ט"ז תמוז התשפ"ד
22.07.2024

בעקבות החשיפה ב'בחדרי': 20 קווים יפסיקו לחלל שבת

בעקבות חשיפת "בחדרי חרדים" - משרד התחבורה נעתר חלקית לדרישת התנועה למדינה יהודית ותיקן את לוח הזמנים של כ-20 קווים שנסעו בשבת

צילום: נתי שוחט, פלאש90
צילום: נתי שוחט, פלאש90

בעקבות חשיפת "בחדרי חרדים" - משרד התחבורה נעתר חלקית לדרישת התנועה למדינה יהודית ותיקן כ-20 קווים שנסעו בשבת בניגוד לחוק.

כאמור, בהוראת הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה, תיקנו מפעילי התחבורה הציבורית נסיעות שגלשו לתוך השבת בכ-20 קווי תחבורה ציבורית.

רוב הנסיעות הוקדמו ומקצתן בוטלו. התיקון נעשה לאחר ש"בחדרי חרדים" חשף כי מאות קווים בתחבורה הציבורית מחללים את השבת, וגולשים לתוך השבת בעקבות שעון החורף.

בעקבות הפרסום, שיגרה התנועה למדינה יהודית לראש הרשות והמפקח על התעבורה, מאיר חן, לערוך בדיקה מקיפה לתיקון כל הקווים הגולשים לשבת, כך שהפרת החוק תיפסק.

התנועה ציינה במכתבה את ההתחייבות שניתנה לכנסת מצד הרשות, ולפיה סודרה מערכת הרישוי הממוחשבת כך שלא ניתן יהיה להזין בה נסיעות הגולשות לשבת בקווים שאינם מורשים לנוע בשבת. אולם בפועל, קווים רבים גלשו לשבת, כגון: קווים פנימיים ואזוריים בצפת, ברעננה וקווים בינעירוניים בהם רחובות-אופקים ונתניה-תל-אביב.

במכתב שנשלח דחתה התנועה את הניסיון של משרד התחבורה לגולל את האחריות על מפעילי התחבורה הציבורית, וכתבה כי האחריות לתכנן את לוחות הזמנים של הקווים הינה אחריות בלעדית של משרד התחבורה, והאחריות לוודא כי אין חריגות הינה באחריות המפקח על התעבורה
.
בנוסף דרשה לקיים במקביל בירור בנושא במשרד התחבורה ולמצות את הדין עם האחראים להפרת החוק ברשות הארצית לתחבורה ציבורית. "לא ניתן לקבל את העובדה שמאז כניסת שעון החורף לתוקף, לפני כחודשיים וחצי, ועל אף ההתרעות החוזרות ונשנות בפני משרד התחבורה – לא ננקטה שום פעולה ברמת הבקרה והאכיפה אשר הובילה למיגור התופעה; החריגות לא תוקנו ולא פתחתם בהליך בירור ושימוע מול אף מפעיל שלשיטתכם הפר את הנחיות המשרד", נאמר במכתב שנשלח למאיר חן.

משפטני התנועה למדינה יהודית אומרים ל"בחדרי חרדים" כי הקווים שתוקנו הם טיפה בים, ועדיין נותר לתקן כ-150 קווים אחרים, שאינם קווי "סטטוס-קוו", הגולשים לשבת בניגוד לחוק: "בשנים האחרונות זינק מספר הנסיעות בשבת במאות אחוזים. שורש הבעיה נעוץ במדיניות חדשה של משרד התחבורה הפוגעת בזהותה היהודית של המדינה. לקחו את החוק לצמצום תחבורה ציבורית בשבת וסילפו אותו כך שיכשיר נסיעות שהיו אסורות. בירושלים לבדה יש כ-30 נסיעות שמגיעות לעיר אחרי כניסת השבת. פקידי המשרד איבדו את הצפון, תרתי משמע, והיום יש ערים כמו כרמיאל, מעלות ונצרת עילית שבהן שבת נהפכה לחול".

הם הדגישו כי "ההיתרים החריגים בתקנת התעבורה נועדו רק לתקופת הקיץ בה שבת יוצאת מאוחר. כך לדוגמה, תקנת התעבורה מאפשרת הפעלת קווים ליישובי ספר. הסיבה לכך היא שבעבר היה מסוכן לבצע נסיעות מוקדמות בשעות החשיכה, ולכן הן הוקדמו לשעות האור. משרד התחבורה נושא לשווא את הנימוק הביטחוני כדי להתיר נסיעות אחרי כניסת השבת. ברוך השם, מפקדי צה"ל מקפידים שרוב החיילים ייצאו לחופשה כבר ביום חמישי, ומעט החיילים שמשוחררים ביום שישי יוצאים כבר בשעות הבוקר המוקדמות באופן שמאפשר להם להגיע לבתיהם כמה שעות לפני כניסת השבת. הדבר הזה מעוגן בפקודות הצבא".
משרד התחבורה שבת

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד