1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. אנ"ש

מתח לקראת העצרת: מי ישתתף ומי יחרים

אל העצרת שמארגנים בסאטמר, עמלים לארגן קהלים נוספים, נגד דעת חברי המועצות בישראל. הניסיונות לגייסם, נתקלים בקשיים. דיין ראשון הוציא הבהרה "נכנע דעתי לדעתם של גדולי ארץ ישראל". היממה הקרובה היא שתכריע. כל הפרטים
צבי סלע, י"א סיון תשע"ז 05/06/2017 07:28

ראשית כלל ישראלמתח בארצות הברית - האם עצרת סאטמר בעניין הגיוס תהפוך לעצרת "כלל ישראל" ותכיל את כל הקהלים. מסע לחצים ושיחות טרנס אטלנטיות בין בתי אדמו"רים וראשי ישיבות, לשני הצדדים. ביממה זו אמורה ליפול ההכרעה מי יהיו המשתתפים. נכון להלילה בוטלה אסיפה מכרעת שבה אמורה היתה ליפול הכרעה בחצרות; ויזניץ מונסי, סקולען, סאטמר מהר"א וסקווירא.

עקרונות העצרת, כפי שמסתמן כעת, יהיו אמירה ישירה ומנוגדת לעמדת אדמ"ורים וראשי ישיבות חברי מועצות גדולי התורה בישראל של 'אגודת ישראל' ו'דגל התורה', וגם ש"ס.

כך עולה מנוסח מכתב שאלות חריף ששוגר למספר ראשי ישיבות בישראל, עליו חתמו חמישה ראשי ישיבות מפורסמים בארה"ב בראשות האדמו"ר מנובומינסק והגר"מ קוטלר. ומנוסח המסרים של מארגני העצרת מסאטמר מהרז"ל, שהעסקן הרב יצחק שטרן (אחיו של הרב אפרים שטרן בעל החסד מירושלים) פועל מטעמה.

תמונת המצב כעת היא שחלק מראשי הישיבות בארצות הברית וכן האדמו"רים, השתכנעו כי עמדת 'הפלג הירושלמי' נכונה ואלפי בחורי ישיבות בסכנת גיוס לצה"ל. כל גדולי ישראל החיים בישראל, מלבד אלו המזוהים עם 'הפלג' סוברים שהמצב הנוכחי אינו בגדר "גזירת גיוס" והורו לשומעי לקחם להתייצב.

יחד עם זאת כלי תקשורת או עיתונים בארה"ב מסרבים עד עתה לפרסם קריאות להשתתפות בעצרת, או את מכתב ראשי הישיבות, כיוון שהוא נגד עמדת הגראי"ל שטיינמן. מלבד עיתון מקומי בפלטבוש, שם התפרסם המכתב של ראשי הישיבות כשהיחיד שחתום עליו הוא הגאון הרב "אהרן שכטר וחברים".

כדי להבין את הפרשה המסעירה שפרצה לחיינו הבוקר (ב') עם הפרסום המפתיע של המאמרים ביומונים, צריך לעשות קצת סדר במפת היחסים החדשה בין החצרות השונות בעולם החרדי.

'הפלג הירושלמי' שמחזיק בדעות ועמדות קרובות אל 'העדה החרדית' משחק על הגבול הדק שבין קנאות נגד המדינה לבין קנאות עם המדינה.

כלומר בעוד בעניין ההתייצבות בצבא דעתם קיצונית יותר משל 'העדה' - בעניין תקצוב מוסדות מכספי ממשלה, הם נמצאים בדיוק בצד השני.

בתוך סאטמר, נהנים ב'פלג הירושלמי' מתמיכה של פלג המהרז"ל, מה שיוצר מצב שפלג המהר"א מתייצב מנגד. בכמה נאומים חריפים טען האדמו"ר מהר"א שאי ההתייצבות אינה הדרך, וכראייה הביא את דודו, מייסד דרך הקנאות הרה"ק רבי יואל מסאטמר שפסק כן להתייצב ולא להתחכם עם "הציונים".

כל הצדדים בסאטמר וב'העדה החרדית' סוברים כמו 'הפלג' בעניין הגיוס והצורך להלחם בכך שאף יהודי שומר תורה יתגייס לצבא, גם אם אינו בחור ישיבה. לדידם, מדובר ב"סכנת שמד" ועל כן גם מי שאינו עסוק בתורה, ההתגייסות לצבא אסורה בכל מקרה.

בנקודת המחלוקת בעניין ההתייצבות בלשכות הגיוס, והדרך להאבק בכך, הדעות חלוקות. דווקא כאן עמדת 'הפלג' בהנהגת הגר"ש אויערבך, כי יש להלחם ולמסור את הנפש בעניין, ועל אף הסכנה על ראשו של כל מי שהופך לעריק, אין להתייצב היא הקיצונית ביותר. בעמדה זו, אפילו המהרז"ל אינו מחזיק. הוא מסכים שאי ההתייצבות היא מעלה של "מוסרי נפש" אך אי אפשר לדרוש זאת מכלל הציבור.

נקודה נוספת שהרתיחה את אנשי סאטמר מהר"א, היתה הגעת ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, לניחום אבלים בבית הגר"ש אויערבך ובקשת הקצאות עירוניות, הם הרימו קול זעקה כי הנה זו ההוכחה כי מדובר בדרך של קנאות שאיננה כסאטמר.

מקורות הבקיאים בתהליכים שקדמו להפקת העצרת נגד הגיוס בארה"ב, טוענים כי למעשה בעקבות כך שרוב בני העדה החרדית מתייצבים ומשיגים פטור, הבעיה המרכזית נותרה בעיקר בקרב צעירי 'הפלג הירושלמי'. בעקבות כך וגם בגלל פרשת מעצר ראשי הפלס והפלג בפרשת ההטרדות, התקבלה ההחלטה להרים מחדש את הקמפיין, וכך גם להשיג כספים מנגידי סאטמר. כל זמן שניתן להציג לאזרחי ארצות הברית שאינם בקיאים בדקויות, כי בישראל מתקיימת רדיפה של לומדי תורה ורצון לגייסם לצבא, ליבם הרחב ייפתח לתרום עבור קנאות.

בינתיים נודע ל'בחדרי חרדים', כי גיסו של האדמו"ר מקאסוב, הגאון רבי אהרן וואזנר, יחד עם העסקן ר' יצחק שטרן מכתתים רגליהם בימים האחרונים, בין בתי האדמו"רים והרבנים בארה"ב, במטרה לשכנעם לבוא ולהשתתף בעצרת.

אך ההפתעה באה דווקא מכיוון הגיס, האדמו"ר מקאסוב, המשמש גם כדיין של חסידות ויז'ניץ מונסי, שמסרב בכל תוקף להשתתף בעצרת ואף פירסם גילוי דעת בזה הלשון: "היות שמסתובבים שמועות, שאמרתי או תמכתי בהפגנה שמתארגנת בשבוע הבא, הנני לגלות דעתי שלא אמרתי שום דבר אודות ההפגנה, להיפך, דעתי תמיד היתה שבנושאים שקשורים לארץ ישראל, נכנע דעתי לדעתם של גדולי ישראל בארץ ישראל".

נכון להבוקר תמונת המצב היא שהעצרת עומדת בראשות סאטמר המהרז"ל והגאון רבי מלכיאל קוטלר ראש ישיבת ליקווד, המקורב ל'פלג הירושלמי'. מי יצטרף ומי לא - זו השאלה שתלווה אותנו בשבוע הקרוב.


עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. סכנה של בלופים, יהדות ארה"ב הליטאית היא למחצה שלי ורביע, ואין צורך להרחיב  

  ריאלי

 2. בדיחה עלובה. כנסו.  

  יוסי

 3. כותרת הזויה וחוצפנית  

  יוני

 4. כותרת שקרית - העצרת תתקיים ודאי.  


 5. בכל מקרה  

  טובול א. ח.

 6. החבר'ה בארה"ב חוצפנים שלא יתערבו לגדולי הדור איך לפעול  (ל”ת)

  חיים שלום

 7. יצא מה-זה-קטן ר"מ קוטלר... גם כן מאן דאמר...  

  יצחק אייזיק ווייס

 8. כל מחלוקת בקרב הרשעים, כל פירוד ופיזור בין השטנים, הרי זה משובח  

  אלה בקול צווחים ואלה בקרני נבחים

 9. אל תתנו לסאטמאר להסית נגד גדולי הדור  


 10. למה אתם לא מפרסמים את המכתב???  


 11. פרסמו את המכתב של גדולי ארה'ב!!!!  (ל”ת)


 12. כאילו יש כאן חדשות,הרבנים הממושמעים לעסקנים הקרובים לצלחת ונהנים משולחן  

  יושע

 13. תמיד בארה"ב חכמים יותר מישראל זו בעיה קשה אחר כך גם הכסף בקיצור מילכוד או כספי ציונים או תורמים....  (ל”ת)

  עם קשה עורף

 14. מתח לקראת העצרת: האם גדולי זוללי פיצה, המבורגר וג'אנק פוד, יחלקו על גדולי ישראל  (ל”ת)


 15. כשזוכים. נטהרים מקליפת המרגלים. טומאתן וזוהמתן שבכל דור ודור.  (ל”ת)


  • אילו זכינו לא היינו צריכים להתקל כל פעם עם התגובה שלך (ל”ת)


 16. עוף גוזל  

  יוני

 17. אני לא מבין מי טוען שהפלג הם קנאים??  


 18. הגה"ק רבי שמואל וואזנר זי"ע  


  • איוול שכמוך מה לכהן בבית הקרבות. אתה מדבר ד"ת ועוד מהרב ווזנר. ובאינטרנט שלחם בה. תתבייש לך (ל”ת)


 19. אולי הגיע הזמן לחלק את היהדות החרדית ל 2. יהדות הגולה והיהדות בישראל. הם חיים שמה ואנחנו פה. ואין ולא יכול להיות להם עמדה.  (ל”ת)


  • נכון, וגם בארץ, כל מי שחושב לא כמו הנורבגים נשים אותו בנפרד 

   נכון

  • נכון, וגם בארץ, כל מי שחושב לא כמו הנורבגים נשים אותו בנפרד 

   נכון

 20. אוי לדור מיסכן  

  יהודי

 21. ראה כמה המשחית הסיקריקי מתפוצץ מניסי ניסי ד' על עמו ונחלתו במדינת היהודים לעד ולנצח נצחים ואף בביאת המשיח, ומנסה בכל כוחו להשמיץ ולדרדר ולקעקע דרך ווי  (ל”ת)

  סיקריק=עמלק שבעמלקים

  • אתה אכול קנאה על היהדות המקורית, נעבך תמשיך לשנוא ולקנאות לבריאות (ל”ת)


 22. כולם רוצים לבא, כולם יודעים שזו היא הדרך הנכונה, אבל לא כולם עומדים באיומים, פשוט וברור, כמו כאן בישראל  (ל”ת)


 23. בתור תושב לייקווד, בושה וכלימה למלכיאל קוטלר. עוד פוליטיקאי מהרמה הכי רדודה. הוא ואחיו אהרון מאפיונרים שמשתלטים על לייקווד בכוח הזרוע. ועוד קוראים לו  (ל”ת)

  שימי

 24. קריאה לחלק את יהדות ארצות הברית מאיתנו. שיעשו מה בא להם ומה טוב להם. הם לא מבינים את אורח חיינו בישראל  (ל”ת)


 25. תארו לעצמכם שנתי לא היה נזרק מעריכת היתד, כי אז שום גזירה לא היתה!  

  געציל

 26. המאבק יותר חמור מארה"ב וצפון קוריאה וטראמפ צריך לשלוח למזרח התיכון לפחות 3 נוסעות מטוסים  (ל”ת)


 27. השקרים של עסקני בני ברק מתחילים לצוף  (ל”ת)

  יוסי

 28. למה לא מתמודדים עם השאלות שהוצגו  

  מאיר

 29. הציבור של הפלג הוא הציבור האיכותי  

  איש אחד

 30. יתכן ובעצרת בארה"ב יכריזו שאסור להתחתן עם הפלג הבני ברקים והם אסורים לבוא בקהל  (ל”ת)


 31. תאמת לא מעניין.  (ל”ת)

  גפנר

 32. קאסוב???  

  ויזניצ'ער

  • האדמו״ר מ׳קאסוב 


 33. ר"מ קוטלר מתנקם במרן הגראי"ל שלא רצה בשעתו לחתום לו על ההיתר של מאה רבנים רחמנא ליצלן!!!!!!!!!!  (ל”ת)


 34. הרב קוטלער  

  שמואל נוימן

 35. שקרנים  

  חזונישניק

;