1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

חסר תקדים: חודשיים בכלא לקטין חרדי שהשתתף בהפגנות

עונש חריג: בית המשפט הטיל באופן תקדימי, מאסר בפועל לחודשיים, על קטין חרדי שהשתתף בהפגנות והואשם באלימות נגד שוטר. כך גם הוטלו עליו מאסר על תנאי וקנס בסך 3,000 ש"ח • פרקליטו: "בית המשפט מנסה להעביר דרכו מסר - זה לא ראוי"
אלי שלזינגר, כ"ז סיון תשע"ז 21/06/2017 21:00

צילום: פלאש 90 הפגנה בכיכר השבת. צילום אילוסטרציה: פלאש 90שנתיים לאחר שהשתתף בהפגנה בכיכר השבת בירושלים נגד גיוס חרדים לצה"ל, בית משפט גזר על קטין חרדי, מאסר למשך חודשיים בפועל, וקנס כספי - כך נודע ל'בחדרי חרדים'.

עשרות בני אדם הפגינו לפני כשנתיים בצומת כיכר השבת בירושלים, במחאה על מעצרם של שני תלמידי ישיבה בגין אי התייצבותם ללשכת הגיוס. במהלך ההפגנה, ניסו המפגינים לחסום את ציר התנועה. כוחות משטרה שהגיעו למקום, עצרו ארבעה מפגינים בגין הפרת הסדר הציבורי.


צילום: ש שטרן ואחרים

נגד אחד העצורים, הוגש כתב אישום בעבירות של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות והתפרעות. על פי עובדות כתב האישום, הוא בעט בצלעותיו של שוטר שסייע בביצוע המעצרים - ונעצר במקום.

הנאשם, קטין בן 17 בזמן המעצר, כפר בעובדות כתב האישום וטען כי עבר ברחוב כדי להתאוורר מהלימוד, הבחין באדם המוטל על הכביש ושוטרים מכים אותו, לטענתו הוא התקרב על מנת לצפות במתרחש, אך לא ביצע דבר - אך שוטרים התנפלו ועצרו אותו.

בפרקליטות מחוז ירושלים ביקשו להטיל עליו מאסר בפועל, מאסר על תנאי וכן קנס כספי - זאת מאחר ומדובר בעבירות חמורות בכך שהן פוגעות בערכי המשטר והחברה. "נוסף על כך מדובר בעבירות שהפכו ל'מכת עיר' ויש לפעול למיגורן על ידי הרתעה".

בנוסף טענו, כך נודע ל'בחדרי', כי הנאשם לא קיבל אחריות על מעשיו ולא שיתף פעולה עם שירות המבחן וכי לנאשם נפתח תיק פלילי נוסף והוגש נגדו כתב אישום על עבירות דומות וכי האמור בתסקיר כאילו לא נפתחו תיקים אינו נכון.

לאחר שנהאשם סירב להתייצב בפני ממונה על עבודות השירות, הודיע פרקליטו עו"ד עדי קידר כי בכוונת הנאשם לערער על הרשעתו ובנוסף עמד על דעתו כי לא עשה דבר וכי "אין סיבה לבדוק אם אני כשיר".

במשפט שנערך בפני השופטת ד"ר אביטל מולד בבית משפט השלום בירושלים, אמרה כי הנאשם נטל חלק בהפגנה נגד גיוס בחורי ישיבות לצבא. "התקהלויות מעין אלו חמורות היות וקיים בהן גורם של התרסה נגד שלטון החוק, וקיים חשד מהסלמת האלימות במהלכן עד כדי סיכון בפגיעות גוף או בנפש. לצערנו, הפגנות אלימות אלו הפכו שכיחות במחוזותינו ועל בתי המשפט לסייע במיגורן".

בגזר הדין, השופטת אף נתנה משקל לכך שהנאשם לא הודה במיוחס לו, לא נטל אחריות על ביצוע העבירה. אמנם אין להחמיר עם נאשם בשל ניהול הליך ההוכחות, "אולם מי שניהל את ההליך עד תומו - לא יזכה להקלה בעונש לה זוכה מי שחסך זמין שיפוטי והודה טרם ניהול ההוכחות".

היות והנאשם סירב לעבור הליך שיקומי, החליטה השופטת כי אין מנוס מהטלת עונש מוחשי עליו. "סברתי בתחילה כי ניתן להסתפק בעונש של מאסר בעבודות שירות. ואולם התברר שהנאשם מסרב לבצע עבודות שירות ולמעשה מסרב לעצם הבדיקה האם הוא כשיר".

על הנאשם נגזר עונש מאסר בפועל למשך חודשיים, מאסר על תנאי וקנס בסך 3,000 ש"ח או 30 ימי מאסר נוספים תמורת הקנס.

פרקליטו עו"ד עדי קידר אומר ל'בחדרי חרדים', כי לאורך כל הדרך מרשו הכחיש את המעשים שיוחסו לו: "התיק מבוסס על עדות בודדת של שוטר והתגלו סתירות בעדויות שלו. בית המשפט היה מודע לזה, אך בחר שלא לתת לזה משקל ראוי". עוד הוסיף, כי "מדובר בקטין שזו הפעם הראשונה שנחקר והורשע, אני חושב שהמגמה היא פסולה ביותר, בפרט שמכל הנוכחים בהפגנה - הוא היחיד שעמד לדין והאחריות הגדולה נפלה על כתפיו". לדברי עו"ד קידר, "בית המשפט מנסה להעביר מסר דרך מרשי, לטעמנו זה לא ראוי".


עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. היכן שנכשלה תורת ישראל תצליח משטרת ישראל  (ל”ת)


  • אתה אפיקורס. תחזור בתשובה מיד!!! (ל”ת)


  • חרדק כופר, לך לעזאזאל אתה ומדינתך ומשטרתך (ל”ת)


 2. המשגיח הרמאי ולוין השקרן ייבואו לחזק אותו בדרך לכלא שלא יבצע מהפך ויתגייס  (ל”ת)

  המשגיח הרמאי ולוין השקרן יתנו עדות

 3. טוב מאוד, הציבור החרדי מודה לשופטת  

  נתי

 4. היום כבר יש הסרטות, ועלילות שפלות מסוג זה כבר לא תופסות!!!!  (ל”ת)

  משה

 5. התלונות של הפל' בדיוק כמו של השמאל בתחילת האינטיפאדה  (ל”ת)

  חיים

 6. רשעים!!  (ל”ת)

  מירי

 7. בלי קשר אליו, מה העונש של שוטרים אלימים ושקרנים? כלום, אין עונש.  (ל”ת)

  ריאלי

 8. אם הוא היה חלק מאלימות ממש גם מילולית אז שיישב  (ל”ת)


 9. בית המשפט לוקח ללא מצפון בחור ישיבה והופך אותו בכוח לפושע.  


 10. מגיע לו!  (ל”ת)

  חרדי

  • בקרוב אצלך, חרדק ארור, בקרוב מדינת רוסיה הציונית תמצא גם עליך איזה תיק (ל”ת)


 11. יישר כוח לשופטת  


 12. לדרקים הללו ערב רב לגרש אותם מארץ ישראל מקומם בעזה ואירן שינשקו להם ה... שם  (ל”ת)


 13. הגלות הציונית  (ל”ת)


 14. יש אפשרות גם?  

  מיסחאזעק

 15. אני מקווה מאוד שבתי המשפט התחילו להתעורר סוף סוף  


;