1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. חדשות חוץ

השבוע הקשה של הנשיא; טראמפ מסתבך: בארה"ב כבר מדברים על הדחה

לאחר שורת השערוריות שייצר במהלך הימים האחרונים, ועל רקע הדיווח לפיו ניסה לעצור את החקירה בנושא הקשרים עם רוסיה, כסאו ומעמדו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הולך ומתערער • כל הפרטים על השבוע הסוער של טראמפ בבית הלבן
יענקי פרבר, כ"א אייר תשע"ז 17/05/2017 22:03

דונלד טראמפ (רויטרס) דונלד טראמפ (רויטרס)לאחר שורת השערוריות שייצר במהלך הימים האחרונים, ועל רקע הדיווח לפיו ניסה לעצור את החקירה בנושא הקשרים עם רוסיה, כסאו ומעמדו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הולך ומתערער, וכעת מתרבים הדיבורים על הדחת הנשיא - מהלך נדיר ויוצא דופן בהיסטוריה האמריקנית.

השבוע הקשה של טראמפ החל עם ההחלטה המפתיעה של הנשיא להדיח את ראש ה-FBI ג'יימס קומי, מה שעורר תרעומת גדולה בוושינגטון, כאשר רבים ראו בכך ניסיון ברור וברוטאלי לעצור את החקירה המתנהלת נגד אנשי הקמפיין שלו בנוגע ליחסיהם עם בכירים ברוסיה, בניסיון להתערב בבחירות בארה"ב.

יממה לאחר מכן נפגש הנשיא עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ולאחר מכן הגיעה המכה הגדולה - דיווח של "הוושינגטון פוסט" ו"הניו יורק טיימס" על כך שבאותה פגישה הדליף הנשיא מידע מסווג לרוסיה בנוגע למלחמה בדאעש.

על פי הדיווחים, מדובר במידע רגיש שהתקבל מאחת מבנות בריתה של ארה"ב במזרח התיכון, שדרשה שלא לחלוק אותו עם מדינות וארגונים נוספים. על פי הדיווח, בעקבות הדלפת המידע, נוצר חשש כי רוסיה תוכל לאתר את המקור שהעביר אותו, ובכך לסכן את חייו של מרגל בכיר בדאעש.

לאחר מכן התברר כי אותה בעלת ברית שהעבירה את המידע היא ישראל, לכאן אמור להגיע טראמפ רק בעוד מספר ימים, מה שגרר מבוכה גדולה. טראמפ, דרך בכירים בבית הלבן, הכחיש בתחילה את הדיווח, אך יום לאחר מכן הודה ואמר כי זו זכותו המלאה להעביר מידע מסווג לרוסיה.

בוושינגטון התחילו לדבר על הדחה, אך כל הגורמים טרחו להדגיש ולציין כי אמנם מדובר באפשרות, אך מדובר באפשרות רחוקה מאוד. אלא שאז הגיע הדיווח של "הניו יורק טיימס".

על פי הדיווח, ראש ה-FBI המודח ג'יימס קומי, עוד קודם הדחתו, ציין בתזכיר פגישתו עם הנשיא כי טראמפ ביקש ממנו לעצור את החקירה בנוגע לרוסיה ו"לרדת" מהיועץ לביטחון לאומי בזמנו, מייקל פלין, שבסופו של דבר פוטר מתפקידו. קומי כמובן לא שעה לבקשה וכידוע הודח בעצמו.

הדיווח הזה כבר עשה את כל ההבדל וכעת מתרבים הדיבורים על הדחת הנשיא טראמפ. בכירים בקונגרס ובסנאט כבר מדברים על כך בגלוי והרוחות בארה"ב סוערות. אם טראמפ חשב שהוא יקבל גיבוי מחברי מפלגתו, הוא טעה.

ברשת "פוקס ניוז", הידועה בתמיכתה בטראמפ, הצהירו בשידור כי לא הצליחו למצוא אפילו איש ציבור רפובליקני אחד שיתראיין ויגיב על הפרשה החדשה, והמפלגה כולה נמצאת במבוכה גדולה.

טראמפ, כצפוי, לא מצליח לשלוט בסדר היום התקשורתי ונמצא במגננה מתמדת, ובוחר, כמו תמיד, בדרך ה'טראמפית' הידועה - לתקוף את התקשורת. "שום פוליטיקאי לא קיבל יחס לא הוגן כמוני" טען היום טראמפ באופן לא מפתיע. לדבריו, ברשותו הישגים גדולים, אך התקשורת לא מדווחת על כך.

כאב הראש של טראמפ צפוי להתגבר מאחר והיום הודיעה ועדת המודיעין של הסנאט כי תבקש מג'יימס קומי להתייצב לשימוע בסנאט. הוועדה תבדוק האם אכן לקומי יש תזכיר שלפיו טראמפ ביקש ממנו לסגור את החקירה בעניין פלין.

בתוך כך, מתרבים גם הדיווחים על בוקה ומבולקה בבית הלבן, כאשר טראמפ לא מרוצה מהביצועים של עוזריו ואנשיו, בהם אפילו חתנו היהודי ג'ארד קושנר. בנוסף, אנשי התקשורת בבית הלבן לא מצליחים לעמוד בקצב השערוריות ואינם מגיבים כראוי לסערות שהנשיא מצליח ליצור.

במקביל, על רקע השערוריות, בסוכנויות ההימורים בעולם נרשם זינוק בהסתברות שטראמפ יודח בקרוב. אם בתחילת כהונתו עמד היחס בנוגע להדחה על 1 ל-16, כעת עומד היחס על 1 ל-3. כלומר, על פי סוכנויות ההימורים קיים סיכוי של למעלה מ-30 אחוז שטראמפ יודח בקרוב. יש לציין כי אותן סוכנויות גם חשבו כי הילרי קלינטון תנצח בבחירות - וטעו - כך שיש לקחת את הדברים בפרופורציה הנכונה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. טראמפ הוא טיפש אחד גדול, כמה בלאגן הבן אדם הזה הצליח לעשות בפחות מחצי שנה של כהונה..  (ל”ת)


  • ואתה חכם גדול..??? כמה שקט עשיית במזרח התיכון ... ממש גאון. פשששש (ל”ת)


 2. ‏כמה בלבולי שכל בכתבה אחת  


 3. לב מלכים ושרים ביד ה'  

  המתבונן

  • יפה כתבת באמת ובצדק שהכל מתנהל בהשגחה העליונה וכל אחד חייב להתפלל שלא יבא ח״ו שום נזק ליהודים החרדים שרוצים להיות שומרי התורה כראוי... 


 4. כוחי ועוצם ידי... זהסופו  (ל”ת)

  נועה

 5. מה לעשות מי שלא יכול לסתום את הפה שלו לא יכול להיות נשיא נקודה  (ל”ת)


 6. הלואי שיודח, שונא ישראל  (ל”ת)

  גולדבערג

 7. בעזרת השם טראמפ יעלה ויצליח למען עם ישראל. ישתבח שמו  (ל”ת)

  יפה יוסף

  • טראמפ המשיח. שכחת לכתוב. הגואל המושיע (ל”ת)

   ויקטור יוסף

 8. כתבה משותפת בין השמאל הישראלי והשפעתו על העיתונאים האמריקאים ועל העיתונאים החרדים החנפנים והמתוגמלים  

  דודי

 9. אחרי שהידליף סודות של ישראל .שיפטרו אותו מתפקידו.  

  P

  • זכותו 


  • וואוו שעון הזמן לנשיא נמצא בידך . חחחחח פשששש (ל”ת)


 10. בתור איש ימין- טראמפ טיפש ומעורער !  

  שלמה פרוכטר

 11. לג'נג'יטראמפוש מצחיקול. שמע טוב אתה וחתנך ובתך ועמך  

  בן נעים זמירות ישראל.

;