1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. אנ"ש

במחיר שיא: חסיד גור רכש את מכתב הגרמ"י ליפקוביץ על הגראי"ל שטיינמן

מכתב נדיר ומרתק של הגרמ"י ליפקוביץ זצ"ל שעליו התמודדו רוכשים רבים, ביניהם גורמים פוליטיים, נרכש אתמול במכירה פומבית ע"י חסיד גור, במחיר גבוה של 5520 דולרים, כשההערכה היא כי רכש אותו עבור אחרים. מחיר הפתיחה של המכתב עמד על כ-2000 דולרים
יוסף גליק, כ"ז סיון תשע"ז 21/06/2017 17:38

יעקב נחומי פלאש 90 הגרמ"י ליפקוביץ זצוק"ל. צילום: יעקב נחומימכתב נדיר ומרתק של הגאון רבי מיכל יהודה ליפקוביץ נמכר אתמול במכירה פומבית.

את המכתב, שנמכר בבית המכירות הפומביות "ווינרס" (Winner’s) במסגרת "מכירת המאה", ועליו התמודדו רוכשים רבים, ביניהם גורמים פוליטיים, רכש חסיד גור, במחיר גבוה של 5520 דולרים, כשההערכה היא כי רכש אותו עבור אחרים. מחיר הפתיחה של המכתב עמד על כ-2000 דולרים.

בחדש תמוז תשנ"ו בעת שהתרופף מצב בריאותו של הרב שך זצוק"ל, קיבל הגאון רבי מיכל יהודה ליפקוביץ זצוק"ל מכתב לא שגרתי.

במכתב פונה השואל אל הגרמ"י ליפקוביץ, ומגולל את העובדה שעל פי מה שהורגלו הרב שך הוא גדול יחיד שאסור לחלוק עליו ועל כולם להתכופף אליו "כידוע עד היום עוררו כל הזמן דיש לנו דעת תורה אחת וכל מה שיאמר מרן הרב שך שליט"א היא הדעת תורה שאסור לזוז ממנה ימין או שמאל ורק בכוחו להכריע נגד כל האחרים וד"ל", ואומר שלעת האחרונה התחילו לומר שכולם חייבים לשמוע להרב שטיינמן ואין לחלוק עליו. ומבקש לשמוע את דעתו של הגרמי"ל על כך: "הנה עכשיו לעת האחרונה התחילו לומר [ואיני חולק ע"ז ח"ו רק מהו ביאור הדברים באמת] שעכשיו נתמנה לגדול שבדור מרן הגראי"ל שטיינמן שליט"א ודעתו היא שמכריעה כשיש מחלוקת בין הרבנים ועליו נאמר ככל אשר יורוך ואף דיש עוד רבנים גדולים בירושלים וכו', מ"מ הוא מוכתר לגדול. והאם אין בזה סתירה להאמור לעיל, ואיך צורת האמת איך להסתכל על הדברים הללו..".

"הגרמי"ל בתשובתו מתעלם מהשאלות המוסוות ועונה בצורה ברורה, שאכן הרב שטיינמן הוא הוא היחיד שעל כל הרבנים להתכופף אליו, וחובה לשמוע לו גם את רבנים אחרים חולקים: "מסיבת הטרדות המקיפות אותי אקצר בברכת גמר חתימה טובה לו ולכל המסתופפים בצלו ובנוגע לשאלתו הרי התשובה היא מתוך דבריך עצמו שכתבת על אף שיש עוד ב"ה ואפ"ה ברור שדבר זה עומד ברבים ואומר הוא הוא היחיד שליט"א ומתקיים בו כל הבורח וכו', ואין בזה שום שאלה וספק שכל כוונו היא לש"ש למלא רצונו ית"ש...".

יצויין כי תאריך המכתב הוא בשנים תשנ"ו - תשנ"ז, למעלה משנה לאחר שהרב שך כבר הפסיק לתפקד, תקופה קצרה לאחר מערכת הבחירות של שנת תשנ"ו בה הרב שך לא הוציא מכתב לבחירות מחמת חולשתו, אך התפרסמה ביתד נאמן קריאתו בעל פה של הרב שך בה הוא קרא להצביע ליהדות התורה ולבנימין נתניהו, כאשר מי שהוביל באותה מערכת בחירות את מפלגת דגל התורה ואת המשך האיחוד (שהחל לראשונה בתשנ"ב בהכוונת הרב שך) עם אגודת ישראל היה הרב שטיינמן, כאשר כל חברי המועצת של דגל התורה קיבלו על עצמם את הכרעתו (למרות שחלקם סברו אולי אחרת, כך לפי "פרסומים" שונים) בעניין המשך האיחוד וכעמדתו של הרב שטיינמן שהתקבלה גם במשך השנים שלאחר מכן למרות אי אלו טענות ועמדות אחרות, למעט הרב שמואל אוירבך שעדיין לא מונה באותם ימים למועצת גדולי התורה אך הריץ את מפלגת "תלם אמונה", והורה לתלמידיו להצביע לה.

המכתבהוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. שילדי אדמו"רים לא מקבלים טיפול אונקולוגי בבית חולים הדסה וגם לא  

  והתוצאה

 2. יהודה ועוד לקרא  (ל”ת)


 3. השאלה מרתקת  

  מומו

 4. שוב הוכח לכל: הרב שטיינמן - המנהיג הליטאי הכי גדול בעשרים השנים האחרונות!!!  

  חסידק

  • לפי דברי חז״ל היה מנשה גדול בתורה ומלך בן מלך שנתמנה על ידי נביא השם. יותר מן הרב הגאון אי״ל שטיינמן. אבל הקב״ה לא הסכים להפסק שלו כשעבד ע״ז. ה׳ ירחם  


  • חסידשער יונגמאן לא כותב או גולש לאינטרנט  (ל”ת)

   חסידשער יונגמאן

 5. חייבים ללמוד ולהבין ההיסטוריה של ירבעם בן נבט שהיה מגדולי הדור ונעשה מלך על פי נביא ה׳. יותר מכל ראשי הישיבות של דורות האחרונות ועכ״ז כל התורה שלמד לא  (ל”ת)


 6. מעניין שהגרמי"ל עצמו חלק עליו בענין הנח"ל  (ל”ת)


  • לא רק הגרמי"ל זצ"ל גם רבי משה שמואל שפירא זצ"ל והרב וואזנר זי"ע והרב קופלמן משוויץ זצ"ל (ל”ת)


 7. הגרמי"ל בעצמו חלק לבסוף על הרב שטינמן בענין חוק טל  (ל”ת)


 8. למי שלא יודע מרן הגראי"ל נהג לספר ולקצץ את זקנו כשהיה בחור  


;