1. עמוד הבית
 2. מחשבים ואינטרנט
 3. טכנולוגיה

'יש עתיד' תשלם קנס של 40,000 ש"ח על פגיעה בניצולי השואה

בעקבות תלונות של ניצולי שואה ובני משפחותיהם על התנהלות צינית של מפלגת "יש עתיד" בתקופת הבחירות, הודיע היום משרד המשפטים לראשי המפלגה כי במעשיהם הפרו את החוק והוטלו עליהם קנסות בסף כולל של 40 אלף ש"ח
אלי שלזינגר ויעקב גרודקה, ז' אייר תשע"ז 03/05/2017 14:51

מרים אלסטר, פלאש 90 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90משרד המשפטים הודיע היום למפלגת "יש עתיד", לעמותת "מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל" וליו"ר העמותה, הגב' קולט אביטל, שנמצא כי ביצעו הפרות לפי חוק הגנת הפרטיות, וכי הוטלו עליהם קנסות בסף כולל של 55 אלף ₪.

בעקבות תלונות שהתקבלו במשרדי הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים, הרשות ביצעה הליך פיקוח מקיף, הכולל עריכת חיפושים וחקירות מחשב במשרדי המפלגה והעמותה. על פי ממצאי ההליך, הגב' קולט אביטל, יו"ר עמותת "מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל", העבירה ליו"ר מטה מפלגת יש עתיד לבקשתו, קבצים הכוללים רשומות שמכילות מידע אישי רגיש ומזוהה על ניצולי שואה. זאת, ללא הסכמה מפורשת של הניצולים, תוך פגיעה בפרטיותם ובניגוד לחוק הגנת הפרטיות.

בהמשך, המפלגה השתמשה במידע לצורכי תעמולה ולשם פניות בדיוור ישיר לניצולי שואה לקראת הבחירות לכנסת ה-20.

לנציגי המפלגה והעמותה נערך שימוע במסגרתו הוזמנו להגיב לטענות נגדם. לאחר תום הליך זה, הוחלט כי כלל הגורמים פעלו בניגוד להוראות החוק, ועל כן הוטלו עליהם קנסות מנהליים.

על מפלגת 'יש עתיד' הוטלו שני קנסות מנהליים: קנס בסך 25,000 ₪ על כך שהיא פגעה בפרטיותם של הניצולים בדרך של שימוש בפרטיהם לשם ביצוע דיוור ישיר של מכתב התעמולה ושל שיחות התעמולה ללא הסכמת הנמענים, וקנס בסך 15,000 ₪ על כך שהיא ביצעה דיוור ישיר לניצולים מבלי שפירטה את הפרטים שהחוק מחייב לפרט בעת פנייה בדיוור ישיר.

על העמותה הוטל קנס בסך 10,000 ₪ על כך שניהלה והחזיקה מאגר מידע החייב ברישום בפנקס מאגרי מידע, מבלי לרושמו.

על הגב' אביטל הוטל קנס מנהלי אישי בסך 5,000 ₪ על כך שהיא העבירה למפלגה קבצים הכוללים רשומות שמכילות מידע אישי רגיש של ניצולי שואה הנשמרים במערכת הממוחשבת של העמותה.

ראש הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע, עו"ד אלון בכר: "רמו"ט תמשיך ותאכוף את חוק הגנת הפרטיות בכל ארגון במשק הישראלי, ובמיוחד כאשר מדובר בהגנה על מידע אישי וזכויות של אוכלוסיות חלשות כגון קטינים וקשישים, או במקרה זה של ניצולי שואה".

מפלגת 'יש עתיד' מסרה בתגובה: "יש עתיד חרטה על דגלה את השמירה על הוראות החוק ועמידה בכל כללי מנהל תקין. מדובר בתקלה חד פעמית שנעשתה בזמן מערכת בחירות, בתום לב וללא ידיעה שהעניין אינו תקין".

"מדובר בפעם ראשונה שהמפלגה חורגת מהוראות החוק ואנחנו לוקחים על עצמנו אחריות מלאה על התקלה ופועלים כדי שהדבר לא יקרה שוב".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. קולט אביטל חייבת לעוף הביתה ומאסר בפועל עם קנס של מאה אלף שקל  (ל”ת)

  צדק

 2. גם יאיר לפיד יודע כי הקב"ה שולט בכל ועלילותיו נפלאותיו בכל עת ,חק השבת אין מסחר ואין תחבורה מדן אילת ומכנרת ועד הים ואין עוררין  (ל”ת)


 3. בני דור השואה בוגדים רשעי לב גבהה רוח ינפץ גאוותכם ויכחיד זרע וממון  (ל”ת)


 4. לא יקום מנהיג בישראל אשר יבזה שבת קודש וחק בל יעבור לעולמים שרד ישרדון ואין יראה הרי בעוונותיהם ימקו ובחטא פשעם יתבוססון  (ל”ת)


 5. פנה לרב לייטמן ידידך הטוב כבר יספר לך גבורותיו יתברך כח העליון עלילותיו שבגויים נודעון על ידו הארוכה והחזקה עצמת כח אשר תחצה ים  (ל”ת)


 6. עשו רצונו יתברך רצונכם ברכו שמו בדרכיו לכו ודבקו בו יתקדש שמו בגויים רבים ותשקוט ותוושע הארץ  (ל”ת)

  השיעור של הרב איש האור

 7. התחננו לבורא עולם ובקשו מעומק לבכם דרך אחישנה פן ישבית ויחריד הארץ ויבעיתנה  (ל”ת)


 8. חק השבת כי 70שנה לא יזכור גויי שבת מחלליך אשר בקרבך כרת יכרתון  (ל”ת)


 9. 70 שנת שבתון עשה לך ,חק השבת פן ישבית הארץ ואין מחריד  (ל”ת)


 10. ליצמן הכן את האוהלים משמיים יקבע לאוהלי תורה ייתן בארצו יפאר תורתו הקדושה רצונו וברצותו קדוש וטהור שארית פליטתכם יפיץ לבוז בגויים  (ל”ת)


 11. רק 40000? מה עם כל מה שגזל מהשכבות הנמוכות?  (ל”ת)

  לעג לרש