1. עמוד הבית
 2. עסקים ונדל"ן
 3. בארץ

מנכ"ל האוצר: "בלי טיפול נכון - שיעור האבטלה בישראל יהיו כמו אצל החרדים"

שי באב"ד בכנס אלי הורביץ לחברה וכלכלה: "המפעלים שלנו לא מספיק מתועשים, כוח האדם שלנו לא מספיק מיומן והתעשייה המסורתית נהיית פה פחות איכותית"
חגי עמית, TheMarker, כ"ה סיון תשע"ז 19/06/2017 11:44

בחדרי חרדים לוגו מנכ"ל האוצר שי באבד, צילום: הדס פרוש, פלאש 90"מאז 2011 הגידול ביצוא של ישראל מצטמצם לעומת מה שקורה בסחר העולמי. המפעלים שלנו לא מספיק מתועשים, כוח האדם שלנו לא מספיק מיומן, התעשייה המסורתית נהיית פה פחות איכותית והיצוא שלנו הולך וקטן", כך אמר מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד בכנס אלי הורביץ לחברה וכלכלה (לשעבר קיסריה) שנערך היום במלון מצודת דוד שבירושלים.

"המצב הזה חובר לכך שכשמדברים על שיעור ההשתתפות בכח העבודה הישראלי, ומביטים על המבנה הדמוגרפי של האוכלוסיה - ילדי כיתה א' היום מורכבים מ-50% מהילדים שהם ערבים וחרדים - ואם לא נטפל בשאלה איך מכשירים אותם נכון לשוק התעסוקה, נמצא עצמנו בבעיה משמעתית - עם אותם נתוני אבטלה בכלל האוכלוסיה - ששוררים בשתי האוכלוסיות האלו", ציין באב"ד.

עוד אמר מנכ"ל משרד האוצר כי "בהקשר הזה הטיפול בבעיה צריך לעבור דרך נושא ההכשרה הטכנולוגית בישראל שלוקה בחסר המסלול האלטרנטיבי של מכללות טכנולוגיות הכמעט ולא קיים בישראל. ההשכלה הטכנולוגית מתוקצבת בישראל ב-250 מליון שקל לעומת 3 מיליארד שקל שמוקצים למל"ג. זה לעג לרש.

"בנוסף יש בעיה של המיתוג של התחום הזה. וכל זה למרות שלא ברור כמה עוד עורך דין או רואה חשבון מוסיפים בפריון למשק יותר מאשר טכנאי. ואני אומר לא ברור רק כי אני לא רוצה להעליב. ההכשרות הטכנולוגיות שאנו עושים היום הן לא מספיק טובות. המכללות הטכנולוגיות הן לא רק צורך של המשק בבעלי מקצוע. הכשרות כאלו גם יתנו מענה לצרכים הדמוגרפיים של מדינת ישראל.

"תפוס את אותו חרדי נתמך קצבאות בגיל 19 - ותגיד לו כנס לשנתיים של קורס במכון טכנולוגי מתקדם, נלמד אותך ובמקביל תעשה השתלמות בטבע או חברה טכנולוגית אחרת. אחרי שנתיים תשאל עצמך השאלה - 'יש לך 3 ילדים והאם אתה מעדיף לחיות איתם על קצבאות תחת לקו העוני - או להגיע לשכר הממוצע במשק עם המשרות שפתוחות בפניך אחרי ההכשרה שצברת'. חלק מהתהליכים האלו הוא לשכנע ההורים מגיל 6 לשלוח את הילדים למסלולים בהם יש לימודי ליבה - וברגע שהתהליכים יתחילו לגבי מבוגרים זה ידחוף גם את הילדים".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. עוד אחד...  

  חכמה בינה ודעת

 2. יש אתגרים לאומיים לליכוד  (ל”ת)

  פלאי הכלכלה של נתניהו?

 3. חלומות באספמיה.  

  שריר

 4. בורות- אחוז החרדים נתמכי קיצבה הינם כמו האחוז שקיים באוכלוסיה הכללית  (ל”ת)


 5. מדוע עובדי ה' חשובים מהעובדים במפעלים?  

  שריר

 6. טוב יעשה שי  


 7. מנסה לחלן אותנו  

  יהודה

;