1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. החרדים

'"הרפורמית שאלה: "ולא יראו אותנו?"' • צפו בראיון

בראיון וידאו שהעניק היום הרב פרנק ל"בחדרי חרדים" הוא תוקף את מנדלבליט וטוען כי "התנגדותו צריכה עיון גדול", לדבריו, כפי שנטען, היות ומנדלבליט היה מעורב בשלב גיבוש המתווה - הרי שקשה לו כעת להתנתק ממנו • צפו בראיון
יעקב גרודקה, כ"ה סיון תשע"ז 19/06/2017 13:37
תגיות:

הרב פרנק הרב פרנק בראיוןסערת מתווה הכותל: ביממה האחרונה, המאבק של הרבנות הראשית נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט - עלה שלב. הרב רפאל פרנק - עוזרו הבכיר של הרב הראשי הגר"ד לאו שיגר מכתב מנומק וחריף ליועץ המשפטי לרבנות הראל גולדברג שבו הוא מבהיר את עמדת הרבנות נגד מתווה הכותל.

בראיון וידיאו שהעניק היום הרב פרנק ל"בחדרי חרדים" הוא תוקף את מנדלבליט וטוען כי "התנגדותו צריכה עיון גדול", לדבריו, כפי שנטען, היות ומנדלבליט היה מעורב בשלב גיבוש המתווה - הרי שקשה לו כעת להתנתק ממנו.

"בגלל שמנדלבליט היה מעורב בשלב גיבוש המתווה - קשה לו להשתחרר מהעמדה הזו. יש לי צריך עיון גדול על ההתנגדות הגדולה שלו. עמדת הרבנות היא לא קיצונית, היא עמדת ההלכה, לא מדובר במשחק כדורגל אלא בהלכה ואין מקום אחד שמתיר תפילה מעורבת בבית הכנסת. כיום חברי הכנסת משתפים פעולה עם הרבנות הראשית כי הם מבינים שהיא עומדת בקו החזית.

בל הסוגיה היא יותר ממה שאנחנו מדברים עליו. מי שנכח כעת בישיבה ושמע את הדברים מפי מספר חברי כנסת שביד רמה – חלקם אפילו חובשי כיפות - מנצלים כל במה כדי להתקיף את כל נושא הדת בישראל, מדברים על הכותל והדיון עובר להיות על גיור ועל התנהלות בתי הדין, מכלול של דברים. אותם ח"כים מנצלים כל במה אפשרית כדי לתקוף את הרבנות הראשית והנהגותיה לדורותיה זה אומר דרשני, וזה אומר גם בדיוק מה המגמה של הדיון שאנחנו מנהלים פה.

הויכוח על הכותל אינו ויכוח על חופש הפולחן, אלא עוסק בשאלה של חופש ההפגנה.

אני אספר סיפור אחד, אולי זה יהיה חידוש למערכת שלא שמעו את זה מפי אף פעם. לפני קרוב ל-20 שנה, הייתי חבר בוועדה שדנה בנושא תפילת נשים בכותל, כשאליקים רובינשטיין קיים באותה תקופה כיועמ"ש, באחת מהישיבות שהייתה במבנה ברחבת הכותל הגיעו נשים שטענו שהן רוצות (להתפלל בכותל) ואני הצעתי "יש פה מקום קטן, קרוב לכותל, הכותל הקטן, תתפללו שם, תעשו מה שאתן רוצות, תנהלו את התפילה כפי שאתן רוצות". הדברים נשמעו אצל כולם, זה היה נשמע הגיוני ואז קמה אחת הנשים ואמרה "ולא יראו אותנו?" אמרתי "סליחה". ואז היא שאלה שוב. שאלתי, "רגע, זה הדיון שלנו? אתן הרי מדברות על חופש הפולחן, על קירבה לאבנים, על להתפלל קרוב יותר למקום. מה ההבדל בין המקום הזה למקום הזה?" אה.

"אז אמרתי ליועמ"ש באותו זמן "פה מתגלית האמת. הסוגיה איננה של חופש הפולחן, השאלה היא חופש ההפגנה". ומי ששמע את הדברים היום, זה רק מחזק את עמדתי. הצעקות שנשמעו בוועדת חוקה חוק ומשפט בדבר הניתוק של אותם אלו שכבר אנחנו יודעים, ששנים ניתקו את עצמם מיהדות. לא מדבר על זה, כמה יהודים נשארו מהרפורמים בארצות הברית. לא מדבר על נישואין אזרחיים. לא מדבר על כמה חתונות מעורבות של כמרים גויים. זו לא יהדות. זה הרס היהדות. זו שואה ליהדות".

צפו בראיון:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מנדלבליט חרדי?  

  מרדכי

  • עדיף יהדות שיש בה ממש. מחרדיות. (ל”ת)


 2. ועוד מעט יבוא הפישר הכלומניק התורן ויתקוף את שולחי דרבנן לחברי הכנסת -  (ל”ת)


 3. הופעה מעולה  


  • גם לנו לא איכפת באמת מקדושת הכתל. עובדה מוכנים ובכיף לתת להם את הכתל הקטן...אלא מאי ? בגדול לא. למה ? כדי שלא יראו אותם....אז מה שחשוב לנו חשוב להם.. (ל”ת)

   קצת הגינות רבותי.

 4. לצורך מתן סיוע רפואי לנפגעי טרור מזריקת אבנים וסכינים ברחבת הכותל או על הר הבית?  (ל”ת)

  מדוע הרבנות לא מאפשרת בניית מרפאה

 5. שעורר הרב דוויס באנגליה?  (ל”ת)

  ומה עמדתו של כבוד הרב בנוגע למחלוקת

 6. ולתרום כספים לצורך בניית מרפאה לטיפול בנפגעי טרור על הר הבית  (ל”ת)

  על הרבנות הראשית לישראל לתרום את חלקה בבניין הארץ

 7. הרפורמים הם נבלות סרוחות שנקווה שיפוג ריחן במהרה  (ל”ת)


 8. רפורמים  

  מייקל

 9. רפורמים  

  מייקל

;