1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. היכלי הישיבות

דרך ה': מה סדר הלימוד לאדם עובד שלומד רק שעה וחצי ביום?

בירושלים נחנך בית המדרש החדש של ישיבת 'דרך השם' בשילוב הכנסת ס"ת מהודר להיכל הישיבה • גדולי ישראל שכתבו אותיות בספר התורה, השיבו לשאלות כיצד צריך להיות סדר הלימוד למי שאינו לומד כל היום • ראש ישיבת דרך ה' הגרב"צ גרינבוים: "משימתנו לייסד מסגרות וקביעות של תורה גם למי שיצא לעבוד"
משה ויסברג • צילום: שלומי כהן, ט"ז תמוז תשע"ז 10/07/2017 17:41

שלומי כהן הגר"ח קנייבסקי בכתיבת האותיות. צילום: שלומי כהןאחרי 17 שנה מאז נוסדה ישיבת דרך השם, בהכוונת גדולי ישראל, נחנך השבוע בית המדרש החדש והגדול, בבניין ישיבת דרך השם ההולך ומוקם בפאתי שכונת הר נוף בירושלים.

במעמד השתתפו שורה ארוכה מכותל המזרח של ראשי הישיבות והרבנים, שפיארו את שולחן המזרח של הישיבה, שראש הישיבה ומייסדה הגרב"צ גרינבוים, נטל על עצמו את "המשימה של הדור" - ייסוד מקום תורה וקביעות לימוד תורה גם עבור אלו שיצאו לעבוד.

כידוע מוטו הישיבה הוא המחויבות לתורה: "העובדה שיצאת לעבוד, לא אומרת שאתה רשאי להתנתק מבית המדרש ומעולמה של תורה", אומר ראש הישיבה. "גם מי שיצא לעבוד חייב להיות מחובר לתורה. אין שום פטור מתורה ואין שום תכלית בחיי יהודי ללא לימוד בסדר יומי קבוע".

מתכונתה של הישיבה בנויה כבית המדרש לרבים וטובים, בעלי משפחות בוגרי ישיבות וגם בחורים שלא נמצאים כיום במסגרתם תורנית - מכל סיבה שהיא, אבל שייכים לשם במהותם הפנימית, רוצים וצריכים מסגרת שתחבר אותם למקור מים חיים.

בהנחייתם הצמודה של מרנן ורבנן גדולי ישראל, נטל ראש הישיבה על עצמו את המשימה של הדור: יצירת תשתית תורנית מתאימה, ברוח הישיבות הקדושות, עבור אנשים אלו - דרך השם היא המסגרת שמחברת אותה לתורה.

בין המשתתפים במעמד היו הגאון רבי דוד כהן ראש ישיבת חברון וחבר מועצג"ת, הראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף, ראש ישיבת אהבת שלום המקובל רבי יעקב הלל, הגאון רבי יוסף חברוני ראש ישיבת חברון, המקובל רבי יקותיאל אבוחצירא, הגאון רבי שלמה טוויל רבה הראשי של מקסיקו, רב הכותל והמקומות הקדושים הגר"ש רבינוביץ – שמסייע בכל מאודו לישיבת דרך ה' ואף מוסר שיעורים בישיבה, וכן רבנים נוספים רבים.

מ"מ רה"ע יצחק פינדרוס הנחה את האירוע, בו השתתפו גם חבר הכנסת אורי מקלב, ראש העירייה ניר ברקת, חברי מועצת העיר – יוסי דייטש, אליעזר ראוכברגר, ישראל קלרמן ואישי ציבור רבים.

בית המדרש שנחנך נקרא "שער בנימין", ע"ש בנימין אסא ע"ה, אביו של תורם בית המדרש יצחק אסא ורעייתו, שהם מנכבדי הקהילה היהודית במכסיקו. למעמד הגיע התורם עם כל משפחתו, ילדיו ונכדיו לאירוע, "כדי שיראו מה צריך לעשות עם הכסף. אבא שלי אמר לי, אל תספר לי כמה כסף יש לך, תספר לי כמה שם טוב יש לך".

בד בבד עם מעמד חנוכת בית המדרש, הוכנס גם ס"ת מהודר להיכל הישיבה. בימים שלפני האירוע סבבו ראש הישיבה ורבניה בבתיהם של גדולי ישראל, לכתיבת אותיות בס"ת, ולקבלת ברכה, ולהדרכה כיצד צריכים ללמוד אלו שלומדים רק מקצת מהיום. בקביעת המזוזה לבית המדרש כובד ידיד הישיבה שתומך כבר שנים רבות במפעליה תורנית וגשמית הרב יצחק גלצר.

את הישיבה וראש הישיבה מלווה ומדריך מאז היווסדה, בכל פרט ופרט, ראש הישיבה הגראי"ל שטינמן. בשבוע שעבר נכנסו אליו ראש הישיבה ורבניה, ולאחר שכתב אות בס"ת, בירכם מרן בחום רב: "אני מברך אתכם שתצליחו בתורה ויראת שמים".

במעונו של הגר"ח קנייבסקי, לאחר שכתב אות בס"ת, שאל ראש הישיבה מהו סדר הלימוד לאדם הלומד רק מעט מן היום? "שילמד משנה ברורה", השיב הגר"ח. ואם הוא לומד מעט יותר, כשעה וחצי, כיצד לחלק את הזמן? " שני שליש גמרא, שליש משנה ברורה".

כמו"כ ביקרו ראשי הישיבה במעונו של ראש ישיבת פוניבז' וחבר מועצג"ת הגר"ג אדלשטיין, שאמר להם, "מה שאתם עושים, זהו הצורך של הדור", ובמעונו של הגאון רבי דב לנדא, שכתב אות בס"ת, וחיזק את פעולתה של הישיבה וראשיה.

בישיבת דרך ה' כיום לומדים כיום למעלה ממאה בחורים המתגוררים בישיבה, לצד עשרות בוגרים שלומדים בכולל שבישיבה - תורת ישראל. בניין הישיבה החדש שוכן ברחוב אבן דנן 1 בהר נוף. הישיבה נוסדה לפני 17 שנה, בשנת תש"ס, מאז עברו בה מעל 500 בוגרים. ראש הישיבה הגאון רבי ברוך צבי גרינבוים, הוא מחברם של ספרים רבים, עוסק רבות בחינוך, ובין יתר מפעלותיו -
ייסוד ארגון לב שומע, שאת פעילותו ודרכו החינוכית הוא מנחה.

הישיבה מהווה עוגן של תורה לבוגרי ישיבות רגילים רבים שיצאו מבית המדרש ומבקשים להישאר קשורים אל לימוד התורה ואל ההווי התורני. ראש הישיבה יחד עם צוות הישיבה בונים עבור משפחות רבות אלו מבני המגזר החרדי, אפשרויות תורניות שיתנו עבורם מענה, כדוגמת כוללים ייעודיים ושיעורי תורה מותאמים.

אחד הדברים אותם מסביר ראש הישיבה הגרב"צ גרינבוים כמשל לשליחותו, הוא על הפסוק "אבן מאסו הבונים הייתה לראש פינה". מדוע מאסו הבונים באותה אבן נהדרת שבסופו של יום נהייתה לראש פינה, הרי בנאים אלו ודאי 'מבינים' עם מה בונים בית, ומדוע לא קיבלה אותה אבן יקרה את הכבוד הראוי מהתחלה? "כנראה, שאותה אבן עברה מבנאי לבנאי ואף אחד מהבונים לא ידע איך למקם אותה בבניין בגלל ייחודיותה. הבונים ידעו לבנות רק אבנים סטנדרטיות, את אבן 'ראש פינה' הבונים לא הכירו. היא הייתה שונה. העבירו אותה מיד ליד עד שנזנחה בצד. אך דווקא יחסם המשפיל של הבונים וחוסר ההבנה שלהם בטיב האבן, הכשירה את מקומה בראש הבניין. אז, 'השתפשפה' האבן, לוטשה וקיבלה ברק מיוחד, כשחיפשו אבן ייחודית שתעטר את הבניין, הבינו שאין מתאימה ממנה לראש פינה. סוד האבן התגלה רק לאחר מסעות מופלאים שהייתה חייבת לעבור". והנמשל ברור...

בדבריו במעמד אמר ראש הישיבה הגרב"צ גרינבוים, כי "למרות שחיינו מלאים ניסים, מעטות ההזדמנויות בחיים שאנו זוכים לניסים גלויים. המציאות הזו שאנו חווים בחנוכת בית המדרש היא נס גלוי, וכשה' מסייע לנו לבנות בית מדרש גדול שכזה, זה מחייב את כולנו למלא אותו. אחרת, למה הוא כל כך גדול. כל אחד מבני ובוגרי דרך ה' חייב לקבוע עיתים לתורה בבית המדרש בכל רגע אפשרי.

"אבל זה לא מספיק. המחייב הגדול של כל אחד מבני דרך ה' הוא להביט סביבו ולחשוב את מי הוא מצרף לבית המדרש. שכל אחד מבני ובוגרי הישיבה יקבל על עצמו לצרף אחד לקביעת עיתים לתורה או בבית המדרש החדש או בכל מקום שהוא".

בחרי חרדים עם תיעוד מהמעמד.הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. הרב גרינבויים  

  זאבי

  • אכן כן 

   מוישי

 2. שאלת תם??  

  ירושלמית א'

;