשון - בליל שבת הגיעו כמה עשרות תושבים, בעיקר בגיל העמידה, בראשות חברי מועצה של 'יש עתיד' וחיללו את קדושת בית הכנסת והשבת, הפעם בצורה מחפירה. העדויות מהמקום הן שהמפגינים נכנסו להיכל התפילה גלויי ראש, עם סלולרים ומצלמות מופעלות, שוחחו בטלפונים ושיבשו את מהלך התפילה.

מדובר בעימות אשר נמשך לאורך תקופה, מאז זכה בבחירות ראש העיר הנוכחי מטעם 'יש עתיד' ניסן בן חמו. היחס מאז כניסתו לתפקיד, לתושביה החרדים, בעיקר אלו מחסידי גור, הפך קשה מאוד. גם מעורבות השר ליצמן לא סייעה וראש העיר מקשיח פעם אחר פעם את עמדותיו.

יצויין כי בשבוע שעבר פורסמה הקלטה באתר וואלה! בה נשמע יו״ר 'יש עתיד' יאיר לפיד בכנס פוליטי בנתיבות, בו השתתפו חרדים, חילונים ודתיים, מספר: "היום הסתמסתי עם דרעי, היה איזה סיפור בערד שחשבו שמישהו התפרע בבית כנסת, אמרתי להם שאם יש מישהו שהתפרע בבית הכנסת הוא לא יהיה ביש עתיד. יש לנו יחסים טובים. גם עם יהדות התורה הם טובים, רק עם ליצמן יש בעיה, בסוף צריך לדבר איתם ואפשר לעבוד איתם, צריך לדבר מהמקום הטוב ולא לאבד את העקרונות שלנו, וזה גם בסדר לא להסכים".

לעומת דבריו אלו, החסידים בערד מעידים כי בחודשים האחרונים החלו להתקיים מידי שבת פרובוקציות "חוקיות" בעיר. שיירות רכבים, כרוזים והתאספות של חילונים בערבוביה סמוך לבית הכנסת. כשמספר פעמים אף דווח כי נכנסו פנימה אל תוך בית הכנסת. השבת, הדיווחים מעידים על החרפת החוצפה בחילול הקודש ופגיעה ברגשות המתפללים.

המחאות מתרכזות בעיקר סמוך לבית כנסת המרכזי בערד. חברי מועצת עיריית ערד מתי רז וחבר המועצה מ'יש עתיד' עופר ארצי הם אלו אשר עמדו בראש המחאה האנטי-חרדית, כשהפעם הם מגייסים למאבקם תושבים ישישים, כולל כאלה שכבר שוהים במושב זקנים ובית אבות. המתפללים רואים בצעדי המחאה שלהם, רצון "להפריע ולהפר את שלוות המתפללים בבית הכנסת המרכזי בערד".

כאמור, על פי עדויות שהגיעו ל'בחדרי חרדים': המפגינים עמדו בכניסה ובסביבת בית הכנסת כשכמה מהם דיברו במכשירי הסלולר, צילמו תמונות, נכנסו לבית כנסת בלי כיפה עם מכשירי טלפון ביד "בלי טיפת כבוד למתפללים וליהודים שומרי השבת" כפי שאומר מתפלל אשר נכח במקום.

עוד מציין אותו מתפלל, כי "חסידי גור לא התייחסו אליהם מטוב ועד רע ולא הגיבו לפרובקציה הזולה של עופר ארצי ומתי רז".

מדובר במיעוט קטן ופרובקטיבי, אשר כאמור מוסת ומופעל בידי נציגי 'יש עתיד' המקומיים. בסך הכל השתתפו כ 30 מבוגרים, 30 נשים והחמור מכל - אף 20 ילדים, אשר מובאים למקום ומגיל צעיר נחשפים למראות ותחושות של ביזוי בית כנסת ויהדות. יצויין כי לאורך כל זמן המחאה הפרובקטיבית משטרת ערד לא נכחה באיזור.

המתפלל אשר שוחח עם 'בחדרי חרדים' בית הכנסת בערד שהיה נוכח לפרובוקציה מספר לבחדרי חרדים: ״משטרת ערד, למרות התחייבותה לשמור על הסדר, לא נכחה השבת בבית הכנסת". הוא אף מותח ביקורת על לפיד, "מתברר כי ליו"ר תנועת יש עתיד יאיר לפיד אין שליטה על אנשיו. למרות דרישתו כי לא יפריעו לתפילה בחרו נציגיו לעשות שימוש ציני ולערוך פרובקציה זולה תוך הפרעה לתפילה בבית הכנסת״.

עופר ארצי, חבר מועצת העיר מיש עתיד הגיב לבחדרי חרדים: ״איני מעוניין להתייחס לשקרים שראיתי בכתבה שפרסמתם. לא הייתי בבית הכנסת ולא בחצר בית הכנסת, רק 100 מטר משם, לא היה אף נציג או פעיל של יש עתיד בבית הכנסת״. את תגובתו של חבר המועצה מתי רז לא היה ניתן להשיג. יצויין כי אדם שאינו מן המתפללים ונכח במקום טען כי ״עופר ארצי לא נכנס להיכל התפילה אלא נשאר בחוץ, ולמתי רוז היתה כיפה אפורה על הראש״.

מתפללי בית הכנסת מתעקשים וממשיכים להחזיק בטענתם בפני כתב 'בחדרי' כי עופר ארצי ומתי רוז נכנסו לבית הכנסת וחיללו את קדושת המקום.

מ'יש עתיד' נמסר ל'בחדרי חרדים':"כפי שכבר הובהר בשבוע שעבר לא מדובר בפעילי יש עתיד".

יהושע אשכנזי, דובר עיריית ערד מסר לבחדרי חרדים: ״הוכח בשבוע שעבר שהתקשורת החרדית מסתמכת על מקורות שקריים ולא אמינים. ולראייה חזרתם של נציגי גור מהאשמותיהם על אירוע דומה שלא היה ולא נברא. אנו לא מכירים אירוע כזה כמתואר. מבדיקה שנעשתה עולה כי שום חבר מועצה מטעם יש עתיד לא נכח בערב שבת במקום. זהו שוב נסיון של חסידות גור להציג את עצמם כקורבן לאחר שהם אלה שפרצו בכוח לבית הכנסת המרכזי והשתלטו על נכס עירוני. בית משפט כבר נתן צו פינוי נגד הפולשים. עיריית ערד תמשיך לאכוף את חוקי העזר העירוניים ללא משוא פנים״.


עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. עני ורוכב על חמור  

  מיכאל

  • לכל הקהילות הדתיות לגווניהם, חוגיהם וסוגיהם, אין טענות. לכל הקהילות החרדיות, לגווניהם לסוגיהם ולחוגיהם, אין טענות. לכל הקהילות החסידיות, לגווניהם, לסו (ל”ת)

   למה דווקא גור ?????????????????????????

  • כשרואים גררים שמשתלטים מבינים למה קרתה השואה (ל”ת)


 2. עני ורוכב על חמור  

  מיכאל

 3. ליצמן צודק  

  ימפל

 4. זה חילונים רק מול חסידי גור  

  לא נורא

  • מי השתלט ?? מי חילל ש"ש ?? (ל”ת)


  • מתי פעם אחרונה לקחת את הכדור (ל”ת)

   נחמן

 5. החכם עיניו בראשו  

  huck

 6. אל תתגרו בם כי לא אתן את ערד ירושה, כי לציונים נתתיה ירושה.  

  שריר

  • הציונים דגלו ב"עבודה היא חיינו" הפסק להתבטל . לך לעבודה שריר משועמם!! (ל”ת)


 7. עני ורוכב על חמור  

  מיכאל

 8. זה חילונים נגד גור, או חב"ד מול גור?  (ל”ת)


  • צודק, רק המצב של חב"ד עצוב הם לא יודעים להתאחד 


 9. עני ורוכב על חמור  

  מיכאל

 10. יאייר לפיד מראשי הקליפה של שנאת חרדים וכל דבר שבקדושה  

  דוד גוטמן

  • יאיר איש הגון. אינו חרדי. לא נצביע לו. (ל”ת)


 11. עני ורוכב על חמור  

  מיכאל

 12. כמי שיודע מה עושים חס"ג בערד בראשות ביאליסטוצקי, ובהתנהגות השר ליצמן כלפי מר לפיד: כל מה שיעשה לפיד במסגרת החוק, הוא יהיה יותר מצודק...  (ל”ת)

  זעליג בוזגלו

 13. עני ורוכב על חמור  

  מיכאל

 14. הודעה שקרית מהתחלה ועד הסוף  


 15. כחרדי אני כבר מתחיל לתמוך ביש עתיד, הגוררס האלה בהמות גסות  

  חרדי

  • אנטישמי שמוזןמתקשורת !!! 

   שימי

  • אם הם בהמות-אתה נואף קטן ומושתן 

   צחי

 16. הגררס עוד ילמדו אותם פרק מאלף. ערד היא של גור ולתמיד תפנימו כבר את הדבר מזמן הלב שמחה. גור היא ערד. וערד היא גור  (ל”ת)

  חיים

 17. הלב שמחה כבר החליט לפני ארבעים שנה שגור וערד חד הם לעולם ולתמיד  (ל”ת)

  מאיר

 18. לא יאומן לאיזה תת רמה של עיתונות זוכה הציבור החרדי  

  לא נמאס לכם?

  • סוכן של מי אתה 

   רות בן דוד

  • אני מאמין שאתה תושב ערד. אולי אתה ממוצא הדרוזי שגר שם ? (ל”ת)


 19. הכל שקר. לא היה ולא נברא  

  אבי

 20. גור לא קשור להרב יצחק רצאבי כי הרב יצחק רצאבי לא היה בשואה וגם לא לפני השואה הוא נולד באיחור של כמה שנים כמו שיעקב נולד באיחור מעשיו ולא נשאר לו ברירה  

  ליצמניסט

 21. מזעזע חילונים מתנהגים כמו געררס  (ל”ת)

  י

;