י' אייר התשפ"ד
18.05.2024

גפני מגיב לחשיפת "בחדרי": "נשמע לרבנים"

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני התייחס הערב לחשיפת "בחדרי חרדים" כי שר הבריאות יעקב ליצמן הוא זה שטרפד את הדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה - של החוק שיחייב הקמת סמינרים אזוריים של ח"כ יעקב מרגי מש"ס: "אין עדיין החלטה לתמוך בחוק"

ח"כ משה גפני (יונתן זינדל, פלאש 90)
ח"כ משה גפני (יונתן זינדל, פלאש 90)

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני התייחס הערב לחשיפת "בחדרי חרדים" כי שר הבריאות יעקב ליצמן הוא זה שטרפד את הדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה - של החוק שיחייב הקמת סמינרים אזוריים של ח"כ יעקב מרגי מש"ס.

לדבריו של גפני למשה גלסנר ב'קול ברמה' – מרגי לא התייעץ עימו קודם לכן, וכי הוא יפעל על פי "מה שיגידו גדולי התורה, לבנתיים אין שום החלטה לתמוך בחוק הזה", הבהיר גפני.

יו"ר ועדת הכספים הוסיף טיעון נגד החוק של מרגי: "המשמעות של העניין שהסמינרים יהיו סמינרים אזוריים, כלומר - שכולם יהיו באותו סמינר גם החסידים גם הספרדים וגם הליטאים, כדאי לקחת את העניין הזה בחשבון ואני כמובן יעשה את מה שגדולי התורה יגידו", אמר גפני וחידד שוב את דבריו, "סמינרים אזוריים זה אומר שכולם לומדים יחד, באותה שכונה, באותו איזור גם החסידים גם הספרדים וגם הליטאים, כולם לומדים יחד, זו המשמעות".

כאמור, היום נחשף בפרסום ראשון ב"בחדרי חרדים" כי בעקבות התנגדותו של ליצמן - דחתה ועדת השרים לענייני חקיקה את הדיון בחוק של יו"ר ועדת החינוך מרגי, זאת למרות העובדה שהבוקר התחייב מרגי בראיון ל"בחדרי חרדים" ואמר כי החוק לא יקודם ללא הסכמת 'יהדות התורה' ועל פי דעתם של גדולי ישראל.

למרות זאת, ליצמן התעקש שהדיון המשותף עם מפלגתו על החוק יהיה לפני ההצבעה בוועדת השרים ולא לאחר מכן – ולכן הדיון בחוק נדחה לעת עתה מועדת השרים.

מנגד, מרגי הגיב כי הדחייה בוועדת שרים היא דחייה זמנית לשבועיים לצורך הידברות. "אני מאמין שבסופו של יום החוק יאושר ונוכל לברך על המוגמר. חשוב לציין שבימים אלו עדיין יש בנות שלא פתחו את שנה"ל חלקם מהמגזר החסידי. אני אמשיך לפעול בעניין בכדי להביא פתרון לאותן בנות".

ההתנגדות המרכזית של 'יהדות התורה' לחוק של מרגי באה לאחר שמועצות גדולי התורה של 'דגל התורה' ו'אגודת ישראל' פרסמו דעה נחרצת נגד הרישום האזורי ונגד הצעת החוק וכפי שנחשף בזמנו ב"בחדרי חרדים".

בתאריך ג' באלול תשע"ה חתמו הגראי"ל שטיינמן, הגר"ח קנייבסקי והגרי"ג אדלשטיין על מכתב שנשלח לאיגוד מנהלי הסמינרים ובו הורו כי "הננו לגלות דעתנו שאין לשנות מצביון התיכונים והסמינרים מקדמת דנא, כאשר יסדו גדולי ומאורי הדור זצוקלל"ה, ואין לעשות תיכונים וסמינרים אזוריים או רצף חינוכי וכיוצא בזה בשום אופן ואופן".

בנוסף, כמה ימים לאחר מכן, התכנסה מועצת גדולי התורה של 'אגודת ישראל' בירושלים ואף היא הודיעה נחרצות למנהלי הסמינרים כי הרישום האזורי אסור, ובכך הם הצטרפו למכתבם של גדולי ישראל בנושא, שנחשף לראשונה ב'בחדרי חרדים'. במכתב שנשלח על ידי מזכיר מועצת גדולי התורה של 'אגודת ישראל' הרב מרדכי שטרן הוא חיזק את ההחלטה האמורה. כאמור, היום הבהיר מרגי ל"בחדרי חרדים" כי ההצעה תקודם רק לאחר אישורם של גדולי ישראל ותיאום עם כל הגורמים הרלוונטיים החרדים.

בעקבות כך – הבוקר בשיחה עם מרגי הוא הבהיר ל"בחדרי חרדים" כי "אני יכול לומר שאני מתחייב לקדם את החקיקה בתיאום ובהסכמה עם יהדות התורה המאוחדת ומשרד החינוך. אין בכוונתי להעביר הצעת חוק שתפגע במוסדות החינוך החרדי, אלא להסדיר את סוגיית הרישום בצורה כזו שתאפשר למוסדות חינוך החרדי להתנהל על פי השקפת עולמם, תוך שימת דגש על מתן איזונים למניעת אפליית תלמידים ותלמידות במוסדות החינוך החרדים". לדבריו, הוא הגיע להסכמה עם משרד החינוך שהצעת החוק תקודם רק בתיאום והסכמה עם כל הגורמים הנוגעים בדבר. "לא נפעל בניגוד להשקפת עולמם של גדולי ישראל", הוא התחייב עוד.

כאמור, החוק בא לשנות סדרי בראשית בכל הקשור לרישום למוסדות חינוך מוכרים שאינם רשמיים. על פי החוק, במוסדות אלו כל רשות חינוך מקומית תקבע, באישור מנהל המחוז, אזורי רישום. בנוסף, הצעת החוק קובעת כי מוסד חינוך שעבר על הוראות איסור ההפליה, ישלח התראה בכתב לבעל מוסד החינוך בדרישה להפסיק את ההפליה, ובאם לא הפסיק מוסד החינוך את ההפליה בתוך המועד הנקוב בהתראה, תישלל ממנו השתתפות המדינה בתקציבו.

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי "מוצע כי רשויות החינוך המקומיות יקבעו אזורי רישום למוסדות חינוך מוכרים לא רשמיים על יסודיים, שנמצאים בשטחן של אותן רשויות מקומיות, בדומה לאזורי הרישום הנהוגים בבתי הספר היסודיים הרשמיים. זאת על מנת לפזר או לווסת את רישום התלמידים באותם מוסדות חינוך, על פי אזורי הרישום שייקבעו להם על ידי הרשות, ועל מנת למנוע מחסור במקומות לימוד לתלמידים מאותה רשות מקומית במוסדות חינוך מוכרים לא רשמיים על יסודיים באותה הרשות".
משה גפני יעקב מרגי יעקב ליצמן סמינרים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד