1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. ערוץ הכנסת

"חצוף שכמותך, תשתוק": מהומה בוועדה • צפו

הוועדה לביקורת המדינה דנה בשעה זו בדו"ח מבקר המדינה בנושא מבצע 'צוק איתן', בהשתתפות רה"מ, בנימין נתניהו • לאחר שלאה גולדין, אמו של הדר גולדין הי"ד תקפה את ראש הממשלה, ח"כ מיקי זוהר ניסה להשתיק אותה, בתגובה היא צעקה לעברו "חצוף שכמותך, תשתוק", וזרקה לכיוונו כוס מים • צפו
יעקב גרודקה, כ"ג ניסן תשע"ז 19/04/2017 13:01

האב השכול אילן שגיא בדיון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90 האב השכול אילן שגיא בדיון. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מהומה פרצה היום (רביעי) בדיון שהתקיים בוועדה לביקורת המדינה בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו שדנה בדו"ח מבקר המדינה בנושא מבצע 'צוק איתן'. צפו בתיעוד המסעיר.


(צילום: ערוץ הכנסת)

לאחר שלאה גולדין, אמו של הדר גולדין הי"ד תקפה את ראש הממשלה – ח"כ מיקי זוהר ניסה להשתיק אותה, בתגובה היא צעקה לעברו "חצוף שכמותך, תשתוק", וזרקה לכיוונו כוס מים.

לאחר הדיון ובעקבות הסערה שפרצה בעקבותיו - זוהר הגיב ואמר כי "אמו של הדר גולדין טענה כי ראש הממשלה הפך אותם לאויבי העם. תגובתי הייתה שזה פשוט לא נכון. אני מכבד אותה ומתנצל אם נפגעה מכך".

סערה התחוללה גם בזירת יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, לאחר שתקף את שגיא אילן אביו של ארז הי"ד שנהרג במבצע וטען כי הוא "שקרן".

אולם לטענת ביטן, דווקא האופוזיציה היא זו שגררה לסערה: "זה היה ניצול ציני של פוליטיקאים קטנים מהשמאל את כאבם של המשפחות השכולות כדי להשיג רווח פוליטי, מה שעשתה הוועדה זה לבזות את זכר החללים".

שגיא צעק לעבר הח"כים מהקואליציה: "תעשו סדר בקבינט. איפה הייתם במלחמה? איפה שהבן שלי נהרג? אל תתבכיינו, תתקנו את הממשלה", ובהמשך יצאו הורים נגד דבריו של ח"כ ג'מאל זחאלקה שדרש לדון גם במספר ההרוגים בעזה בזמן המבצע.

בדיון אמר נתניהו כי "הורתי לראש המל"ל לתקן את הליקויים, חלקם תוקנו, וועדת עמידרור העבירה שורה של המלצות, נביא אותם בפני הקבינט, שבוע הבא או בשבוע שלאחריו. היא לא ממליצה לשנות את המבנה הקיים של הקבינט. השיקול להפעיל קבינט לא פשוט, איך וכמה, כמה מידע לחשוף, אלה שאלות שאני מעלה כאן. לא הייתי עוסק בשינוי בסמכויות. בא ננקה את הרעש הצדדי, בסוף אנחנו צריכים להיות מוכנים לאיומים הרבה יותר גדולים, אל לנו ליצור מערכת שלא תוכל לקבל החלטות. יש כאן שיקולי דעת חשובים ואין דרך מכנית להחליף את ההחלטות שמקבלי ההחלטות צריכים לקבל".

רה"מ נשאל לגבי מאמצים למנוע את הלחימה והשיב: "השתדלנו להימנע מהמלחמה בכל דרך" על המבצע עצמו הוסיף כי "החמאס מורתע, מעת לעת יורים סוררים. את אותה הרתעה צריכים כל הזמן לתדלק, אני לא מוכן לקבל טפטופים ויש לנו תגובה נחרצת וחזקה מול כל טפטוף כזה. הישובים בעוטף עזה גדלו בממוצע ב-7 אחוז, חלק הרבה יותר. קצב שלא גדלו מעולם. הדברים מעידים עדות ברורה מה תוצאות המבצע בשטח. אנשים מצביעים ברגליים. אמר הרמטכ"ל כי זו התקופה השקטה מאז ששת הימים".

"המודיעין מצביע שהחמאס הכין עצמו למבצע רב היקף שמטרתו הייתה להסיר את הסגר הימי, כתוצאה ממהלכים כאלה ואחרים מהלכים שביקש לקדם. התוכנית האופרטיבית הייתה מתקפה משולבת רבת זרועות - אוויריות עם אלפי טילים על ערי ישראל, דרך הים באמצעות מאות פשיטות קומנדו ימי, באוויר עם מצנחי רחפי, וביבשה חדירה בעשרות מנהרות שחצבו, עם מעבר של כוחות בסדר גודל של עד גדוד כדי לחטוף ולהרוג גם בישובים וגם באזורים. הם חשבו שיוכלו להוציא זאת לפועל. אף אחת מהמטרות של החמאס לא הושגו, הסדר הביטחוני נותר בעינו. החמאס לא עומד בהתעצמות שהציב לעצמו, לא נבנה נמל ימי או שדה תעופה. אין לשלטון חמאס לגיטימציה הוא במצוקה מתמשכת.

על כיבוש הרצועה ציין רה"מ: "הבעיה הגדולה ביותר היא למי תמסור, מי ינהל את הרצועה לאחר מכן". לגבי הדר גולדין ואורון שאול ציין רה"מ: "אנחנו בקשר עימם, אני אומר למשפחות את האמת לאמיתה, הם כיבדו עד היום את הדיסקרטיות של המהלכים. יש מהלכים. אני מקווה שבסוף הם יאפשרו לנו להחזיר את אדר ואורון לקבר ישראל".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. האם הפריטו את סיפורם הטראגי של המשפחות השקולות לעסק מורשה?  (ל”ת)

  נשמע כמו עסק מורשה

 2. אין להחזיר גופות מחבלים  

  גופות

 3. באם המחבלים היו יודעים שלא יחזירו להם גופות  


 4. כעסו מובן לכולם זה הגיע למצב כזה כי אסור לקלל את הא-לקים  (ל”ת)

  פעיה"ק ירושלים תובב"א

 5. באם דבריו מביאים הורים שקולים לקלל את הא-לקים  (ל”ת)

  כל השיקולים לא נכונים ומטעים את הציבור

 6. משפחות הנעדרים למרבה האבסורד, בעקיפין מסיעות לחמס.  (ל”ת)


 7. בכדי לפגוע ולהעליב הורים שקולים בטוח שהוא מקלל את הא-לקים  (ל”ת)

  מי שמשתמש כל הזמן בביטויים נגד השמאל

 8. גועל נפש! עובדת היותם הורים שכולים אינה מרשה להם להתחצף ולשקר!  (ל”ת)


 9. מגיב מס' 1, 5, 7, זה אותו אדיוט ברברי חסר השכלה שמציף והורס פה את הפורום  (ל”ת)


 10. ראש ממשלה חכם מאוד ויש לו עוזרים נאמנים.  

  יפה יוסף

;