1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. תנצב"ה

מראשי 'העדה החרדית': הרב שלמה פפנהיים זצ"ל

אבל כבד בקהילות "העדה החרדית" - הלילה השיב את נשמתו אחד הבולטים שבין ראשיה: הרב החסיד רבי שלמה פפנהיים ז"ל, שהלך לעולמו בגיל 91
משה ויסברג, ד' אייר תשע"ז 30/04/2017 07:31

הרב שלמה פפנהיים זצ"ל (באדיבות המצלם) הרב שלמה פפנהיים זצ"ל (באדיבות המצלם)

ברוך דיין האמת: הלילה (מוצאי שבת) נפטר בבית החולים 'הדסה עין כרם' בירושלים הרב החסיד רבי שלמה פפנהיים זצ"ל, מחשובי חסידי תולדות אהרן, סגן יו"ר הנהלת 'העדה החרדית', מייסד בית החלמה ליולדות ומוסד לבנות קריית בנות ו'בית לפליטות'. בגיל 91 היה בפטירתו.

הרב שלמה ז"ל נולד במינכן שבגרמניה בי"ד אייר תרפ"ו לאביו רבי גבריאל פפנהיים ז"ל, ואמו מרת חנה ע"ה.

מצעירותו היה עסקן גדול והיה מקורב לגדולי ישראל רבני העדה החרדית, היה מתלמידי המהרי"ץ דושינסקיא זיע"א, בעל ה'שומר אמונים' ו'הדברי אמונה' מתולדות אהרן זיע"א, וכן יבלחט"א האדמו"ר מתולדות אהרן. היה מקורב רבות לגאון רבי יוסף דב הלוי סולובייצ'יק זצ"ל ראש ישיבת בריסק, שעמו התייעץ על כל צעד ושעל.

הקים וייסד את בית ההחלמה ליולדות טלז סטון, המוסד לבנות קריית בנות ומוסד היתומות 'בית לפליטות', וכן מוסדות חינוך לבני היישוב הישן בירושלים - 'בנות ירושלים' ו'חינוך ירושלים', בהם התחנכו אלפי ילדים.

במסגרת פעילותו הקים אלפי בתים של תורה שהגיעו ממשפחות הרוסות, כולם החזיקו את עצמם כבנים ובנות שלו ממש. פרק מיוחד בחייו היה במסגרת 'העדה החרדית' שרבי שלמה היה מראשיה, ושימש כסגן יו"ר הנהלת 'העדה'. רבי שלמה היה מגשר תמיד בכל העניינים שבהם התגלעה מחלוקת, והיה ממקימי ועד הכשרות והשמיטה של 'העדה החרדית'.

בחודש טבת תשע"ד הסתלקה לעולמה רעייתו מרת בלומא פפנהיים ע"ה, אם הבית של בית ההחלמה ליולדות בקרית יערים.

רבי שלמה הותיר אחריו דור ישרים מבורך מאות צאצאים הממשיכים את דרכו הרוחנית שהנחיל. בניו: הרב יעקב אליעזר ראש כולל 'שומרי החומות', רבי גבריאל מנכ"ל ועד הכשרות, רבי אברהם, חתניו: הגאון רבי יעקב מנדל יורוביץ חבר בד"ץ 'העדה החרדית', רבי יוסף שישא מראשי ישיבת רמ"א, ורבי דוד אליהו וייס מחסידי תולדות אהרן.

מסע הלוויותו יצא בשעה 13:00 בצהריים מבית המדרש הגדול של חסידות תולדות אהרן בשכונת מאה שערים בירושלים להר המנוחות, שם ייטמן.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.




הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. שיהיה מליץ יושר על עמ"י  

  רחלי

 2. הבנים לובשים כובע של עדה החרדים ותולד״א, אבל הכובע בתמונה היא לא חסידי  


  • ברוך דיין אמת. ובכל זאת, צדקת, הכובע חשוב יותר מהאדם עצמו (ל”ת)

   שלמה זלמן

  • הוא היה אנושי, והכיר במעלות ובקדושת מדינת ישראך, אך האווירה של הסביבה וילדיו...הוא היה מבקר אומנות, מהגדולים בעולם. היה אינטילגנט וברמה. (ל”ת)

   היכרתיו ומקרוב. איש מיוחד.

 3. היה איש יקר מאד עם המון זכויות. יהי זכרו ברוך  (ל”ת)

  מעריץ שלו

 4. היה איש משכמו ומעלה... היה דמות של השכנת שלום ולא איש מלחמות. איש מלומד מאד מאד  (ל”ת)

  קובי

 5. מי יחליף אותו? הרב אולמן?  (ל”ת)

  חרד"ק

 6. הרב פופניים  

  Dave

 7. איש יקר מאוד-כמה בנות הציל וכמה משפחות בנה בס"ד  (ל”ת)

  רפאל

;