י"ב תמוז התשפ"ד
18.07.2024

חסדי השם: סוכל פיגוע ענק נגד חיילי צה"ל באזור הדרום

נחשפה חוליית טרור שתכננו פיגוע נגד חיילי צה"ל בדרום, כנקמה על הוצאת התנועה האסלאמית מחוץ לחוק. הוסגר רובה וכמות גדולה של מערכות להפעלה מרחוק של מטענים. ראש החוליה ריצה 12 שנות מאסר על מעורבותו בפיגוע באולם בהרצליה

מחמד מצרי עם שיח ראאד צלאח
מחמד מצרי עם שיח ראאד צלאח

שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל חשפו בסוף נובמבר חוליית טרור אשר אנשיה תכננו לבצע פיגוע כנגד חיילי צה"ל, בשטחי הנגב. כך הותר היום (שלישי) לפרסום.

אנשי החוליה הם אזרחים ישראלים. שניים מהעצורים הם מחמד מצרי, בן 37 מבאר-שבע, ועבדאללה אבו עיאש, בן 26 מכסיפה - עצורים בידי השב"כ.

בחקירת הפרשה בשב"כ ובמשטרה עלה כי מצרי - יזם את הפיגוע כנקמה על הוצאתה מחוץ לחוק של "התנועה האסלאמית - הפלג הצפוני".

אבו-עיאש נעתר לפנייתו של מצרי, והשניים תכננו לבצע את הפיגוע כנגד חיילי צה"ל בשלושה אתרים אפשריים (בדימונה, בערד ובשערי בסיס חיל האוויר נבטים). במסגרת ההכנות לקראת ביצוע הפיגוע, ערכו השניים סיור מקדים לאיסוף מידע על המקומות בהם ביקשו לפגע.

במהלך חקירת הפרשה, הוסגרו רובה מסוג "קרל גוסטב" וכן כמות גדולה של מערכות להפעלה מרחוק של מטענים, אשר לפי החשד היו מיועדים לשמש את חברי החוליה.

יוזם הפיגוע, מחמד מצרי, הועסק בשנה האחרונה כסגן מנהל סניף "קינג סטור משהדאוי" בבאר שבע, בו הועסק גם עבדאללה אבו עיאש. הקשר בין השניים נרקם במסגרת עבודתם המשותפת בסניף.

בעברו של מחמד מצרי, עבירות ביטחוניות קשות. בשנת 2013 הוא השתחרר מהכלא, לאחר שריצה עונש מאסר ממושך של 12 שנים, בגין מעורבותו בתכנון פיגוע מטעם ארגון הטרור שהדאא אלקצא, באולם אירועים בהרצליה.

במהלך תקופת כלאו הוא רקם קשרים עם מחבלים מחמאס, מרצועת-עזה ומיו"ש, ביניהם גם בכיר חמאס יחיא סנואר. בשנים שלאחר שחרורו, נמנה מצרי על "הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל" ונטל חלק בפעילותו.

אזרח ישראלי שלישי שהיה מעורב בתכנון הפיגוע, הוא תושב קלנסווה. גם הוא מועסק ברשת "קינג סטור משהדאוי" ומשמש סגן מנהל סניף הרשת בקלנסווה.

גם הוא פעיל בפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, אשר בעבר, בין השנים 2006-2010, ריצה עונש מאסר בגין עבירות ביטחוניות חמורות בהן מכירת אמל"ח לפעילי טרור ממחנה הפליטים טול כרם וכוונה להניח מטען נגד כוחות צה"ל.

בנוסף למחמד מצרי ועבדאללה אבו עיאש נעצרו לחקירה שלושה אזרחים ישראלים, תושבי ישובים בנגב, בחשד שהיו מעורבים יחד עימם בסחר באמצעי לחימה.
השלושה - בכר אבו תקפה, כבן 21 , תושב שגב שלום, רמי אבו תקפה, כבן 22, תושב שגב שלום, מחמד אבו כף, כבן 26, תושב הפזורה הבדואית ליד נבטים.

בחקירות הפרשה התקבל מידע על מעורבותם של תושבי נגב נוספים בסחר באמצעי לחימה על רקע פלילי. בימים הקרובים יוגשו כתבי אישום כנגד מחמד מצרי ועבדאללה אבו עיאש. חקירות הפרשה נמשכות וצפויים מעצרים נוספים.
פיגוע סיכול התנועה האסלאמית

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד