י"ד תמוז התשפ"ד
20.07.2024

המהפך: הפגין נגד הגיוס והתגייס לצה"ל

בהיותו בן 16, הוא נעצר בהפגנה שאירגן 'הפלג הירושלמי', לפניו עמדו שתי ברירות, אך למרבה הפלא הוא דווקא, בחר להתגייס לצבא, נגדו הפגין, כמה ימים קודם לכן, "מי שעצר אותי, אמר לי, שהוא רואה שעל אף שאני מסתובב בהפגנות ועושה שטויות, הוא מזהה שיש לי אש בעיניים ושעליי לקום ולעשות איתה דברים מהותיים וחשובים יותר"

אילוסטרציה, צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
אילוסטרציה, צילום: יונתן זינדל, פלאש 90הפגין נגד גיוס לצה"ל, והתגייס בעצמו: הסיפור שלפנינו מפליא, שכן באורח נדיר, דווקא ההשתתפות בהפגנה נגד הגיוס לצה"ל, היא שהביאה להתגייסותו, זאת בעקבות מעצרו במהלך הפגנה.

חייל חרדי המשרת בגדוד החרדי 'נצח יהודה', התראיין לאתר צה"ל, וסיפר, איך "בזכות" ההפגנות נגד חוק הגיוס, הוא הגיע לצבא ומצפה לקריירה צבאית.

מחזור הגיוס של נובמבר 16 של הגדוד החרדי "נצח יהודה", קיים טקס הענקת כומתה בשבוע שעבר, לאחד מהחיילים - רב"ט א', קבלת הכומתה "המנומרת", הייתה אירוע משמעותי הרבה יותר מציון דרך בהכשרה.

אתר צה"ל מדווח, על צעיר חרדי מירושלים, שמחה נגד חוק הגיוס באחת ההפגנות שארגן 'הפלג הירושלמי', ולאחר שנעצר החליט להתגייס לגדוד החרדי בצה"ל.

האתר מביא את הסיפור המלא, מפי החייל עצמו, "לפני שלוש שנים, לא יכולתי אפילו לדמיין שאהיה במקום שאני נמצא בו עכשיו", סיפר החייל.

הוא גדל והתחנך בבית משפחת אומנה באחת מהשכונות החרדיות בירושלים, אחרי שהוריו, חרדים גם הם, התגרשו. "אך לא חדלתי לרגע להיות בקשר גם עם הוריי הביולוגים", הוא מדגיש.

חייו של רב"ט א', התנהלו כמו כל נער חרדי, עד שבגיל 16 וחצי קיבלו תפנית בלתי צפויה: "ערב אחד, יצאתי עם חבריי להפגין נגד גיוס חרדים לשירות בצה"ל. לא הייתה סיבה ממשית להשתתפותי בהפגנה. זה היה מבחינתנו כמו אירוע חברתי, והרגשנו שעלינו לקחת חלק במאבקים המשותפים של המגזר החרדי".

במהלך ההפגנה, החייל שכאמור היה אז בגיל 16 השתולל והפר את הסדר, הוא נעצר על ידי המשטרה ונלקח למעצר בן ארבעה ימים - מעצר ששינה את חייו. "מי שעצר אותי אמר לי שהוא רואה שעל אף שאני מסתובב בהפגנות ועושה שטויות, הוא מזהה שיש לי אש בעיניים ושעליי לקום ולעשות איתה דברים מהותיים וחשובים יותר", נזכר רב"ט א'. כשנכנס למעצר בית עמדו בפניו שתי אפשרויות - להמשיך את המעצר כרגיל, או להיענות לאפשרות השנייה - להשלים בגרויות וללכת למכינת "בני בינה".

"במהלך ימי המעצר יצא לי לשבת לבדי ולחשוב מה אני רוצה לעשות עם עצמי ולאן אני רוצה להתקדם. לאחר ששוחררתי למעצר בית החלטתי בצעד אמיץ וחסר תקדים ללכת על האפשרות השנייה, ולהתחיל בהשלמת בגרויות והכנה לקראת שירות צבאי במכינה הקדם צבאית 'בני בינה'. אחרי חודשיים בבית, באתי להוריי והודעתי להם שאני רוצה להתגייס לצה"ל".

תגובת מקורביו של החייל לא הייתה אוהדת, אך הוא לא נתן לזה לשבור את רוחו. "אבא קיבל את ההחלטה בצורה קשה והתנגד לה", הוא משתף. "לאחר זמן מה דיברנו והוא אמר שהוא יודע שאינו יכול להתערב בהחלטות שאני מבצע בחיי, והוא ימשיך לשמור איתי על קשר. היום אנחנו מדברים, אבל הוא עדיין מתנגד באופן נחרץ לשירות הצבאי שלי, ומבקש ממני לעתים קרובות לעזוב".

החייל סיפר, שאמנם הסתגל למערכת הצבאית, אך מודה שחווה גם לא מעט קשיים בדרך. "בעוד ליתר חבריי למחלקה ולפלוגה הייתה כתף חמה להישען עליה מצד משפחותיהם, לי לא בהכרח הייתה אחת כזו", הוא מספר, "המפקדים והחברים בצבא הם שעמדו לצידי לאורך כל הזמן הזה, וצה"ל הפך עבורי לבית ולמעין משפחה חמה".

"אני גאה בדרך שלי ושלם ב-100% עם ההחלטה להתגייס. אני שמח לראות איך המטרות והיעדים שלי מתממשים לנגד עיניי. ככל שהתקדם השירות דאגתי לסמן וי ועוד וי על רשימת השאיפות שלי. הפכתי ל'נגביסט', וכעת אני יוצא לקורס מ"כים", הוא מספר בחיוך. "היעד המרכזי מבחינתי הוא לצאת לקורס קצינים, הצעד הראשון בדרך לחלום שלי – קריירה צבאית".

"הצבא", מסכם החייל, "נותן לי תחושת סיפוק וגאווה וכוחות שלא חשבתי שקיימים בי. מבחינתי, צה"ל הוא המקום בו אני מגן על הבית שלי ונותן את המרב שבי".

נראה איפוא, כי ההפגנות המאורגנות, לעיתים מסוכנות למפגינים עצמם, שיכולים גם הם להתפתות ולהתגייס לצבא. כמו הבחור בסיפור הזה, לולא היה יושב על ספסלי ההיכל בישיבתו, לא היה מגיע כלל לצבא, ורק בשל עזיבתו את היכל הישיבה ומעצרו בהפגנה, שוכנע והתגייס.
גיוס לצהל גיוס חרדים חייל חרדי הפלג הירושלמי

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 72 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד