1. עמוד הבית
 2. דעות
 3. טור אורח

שרול אהרן קלצקין מליקווד על קרב הבלימה

ישראל אהרן קלצקין היה אחת הדמויות הצבעוניות של ירושלים בזמני מחאות שונות. השבוע, הסערה הגיעה לפתח ביתו הנוכחי, ובגליון שבועי 'מעדני הפרשה' עם דברי תורה שהוא מוציא לאור בליקווד, הוא לא יכל להישאר אדיש לעימות וקרב הבלימה בעניין עצרת הגיוס - שהקיף את היהדות החרדית בישראל ובארצות הברית
ישראל אהרן קלצקין, ליקווד, י"ז סיון תשע"ז 11/06/2017 01:09

ישראל אהרן קלצקין ישראל אהרן קלצקין. צילום: בחדרי חרדיםראשית, עלי להתנצל על שלא שיגרתי בשבוע שעבר את הגליון, כי לא הספקתי להכין אותו עקב ב' ימי החג, הגליון אורך לפחות יום שלם, וגם בלי החג אני ממש דוחס את זה בלוח הזמנים הצפוף, עמכם הסליחה, לפחות הבנתי כמה אנשים מעריכים את זה כי קיבלתי עשרות אימיילים שהתעניינו אם הכל כשורה.

מה שכן צודק, אלו שעשו מחאה למה לא שלחתי לפחות רק את חלק המילתא דבדיחותא... יש דברים בגו.

ארה"ב סערה השבוע כפי שלא סערה שנים רבות, והכל סביב דבר המערכה הגדולה. רבים פנו אלי כמומחה וכבעל ניסיון בענייני ארץ ישראל בכלל ובענייני מערכות בפרט, לשמוע מנסיוני האם מדובר כאן ב'גזירת גיוס בנים' או 'גזירת גיוס מזומנים'.

אינני אוהב להתערב בעניינים כאלו, אך כשראיתי את המודעות בחוצות ויליאמסבורג שזועקים שעושים 'מיליאן דאלאר קאמפיין', סיפרתי לשואלים שלפני כחמש עשר שנה עשו קמפיין דומה בענין 'גזירת הנחל החרדי' ופירסמו חוב קדוש לכפר על נפשותינו במינימום תרומה של 360 דולר לגולגולת, וע"פ עדות של המארגנים, 'תיפלה עשתה מחצה' וגייסו אז כחצי מליון דולר, אך עד עצם היום הזה לא ידוע מה עשו אז עם הכסף.

בבית הדפוס שלי הדפיסו אז את כל המודעות, ועד היום הזה לא שולם החוב על הדפסת והדבקת המודעות וגם על הרמקולים ושאר הוצאות המערכה עדיין עומד חוב של כמאה אלף ש"ח, המקום ימלא חסרוני.

רק זאת ידוע, כי אותו האיש שאסף את המזומנים בארה"ב אכן רכש אז כמה גגות בשכונת אחוה וזכרון משה וזכותו תגן עליו.

אזכרה ימים מקדם, היום מלאו לי מ"ו שנים, ולפני קרוב ל-30 שנה הגיע הצו של הצבא כי עלי להתייצב ב'לשכת הגיוס', ואז היה רק 2 אופציות, הראשונה: להביא אישור מהישיבה כי 'תורתו אומנתו' ורק לומדים תורה, השניה: לעשות את מה שדוד המלך עשה כאשר נקלע לפלשתינה, לקיים מצות עשה של 'והיית משוגע'.

הלכתי לשאול ולהתייעץ עם אחי הבכור, שאמר לי דברים של טעם, וכה אמר בהגיון: מהאמת לא מפסידים, לך על האופציה השניה.

וכמוני עשו רוב הבחורים הירושלמים, וזה הזכיר לי את האימרה הידועה, ששמעתי מר' טודרוס תפילינסקי זצ"ל, וכה אמר: 'בורא נפשות רבות' ה' ברא הרבה נפשות, אבל 'וחסרונן' למה הוא גם ברא את אלו שחסר להם (בורג), 'להחיות בהם נפש כל חי', אויף לעבן דעם עולם (לעשות לעבעדיג), הוספתי לו מה ששמעתי מידידי הרה"צ ר' יוסל גוטפרב שליט"א, שאמר, שבבריאת העולם, הלך המלאך הממונה על הנשמות והכניס את כל נשמות המשוגעים למלחיה ענקית ועף מעל העולם לפזר אותם באופן שוה והוגן, אך מה לעשות, כשעבר מעל מאה שערים צעקו לו שייגעץ ומרוב פחד הפקק נפל וכל המשוגעים נפלו לשם.

סיפר לי זקן אחד ששמע ממייסדי מאה שערים: שש שערים יש להכנס לשוק מא"ש, (גרשון העניך, מול ברסלב, מול תוא"י, מול סלונים, יוליש קרויס ובהר"ן), בכל אחד מהם מותקן חיישן שאמור לצפצף כאשר בן אדם נורמלי נכנס דרך השער לשוק, עד היום הזה מעולם לא ציפצף...

אבל כיום, אכשר דרא, והרבה תלמידי ישיבות הפכו להיות נורמלים בעלי שכל, ולכן האופציה השניה לא רלוונטית, אבל האופציה הראשונה גם לא כ"כ רלוונטית, כי מי יוכל להעיד על עצמו ולהגזים שתורתו אומנותו והוא רק לומד (בפרט שפה ושם גם חייבים להתרענן ולהחליף כח ועושים גיחה לערי השפילה תרתי משמע), ולכן נאלצו להביא לעולם אופציה שלישית: 'לא להתייצב', ואז הכל על מקומו בא בשלום, לא חייבים ללמוד כל הזמן, לא צריך להפוך למשוגע ו... שלום על ישראל? אויך מיר שלום.

נ.ב. הכל כאן הומוריסטי, אינני נוקט צד בענין, גם בענין הסמארטפון שכתבתי לפני שבועיים, לא התכוונתי ח"ו לקחת צד בענין, כל אחד יעשה את מה שרבותיו מורים לו, ונהרא נהרא ופשטיה.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. חזק  (ל”ת)

  אלי

  • איפה הפיאות, לוק חדש לגמרי (ל”ת)


 2. יש לו ענין אישי . הוא סבל ממספר סיקריקים וזה הכל  (ל”ת)

  ירושליימער

 3. אוי ויי ישראל אהרן, הזקן - קוצץ :( השפם - קוצץ :( מה שאמריקה עשתה ליהודי טוב ונחמד ממאה שערים, עצוב עצוב  (ל”ת)

  אויש

  • תגובה 

   אחד

  • מה כואב לך? 

   קנאה

  • כן הזקן קוצץ והפאות אינם והשפם גם הוא אפעס 


 4. חזק ביותר !!!  (ל”ת)

  יעקב

 5. הבוקר קמתי שבור ושימחת אותי  

  נ נח נחמ נחמן מאומן

  • הכתובת להצטרפות [email protected] (ל”ת)

   ישראל אהרן קלצקין

 6. זד יהיר לץ שמו  (ל”ת)


 7. אופציה  

  יודי

 8. אוי סרול ארן מה נשמע? לא הכרתי אותך בתמונה, אז שהיינו חברים היית נראה כאחד  

  זליג

 9. אתה גם חייב לי כסף  

  יהודה

  • מילר? (ל”ת)

   זאבי

  • שלח לי באימייל מי אתה וכמה אני חייב לך ותקבל את המגיע לך 

   ישראל אהרן קלצקין

 10. גדוול  (ל”ת)

  חיים

 11. הומור ירושלמי משובח  

  מ

 12. לא מכיר אותו אישית  

  משה משה

 13. אויכעט המאן דאמר  


 14. בשביל מה לך כנסו  

  בשביל מה לך כנסו

 15. רפואה שלמה ב ק ר ו ב מ מ ש  (ל”ת)


 16. מילות חכמה  


 17. חזק  

  אהרון רוט

 18. קלצקין: תמשיך לנבוח.....  (ל”ת)


 19. שקץ תשקצנו תעב תתעבנו כי חרם הוא הוא, ואין לי ענין להוסיף, אלא "מנובל"  (ל”ת)

  מכיר אותך מילדותך

 20. תודה רבה  (ל”ת)


 21. התלמוד גורם ללומדים להיות ערמומיים ומחללי הד'.  (ל”ת)

  יפה יוסף

 22. תגובה 9 הורססססס זה אמיתי ?  

  בערלה מהטורים

;