1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

נדחתה "עצרת הגיוס" בארה"ב; יתכן שתבוטל

העצרת שתוכננה להיערך בארה"ב בשבוע הקרוב כנגד "גזירת הגיוס", ע"י 'התאחדות הרבנים בארה"ב' של סאטמר - נדחתה בשלב זה למועד בלתי ידוע, ואפשר כי התבטלה לגמרי • כל הפרטים בפרסום ראשון ב'בחדרי חרדים'
צבי סלעכ"ז אייר תשע"ז 23/05/2017 18:30

העצרת בארה"ב לפני 4 שנים. מיד עם אישור חוק הגיוס העצרת בארה"ב לפני 4 שנים. מיד עם אישור חוק הגיוספרסום ראשון: העצרת שתוכננה להיערך בארה"ב בשבוע הקרוב כנגד "גזירת הגיוס" נדחתה בשלב זה למועד בלתי ידוע, ואפשר כי התבטלה לגמרי.

התאחדות הרבנים בארה"ב, הגוף הרבני בניהולה של חסידות סאטמר שפעלה לארגון העצרת, אליהם הצטרף מאחורי הקלעים ראש ישיבת לייקווד הגאון רבי מלכיאל קוטלר, ביקשו לקיים עצרת כלל חרדית בה ישתתפו ראשי ישיבות, רבנים ואדמו"רים מקהילות רבות ברחבי ארה"ב, זאת לאור קריאת בית הדין של העדה החרדית בירושלים שביקשו מהרבנים לצאת ברעש גדול לזעוק את זעקת העריקים, נוכח המשך המעצרים של אלו שאינם מתייצבים בלשכת הגיוס.

בתחילה, ניסו המארגנים לארגן את העצרת לפני ביקור נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ בישראל, אך עקב מסע הרבי מהר"א מסאטמר באוקראינה העצרת נדחתה לימים אחדים קודם חג השבועות.

בד בבד התגלעו חילוקי דעות בנושא עצמו. המהר"א מסאטמר תקף בשפה קשה את עמדת 'הפלג הירושלמי' שלא להתייצב ולצאת בשל כך להפגנות, אחיו המהרי"י מסאטמר בנאומו בשבוע שעבר אמר, שאי אפשר לקרוא בשלב זה לכל בחורי הישיבות שלא להתייצב בלשכות גיוס, ודבר זה מיועד ליחידים 'מוסרי נפש' כהגדרתו.

כעת, כפי שנודע ל'בחדרי חרדים' העצרת של התאחדות הרבנים בראשות אדמו"רי סאטמר "נדחתה למועד בלתי ידוע" ואפשר כי התבטלה לגמרי. בין היתר יש הטוענים כי הסיבה לכך נבעה מהקושי בגיוס קהילות וחסידויות נוספות, שהבינו כי משמעות עצרת זו תהיה נגד עמדת הגראי"ל שטיינמן ומועצות גדולי התורה, הסוברים כן להתייצב בלשכת הגיוס, ומי שאינם מכנים את המצב הנוכחי כ"גזירת הגיוס".

כזכור לפני ארבע שנים, מיד אחרי אישור חוק הגיוס, התקיימה הפגנה ענקית במנהטן בה השתתפו כל המגזרים והחוגים, בדומה לעצרת שנקראה בארץ ישראל ע"י כל גדולי ישראל בראשות הגראי"ל שטיינמן.כזכור, לפני שבוע פורסם ב"בחדרי חרדים" כי הולכים ומתגלעים סדקים בעמדת 'הפלג הירושלמי' המגלים סימני משבר סביב העיקרון עליו קידשו המערכה בשלוש השנים האחרונות, מערכה שהביאה לקרע עמוק בציבור הליטאי. תלמידי ישיבת 'מאירת שמועה' מבית ישיבת גרודנא, שעקרונותיה היו עד כה כשל הגר"ש אויערבך שקידש את העקרון שלא להתייצב בלשכות הגיוס, החלו להתייצב ולהסדיר מעמדם.

בנוסף, העיתונאי אבי גרינצייג דיווח כי שלושה מבכירי ראשי הישיבות המשתייכים ל'פלג הירושלמי' נפגשו בניסיון למצוא פתרון לעניין ההתייצבות בצבא, ובכך להביא לסוף המתח של הבחורים המועמדים לגיוס שהופכים לעריקים כל זמן שאינם מתייצבים. בין השותפים לניסיון, הגר"ש מרקוביץ מפוניבז', הגר"י ארנברג מחדרה, והרב חיים כץ מחיפה.

במקביל, האדמו"ר מסאטמר מהרז"ל הציב בשבוע שעבר את עמדתו בעניין וקבע שאי אפשר לקרוא בשלב זה לכל בחורי הישיבות שלא להתייצב בלשכות גיוס, ודבר זה מיועד ליחידים 'מוסרי נפש' כהגדרתו. יחד עם זאת אמר, כי בעקבות הבדיקות הגופניות בלשכות, יתכן ובעתיד יצטרכו כן לאסור לחלוטין ההתייצבות.

לצד זאת התפרסם כי קבוצה של 10 בחורים מישיבת 'מאירת שמועה' המורכבת מפורשי גורדנא באשדוד, בראשה עומד הרב נחום רוזנבלט, התייצבה היום בלשכת הגיוס בבאר-שבע – כך חשף הערב הכתב לענייני צבא וביטחון של 'קול ברמה', מנדי ריזל.

בנוסף, כפי שפורסם ב'בחדרי חרדים' לפני כחודש, הפתיע יוסף פטרוף נאמנו של הגר"ש אויערבך מנהיג 'הפלג הירושלמי', אחר שבמשך השנים האחרונות, מאז פרישת אנשי הפלג הירושלמי מ'דגל התורה', שבו בפלג וטענו כל העת כי נשקפת סכנה ממשית כי בחסות חוק הגיוס החדש יגוייסו בחורי ישיבות, הוא אמר במסיבת העיתונאים שקיימו ראשי הפלג במערכת עיתון 'הפלס' לאחר מעצרם של ראשי העיתון בחשד לסחיטה באיומים, כי "אף בחור ישיבה לא יתגייס".

"לא יהיה גיוס חרדים. הישיבות ימשיכו" אמר פטרוף. "תמיד יהיו שוליים בציבור החרדי, עולם הישיבות ימשיך ויגדל. זה לא רק על דעתי, זה על דעת כל אדם מדגל התורה".

"לא יהיו יעדים. אף בחור ישיבה לא יתגייס", אמר פטרוף ונשאל: "גם אם הוא לא לומד?"

"בחור ישיבה זה בחור שלומד" השיב נאמן ביתו של הרב אויערבאך, "בלי התוספות שהיום מנסים להוסיף - בחור שיושב ולומד באמת. אנחנו מדברים מה שהיה כל השנים, 60 שנה, תורתו אומנתו".

"יש קבוצה של מיעוט חילוני קיצוני שמנסים לשנות את זה" המשיך פטרוף בדבריו שנשמעו תמוהים מאד על רקע הצהרות הפלג בשנים האחרונות. "מנסים לעשות מלחמת אחים, מנסה להטעות את הציבור, זה לא יהיה. כי גם האנשים שלא מסכימים איתנו, בסופו של יום רק מטעים ומשלים את הציבור החילוני שיהיה גיוס חרדים. לא יהיה גיוס חרדים. לא יהיה גיוס חרדים בקנה מידה גדול. לא יהיה. מה שמוכרים לציבור החילוני, אין גיוס חרדים, צריך ליידע את כולם" אמר נאמנו של הגר"ש אויערבאך במסיבת העיתונאים.


עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. ממשלת הכפירה מחללת השבת ושריה הרשעים ובראשם ליצמן ודרעי ,זעם יום הדין בכם ובכל אשר לכ, לחם חוקותיו עול רסן ישים על צווארכם מהרה  (ל”ת)


 2. שבת קדש בכל מחוזותיכם ובשערי עריך וגויי שבת מחלליך לא ימצאון בקרבך עוד כי לזרה וחטא  (ל”ת)


 3. אין מגמתיים ומסלפים ומושחתים כמוכם  

  יוסל

 4. שמעתי, שבמקומה תערך עצרת נגד גזירת האופניים.  

  זלמן

 5. רובינו מקנאים מאד מאד בחיילים החרדים. והצלחתם.  (ל”ת)


  • רק חלושי אופי כמוך שמאוד מאוד מסכנים 


 6. גם רבני סאטמר נוכחו בצדקתו ובצדקותו של מרן ראש הישיבה ושר התורה שליט"א.  (ל”ת)

  מ

 7. shtisim  

  a mamin

 8. אנחנו מכוונים כל יום 3 פעמים בלהעביר גילולים מן הארץ  


 9. ב"ה . הפלג עוד מעט ימצאו את עצמם בבדידות בלתי מזהירה. מה שנקרא - שוליים  

  יהודי

 10. אפשטיין חראדק-הכל בלוף אין גיוס ואין גזירה כולם יודעים של גייסו אף אחד  (ל”ת)

  אפשטיין חראדק-הכל בלוף אין גיוס

 11. מסכנים ה"עיידה". נשארו לבד כעלה נידף ברוח...  

  יוסל

 12. מי הוא חרדי  

  חונה

 13. בקיצור, שקר אין לו רגלים. בסוף השכל הישר גובר.  

  מנדל

 14. מסכנים העיידה'ניקס. נתי גרוסמן עשה עליהם סיבוב, ועכשיו נשארו ערום ועריה...  

  יענקל אברהמל'ס

 15. זה לא פייר, פויה, וכי כך עושים לבני לויה?! השתמשתם בנו וזרקתם אותנו לפח, כמו נייר טואלט!  

  עיידה'ניק

 16. אז מדוע נשפך דמו של מרן הגראי"ל כל כל הרבה שנים?! מישהו יחלוץ נעליו ויבקש מחילה כדין?  

  אברהם לייב

 17. סוף האמת לנצח! לא 'גזירה' ולא דובים ולא יער! מצב עולם התורה מעולם לא היה טוב יותר!  

  שמואל

 18. הם חייבים לפעול לביטול הגזייירה  (ל”ת)

  אויי ויי מה נעשה?

 19. אשרינו שמקיים בנו הבטחתו ושב ה' אלוקיך את שבותך ורחמך, והיטיבך והירבך מאבותיך.  (ל”ת)

  מודים ומשבחים על שפדאנו מהגלות.

 20. מידע פנימי: בוקה ומבולקה והטחת האשמות הדדיות בהנהלת "העדה" לנוכח ההתפתחות.  

  חיים מרקוביץ

 21. כמה שטויות הבן אדם מדבר.. לא מפסיק לפלוט  (ל”ת)

  משה בלומשטיין

 22. רגע, לא הבנתי, למה עבדו עלי עד היום עם "גזירת הגיוס" שמתברר שלא היתה ולא נבראה?  (ל”ת)


 23. חוצפה! אין דבר כזה! נמשיך להפגין נגד הגראי"ל, לא משנה גזירה שמיירה. ראיתם דבר כזה?!  (ל”ת)


 24. בני דור השואה כופרים ורעבים, אבותיכם הושמדו מבוזין לעיני עולם נאור ואין מחריד, השבת עלבונה תתבע מהרה  (ל”ת)


 25. מערכת יקרה אנא למענכם ולמען העם שנמצאים אתם בקרבו, אל תצנזרו כי משמיים תמוגרו  (ל”ת)


 26. "סע בזהירות החיים יפים" נכתב במיסרון מאיים אמש ללא זיהוי או כתובת. תשובתי :הקב"ה גוזר ומקיים ,קץ האדם נקבע משמיים כך שגם אם דמי יישפך ב  (ל”ת)


 27. לפי מספר התגובות רואים כמה זה מעניין לציבור את כל הסיפור הזה  (ל”ת)

  הפגנה= ביטול תורה!!!!!

 28. סאטמר שומעים ? רק משהו אחד להגיד לכם  

  יהודה

 29. ביום ירושלים עולים להר הבית, כיבוד קל - הפתעות לילדים  (ל”ת)

  שלא תגידו לא ידענו

 30. It IS going to be.  

  New York'er

;