י"ב תמוז התשפ"ד
18.07.2024

בית המשפט: לא הייתה אפליית בנות ספרדיות

פרסום ראשון ב'בחדרי חרדים': כישלון לעו"ד יואב ללום ועמותת 'נוער כהלכה', לאחר שבית המשפט דחה את תביעותיהם על הסף

צילום: יעקב נחומי, פלאש 90
צילום: יעקב נחומי, פלאש 90 צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

בית משפט המחוזי בירושלים דחה את עתירת עמותת נוער כהלכה של עו"ד יואב ללום, וקבע כי לא הייתה אפלייה באי קבלת תלמידות חרדיות לבתי הספר. אולם, כפי שדווח ב'בחדרי חרדים' בשבוע שעבר, ללום ניצח בכך שכלל התלמידות, למעט אחת, התקבלו לבתי הספר עוד לפני הדיון.

בפתח תגובת בית המשפט כותבת השופטת נאוה בן אור כי "דין העתירה להידחות על הסף" בכל הנוגע לקבלת רשימת התלמידות שנדחו, זאת מאחר וטרם מוצו ההליכים ולא הייתה פניה לגורמים המוסמכים. עוד הוסיפה כי דין העתירה כולה להידחות, היות וכל התלמידות שהוזכרו בעתירה - כבר שובצו ללימודים והחלו ללמוד במוסדות החינוך, למעט תלמידה אחת שהצטרפה לעתירה.

"עם זאת", כותבת השופטת, "לא אוכל שלא להידרש להתנהלות שנפרשה לנגד עיני". בדבריה ציינה כי משרד החינוך התרשם כי התנגדות המוסדות לקבלת תלמידות "לא הייתה ממניעים פסולים של אפליה עדתית. מנהלי בתי הספר שהופיעו לדיון הכחישו נמרצות כל טענה בדבר מניע פסול, וניכר היה כי הם נסערים עד מאוד מעצם הטחת האשמה כזו בהם". עוד הוסיפה בעניין כי "מלבד עצם העלאת הטענה, לא הציגו העותרים ראיות לביסוסה", כך מהפרטים שהגיעו לידי ב'בחדרי חרדים'.

לדברי השופטת, נראה שגם משרד החינוך בהתנהלותו תרם לכך שהדברים הגיעו לאן שהגיעו. "חסר מנגנון הידברות מובנה" אמרה, על דרך אפשרות להגשת ערר לגורם מוסמך במשרד החינוך על החלטת הרשם הראשי של הרשות המקומית. לדוגמא הביאה את הפנייה של בית הספר 'כה תאמר' שפנו בערר למשרד החינוך על שיבוץ תלמידות, וקיבלו מענה כי "לא קיים מסלול של ערר בפני משרד החינוך על החלטת רשות החינוך המקומית.."

"עסקינן בדיני נפשות שבדיני נפשות" כתבה השופטת בר אור, "אין צריך הבנה עמוקה בענייני חינוך כדי לעמוד על המתח הרב, הפגיעה והעלבון, שהם מנת חלקה של נערה צעירה, הנדחית מבית הספר אחד ופתרון סביר אחר - אין לה".

נדחתה גם בקשת ההצטרפות לעתירה של הורים לנערה מבית שמש. עו"ד יואב ללום שהגיש את העתירה אמר כי "עשתה זאת בשל איומים שקיבלו הוריה".

בסופו של דיון החליטה השופטת נאוה בר אור לדחות את העתירה עצמה וכן את בקשת ההצטרפות לעתירה, "מתוך תקווה שניתן יהיה לקדם את העניינים העקרוניים שהעתירה העלתה בדרכי שלום, לא אפסוק הוצאות".

עו"ד יואב ללום, אמר בתגובה ל'בחדרי חרדים' כי "בית המשפט שגה בטענה, כי אם תקרא בפרוטוקול תראה שהוצגו ראיות. אני שוקל לערער על פסק הדין גם לעניין אי פסיקת ההוצאות כנגד המשיבות". עוד הוסיף ללום, "בעקבות העתירה כל הבנות שובצו".

העתירה פי שדווח ב'בחדרי חרדים', הוגשה נגד משרד החינוך, עיריית בית שמש, עיריית ירושלים, עיריית מודיעין עילית, עמותת 'בית יעקב דרכי רחל', הרב יחיאל מנדלסון, סמינר 'בית יעקב כה תאמר בית שמש', הגב' מרים סולטן, עמותת 'קרן דעת ומוסר' והגב' זהבה הגר.

הטענה העיקרית בעתירה הייתה כי ישנן בנות רבות ששובצו לסמינרים השונים, אך מנהלי הסמינרים החליטו "לצפצף", כך על פי לשון העתירה, על החלטות משרד החינוך והעיריות השונות ולא לקבל את הבנות.

לדברי ללום, על משרד החינוך להפעיל סנקציות, בכללן גם עצירת תקציבים, נגד הסמינרים ולהכריח אותם לקיים את החוק ולקבל את הבנות. ל"בחדרי חרדים" נודע כי עוד קודם הדיון הוחלט בסמינר במודיעין עילית לקבל את הבנות, זאת לנוכח העתירה.
נוער כהלכה יואב ללום בנות סמינר

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 8 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד