1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

הרבי מסאטמר: "אנחנו בשבי הציוני; לא יכולים לנצח את המדינה"

בישיבת עסקנים שהתקיימה במעונו של האדמו"ר מהר"א מסאטמר בנושא ההתייצבות, דיבר האדמו"ר בחריפות נגד גישת הפלג הירושלמי המורה לבחורים שלא להתייצב בלשכת הגיוס לקבלת דיחוי או פטור ויש מהם שנתפסים ע"י המשטרה ונשלחים לכלא הצבאי: "זו מדינה של גיהנום. אנו חיים בגלות בשבי הציוני, ומי שמסתבך לוקחים אותו לכלא הצבאי, שם יושבים פושעים אמיתיים"
יוסף גליק, ד' תמוז תשע"ז 28/06/2017 14:37

סאטמר מהרא האדמו"ר מהר"א מסאטמרבישיבת עסקנים שהתקיימה בשבוע האחרון במעונו של האדמו"ר מהר"א מסאטמר בנושא ההתייצבות, דיבר האדמו"ר בחריפות נגד הנהגת הפלג הירושלמי המורה לבחורים שלא להתייצב בלשכת הגיוס לקבלת דיחוי או פטור, ויש מהם שנתפסים ע"י המשטרה ונשלחים לכלא הצבאי.

בשיחה ארוכה עם העסקנים פירט האדמו"ר את ההיסטוריה של ההסדרים לדיחוי בני ישיבות. "כל הדיבורים שדיברו פה זה להלכה ולא למעשה" אמר האדמו"ר לעסקנים, "מה למעשה? למעשה בחורים בארץ ישראל הולכים לצבא, בחורים מסתבכים עם בעיה, ומי שמסתבך עם איזה בעיה מוכרח ללכת לצבא, מה הוא יכול לעשות אחרת? הרי יקחו אותו לכלא, הוא לא רוצה ללכת לכלא, ועצם ההליכה לכלא זה דבר חמור מאוד, אתם יודעים מה זה לבחור ללכת לכלא צבאי? עם מי יושבים שם בכלא? איזה "ראשי ישיבות" יושבים שם? איזה בחורים יושבים שם? איזו יראת שמים קונים שם בכלא? יושבים שם פושעים, פושעים אמיתיים, עם כזה חברותא מותר להחזיק בחור יום אחד? צריך לראות לעשות מה שאפשר כדי להציל את הבחורים בארץ ישראל".


דברי האדמו"ר מסאטמר • האזינו

"לעשות אפשר לעשות רק למעשה, להקים כאלה משרדים כמו מרכז עזרה וייעוץ, צריך שיהיה אחד בירושלים. צריך אחד בבית שמש. צריך אחד כזה בבני ברק, היכן שיש יהודי שצריך עזרה, שיוכלו לעזור לו, ולא רק לחוגי סאטמאר, לכל החוגים. איפה שיש יהודי חרדי שלא רוצה לשרת בצבא - צריך לעזור לו. זה מה שאפשר, זה הלכה למעשה מה שצריך לעשות. מי שכואב לו הבעיה של הגיוס, צריך להתאמץ ולעשות למעשה, לגייס כספים, זה עולה כסף, עורך דין עולה כסף, רופאים עולים כסף, משרד עולה כסף, עובדים שצריכים לזה עולה כסף, כל דבר עולה כסף, צריך מוניות נסיעות וכו'. עם כסף יצליחו, עם דיבורים ריקים לא יעשו כלום, רק עם מעשים, ומעשים זה הדברים האלה, וחוץ מהארגון הזה יש עוד ארגונים דומים, למען האמת צריך לדעת, אסור להגיד שאנו היחידים שעושים, צריך לומר את האמת, וזה לא נפק"מ, כל אחד יכול לעשות. אבל, את המשרד הזה הקימו לפני כמה שנים עוד לפני שהבעיה הייתה כל כך חמורה, לפני שהייתה פוליטיקה כמו היום.

"נכון שהיום יותר קשה לעשות פטור, זה אמת שהיום זה יותר קשה, אבל לצערנו אנו חיים במציאות הכאובה הזו במדינה של גיהנום הזו, זה קיים, אנו לא יכולים לנצח אותם, אין דרך כזו, זה המציאות שבה אנו חיים, הם גוזרים גזירות ואנו חיים בגלות בשבי הציוני, והקב"ה יעזור שנוכל לצלוח את זה עד יעבור זעם, כשהקב"ה יעביר ממשלת זדון מן הארץ, כשהמשיח יגיע וניפטר מכל הגזירות ומכל המדינה ומכל הרשעים וכל הרשעה כולה כעשן תכלה ואז הקב"ה יעזור. ובינתיים אנו צריכים לעשות, לעזור בכל היכולת מה שיכולים ולעזור להם, זה האמת וזו הדרך היחידה וזה מה שאנו צריכים לעשות", אמר האדמו"ר מסאטמר בישיבת העסקנים.כזכור, מהר"א מסאטמר יצא בחריפות כנגד שיטת הפלג הירושלמי שלא להתייצב בלשכת הגיוס, ואמר כי מהלך אינו במסורת אותה קיבלו מרבי יואל מסאטמר זצ"ל, אבי שיטת ההתבדלות מהציונים. גם אחיו מהרז"ל מסאטמר הסביר כי איסור ההתייצבות אינו ריאלי והוא נתון ליחידים המסוגלים "למסור נפש", אך לא ניתן להפוך אותו להוראה לציבור ואמר כי "כל השנים התייצבו ואי אפשר לומר ליהודים כעת לא לעשות כך".

אתמול פורסם ב'בחדרי חרדים', כי בחוברת מיוחדת שהוציאו בימים אלו בחסידות סאטמר והיא מופצת בריכוזי החסידות, מובא שו"ת מיוחד בו הם מספרים על ישיבה שקיימו דייני בד"ץ העדה החרדית ובה הובאה חוות דעתו של עורך דין מטעם הפלג הירושלמי.

בחוברת חושפים כי עורך הדין של הפלג הטעה את דייני העדה החרדית, כשבעקבות חוות הדעת שלו שהובאה בפניהם הורו בעבר דייני הבד"ץ שלא להתייצב.

תיעוד ישיבת הבד"ץ המדוברת, בה השתתף נציג הפלג, נחשף אתמול לראשונה ב'בחדרי חרדים'. הישיבה התקיימה בכ"א כסלו תשע"ג בנוגע להתייצבות. בתמונה נראים גאב"ד העדה החרדית הגרי"ט וייס, הגר"י בלוי זצ"ל (ישיבת הבד"צ האחרונה בהשתתפותו, כחודשיים לפני פטירתו), הגרא"י אולמן, הגר"י רוזנברגר, הרב שלמה פפנהיים ז"ל מהנהלת 'העדה' (שהגיע בעיצומה של חתונת נכדו), הרח"צ טייטלבוים בן האדמו"ר מהרז"ל מסאטמר, כשהם מאזינים לדבריו של יעקב לוי, נציג מטעם הפלג.

יצויין כי באותה עת, חיבר עורך הדין רפאל שטוב חוות דעת בנושא, שעיקריה פורסמו באותם ימים ב'פלס', ולכאורה מדובר באותה עמדה משפטית. חוות הדעת נחשפה אתמול ב'בחדרי חרדים' ועו"ד שטוב, אמר ל'בחדרי חרדים' כי "הוא עדיין עומד מאחוריה".

כפי שפורסם ב'בחדרי חרדים' לפני כשלושה חודשים, נשא האדמו"ר מסאטמר דברים בהיכל המתיבתא של סאטמר ודיבר בחריפות נגד גישת הפלג הירושלמי שמורה שלא להתייצב בלשכות הגיוס לקבלת דיחוי או פטור. "הדרך של בני העדה החרדית להתפטר מהצבא היה על ידי התייצבות וקבלת פטור" אמר האדמו"ר.

"זה כבר מאז שקיים המדינה, וכל השנים ככה נהגו עד היום הזה כל תלמידי סאטמאר, עוד מימי בריאותו של דודי הקדוש, וגם בשנים שהוא לא היה בריא. לאחר מכן כל אחד התייצב, כל מי שלמד בישיבה של סאטמר התייצב, ואפשר להראות את זה ולהיווכח מאנשים שכיום גרים כאן באמריקה, כולם התייצבו".

כאן הרבי עבר להתקפה חזיתית נגד הפלג הירושלמי הקיצוני: "היום התחדשו קנאים חדשים, בשיטה חדשה, שאסור להתייצב בכלל בצבא. הגמרא אומרת קשים גרים לישראל כספחת. כל אחד מתקשה למה כל כך קשים הגרים, התירוץ הפשוט הוא כי אין לו מסורת אבות, הוא לא יכול לומר 'כך נהג אבי ז"ל' - וזה הקושי".

לדברי הרבי, "יש קנאים חדשים שהוציאו שיטה חדשה שאסור להתייצב. יש הרבה דברים שהונהגו בארץ על ידי אנשים חסרי אחריות ובהפקרות, וסובלים מזה כל תושבי ירושלים. הם רק לא יכולים לעזור לעצמם, אסור להם לומר מילה. האנשים האחראים באמת של העדה החרדית, אין להם קשר עם צורת ההתנהגות הזו".

"זה ברור, שאף תושב בויליאמסבורג ובקרית יואל ובבורו פארק או ביישוב יהודי אחר, לא היה סובל התנהגות כזו, אנשים צריכים ללכת ללמוד ולעבוד, וסוגרים כבישים. יולדת לא יכולה לעבור. גם בניו יורק שיש בעיה של מציצה בפה, עוד לא עלה על הדעת לסגור את רחובות ויליאמסבורג. זה דבר קל מאוד, אפשר בקלות לעשות כאוס בעיר, אבל זה לא עלה על דעת אף אחד. אבל בירושלים עושים זאת, מי הרשה זאת? בלי אחריות".


עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. לא יאומן כמה חסרי אחריות עסקני הפלג הירושלמי.....  

  דברים שרואים מכאן

  • כל מגמתם מאבק במרן הרב שטינמן גם במחיר הנוגד הגיון , וזועק גיחוך (ל”ת)


 2. תענוג לקרוא מאמר אידיאלוגי מנומק.. במקום הצרחות ויללות של סיקרקי ארץ יראל ,,אויי ויי גגייווללדד וכו'  (ל”ת)

  ה

 3. כשזוכים לאט לאט נטהרים מקיפת המרגלים טומאתן, וזוהמתן שבכל דור ודור.  (ל”ת)


  • קח שקל, חמודי (ל”ת)


  • צודק. סאטמר ממשיכים את חטא המרגלים ויודעים מה היה סופם.  (ל”ת)

   יפה יוסף

 4. הזססבבסבס  

  הנהנהננה נ

 5. אני מבין מסאטמר רבי. שהציונות זה לא פושעים אמיתיים. וזה לא יותר גרוע מ ג' עבירות ביחד. שהרי רק בבתי הכלא יושבים "פושעים אמיתיים" והצינוניים  (ל”ת)

  משנים השקופע ?

  • האדמו״ר מרן אהרן מסאט מר לא חזר על מה שאמר לפני חודשיים 


  • הם מזמן לא לוקחים את דברי הויאל משה ברצינות. מבינים שלא אמר אלא לפנים. (ל”ת)


 6. מאמינים לאריז"ל, שביאר את הפסוק : וגאלתיך אנוכי חי ה' שכבי עד הבקר. שראשית צמיחת גאולתינו. לא יאחר מה' באייר [יסוד שבתפארת] ה.תשח [שכבי עד הבקר,  (ל”ת)


  • גם אדונינו הגר"א . ביקש מתלמידיו העולים לציון, [הראשונים עוד בתקלד-ה] להשתדל להכנס לארץ ישראל,דווקא ביום ה' באייר. כי הוא הוא יום ראשית צמיחת גאו (ל”ת)

   כמובא בקול התור.

 7. בויואל משה. כתה שהציונות גרוע יותר מג' עבירות. והוא אומר, שבכלא יש פושעים אמיתיים. כלומר, שכל השאר אינם פושעים אמיתיים [גרוע מג' עבירות..] אלא תורה פי  (ל”ת)

  תורה פייק. סטמר במיטבה...

 8. לומדים ויואל משה עם "ה" ביאור "עלה נעלה" [הרה"ג מרדכי ציון שליט"א] ומטהרים הנפש.  (ל”ת)


 9. אך אין וויי! מדינה היא מציאות!  

  יוליש

 10. הכותרת צריכה להיות אחרת: האדמו"ר מסאטמר - יש היום בעיות שלא היו בעבר, וצריך לחזק את הארגונים שמסייעים לבחורים שלא ללכת לצבא השמד.  


  • הלו ארויני, לא נראה לך דברי הרבי בבקשה יש גם דרכים אחרות אבל תתחיל לערבב את (ל”ת)

   בני ברקי

 11. בגלל שזה עלול לגרום לרופאים רפורמים לסרב לתת טיפול רפואי לחרדים  (ל”ת)

  ככלל זה לא דבר להחרים רופאים רפורמים

 12. אשרינו  


 13. האדמו"ר הזה ידוע כלמדן וגם פיקח, ולכן דברי החול שלו , דברי טעם  (ל”ת)


 14. כל מלה בסלע  (ל”ת)


 15. פשוט חכם האדמו"ר הזה  (ל”ת)

  ...

 16. הפלג הרע הפלג התחתון הפלג השפל הפלג השקרן הפלג הצבוע  (ל”ת)

  אורן

 17. "אנו לא יכולים לנצח אותם"  

  שריר

  • הקב"ה הבטיח וכיתצו חרבותם וסאטמרים עסוקים בלנצח. (ל”ת)

   יפה יוסף

 18. לא מדוייק. מי שראה פעם מי יודב בכלא צבאי זה בעיקר צעירים  

  שמיל

 19. חרדים יקרים , חם לכם הקיץ ומייגע ביותר? כנראה שעדיין לא הפנמתם כי ב7 מדורי גיהנום יפקוד נשמותיכם הרעבות ותרבות הבצע אשר יגדע מהרה  


 20. ענן שפקד את ביתי בערב שבת קודש יתווה דרכי ביום ובלילה ,תצנזרו כאוות נפשכם מדין שמיי הרי לא ניתן להתעלם ולזלזל באינטליגנציה של בורא עולם  (ל”ת)


 21. מערכת וביטחון הרב׳בה וליצמן החביב והכופר,רשעים וכופרים אש להבות פחים וזלעפות מנת חלקם כוס תרעלה ימלא נפשם  (ל”ת)


 22. האדמור חולק על רבי משה הלל הירש  


 23. סוף סוף מנהיג אמיתי  (ל”ת)

  אליהו

 24. אדמו"ר שמבין שעם המדינה אי אפשר להילחם הוא אדמו"ר מציאותי ואחראי.  

  צוריאל

 25. כבר הובעה דעתו של מרן הגר"ח קנייבסקי על הפלג  

  חיים

 26. ממש חכם האדמו"ר הזה  (ל”ת)

  ...

 27. מיהו פושע  

  יוני

 28. ומה עם ילדים תימנים שחטפתם והם בשבי אצלכם?...  (ל”ת)


 29. זה יוצא כשהו לא מפרגן את אח שלו המוצלח יותר בכל מה שיכול להיות חוץ מטיפשוט שיש לו בשפע....  (ל”ת)

  זאלוני

 30. " צריך הרבה כסף ". כופרים תשארו תמיד בגלות. הציונות  

  יפה יוסף

;