1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. אנ"ש

רוצה לבטל שידוך? זה יעלה לך כסף!

בית המשפט בחיפה, חייב בחור ישיבה חרדי ב-18,000 ש"ח, לאחר שהחליט לבטל את אירוסיו עם בחורה חרדית תושבת העיר • הבחור טען: "לקיתי ב'סינדרום ירושלים'"
יוסי כץ, בחדרי חרדים, י"ג טבת תשע"א 20/12/2010 11:27

חופה חתונה גן אירועים אולם חופה תימנית. צילום אילוסטרציה

בחור חרדי שביטל את חתונתו בעיצומן של ההכנות ישלם לארוסתו לשעבר פיצוי של כ-18,000 שקלים בגין הפרת הבטחת נישואין - כך קבע לאחרונה בית המשפט לתביעות קטנות בחיפה, שקיבל את תביעתה של בחורה חרדית לחייב את ארוסה לשעבר לפצותה בגין הפרת הבטחת נישואין.

בני הזוג, בחורה חרדית ועולה חדש מצרפת, הכירו באמצעות שידוך. לאחר מספר פגישות, הציע לה הבחור נישואים, היא נענתה והשניים ערכו אירוסין בבית הוריה של הבחורה. השניים אף ביקרו אצל רב מייד לאחר האירוסין בכדי לקבל את ברכתו, שם הצהיר הבחור על רצונו להינשא לתובעת ואמר כי היא "אשתו לחיים".

לצורך ארגון חתונתם התקשרו בני הזוג עם ארגון "משמחים" ולאחר שתאריך החתונה נקבע סוכמו תנאי התשלומים על האירוע שהיו אמורים להתחלק בין הצדדים בחלקים שווים. באותו מעמד רק התובעת חתמה על ההסכם ושילמה מקדמה בסך 10,000 שקלים, כשהנתבע הבטיח לשלם את חלקו במועד מאוחר יותר.

לטענת התובעת, כעבור שבוע חזרו היא והנתבע לירושלים לצורך המשך סידורי החתונה, אך לאחר פגישה עם התזמורת ובחירת קטעים מוזיקליים, שינה הנתבע לפתע את התנהגותו כלפיה ולמחרת הודיע לה כי מבחינתו החתונה מבוטלת.

בתביעה שהגישה לבית המשפט לתביעות קטנות בחיפה, דרשה האישה פיצוי של 30,000 שקלים בגין הוצאות החתונה, הבושה ועוגמת הנפש שנגרמו לה. בתגובה לתביעה, טען הארוס לשעבר כי עם הגעתו ארצה הוא לקה ב"סינדרום ירושלים" - מחלה נפשית שגרמה לו להתקרב לדת באופן קיצוני, עד כדי שינוי אופיו והרגלי חייו, וכי מצב זה הוא שגרם לו להציע נישואים לתובעת.

לטענתו, משהתברר לו מאוחר יותר כי התובעת אינה מלומדת ובריאה כפי שהציגה עצמה, וביקש ממנה להשעות את החתונה, אך היא המשיכה בארגונים על דעת עצמה.

השופטת נסרין עדוי קיבלה את התביעה באופן חלקי, לאחר שדחתה את טענת הנתבע לפיה הוצג בפניו מצג שווא לגבי השכלתה של התובעת ומצבה הרפואי, וקבעה כי התובעת גילתה לתובע הכול אודותיה כבר בפגישתם הראשונה, והוא וודאי לקח נתונים אלה בחשבון. לכן, ציינה השופטת, "העלאת טענה זו (שנעשה לו מ"מחטף", א.ל.ו) לאחר שיחסיהם עלו על שרטון היא בלתי מוסרית ובלתי הוגנת".

לעניין הנזק נקבע, כי הנתבע יפצה את בת זוגו לשעבר ב-14,950 שקלים בגין הנזק הממוני שנגרם לה - שכלל בין היתר, את עלויות מסיבת האירוסין לרבות איפור ותסרוקת, ומקדמה למארגני הנישואים - ובנוסף ישלם לה 3,000 שקלים נוספים בגין עוגמת הנפש והצער שנגרמו לה עקב הפרת הבטחת הנישואין, בצירוף 300 שקלים בגין הוצאות משפט.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. כן ירבו שמחות בישראל  (ל”ת)

  אני

 2. הגיע הזמן לעשות סדר  (ל”ת)

  מזל טוב

 3. גם עפ''י דין תורה הוא חייב לפצות  

  יוסף הצדיק

 4. זה תופעה של כל מיני "חוזרים בתשובה" שמוכנים להיות חרדים רק בהשפעת "סינדרומים"  

  מיכה

 5. הופה, איזה תקדים מעניין  (ל”ת)

  יאלה

  • לבנות הספרדיות 

   זה תקדים

 6. בית משפט?  

  יוסי

  • היא ספרדיה ולא היתה מקבלת בדין תורה כלום, 

   האשכנזיה

 7. בורים!!  

  aau

 8. האישה תמיד צודקת  

  גבר

 9. גם אני הייתי מאורס לפני חצי שנה  

  מיקי נוכעם

;