1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

תיעוד חדש נחשף • שלב אחר שלב: כך נכנסו המחבלים להר הבית

שבוע אחרי: תיעוד חדש שנחשף בתום חקירה משותפת של המשטרה והשב"כ, מגלה כיצד הגיעו שלושת המחבלים למתחם עם הנשקים באמתחותיהם ועד לרגע הפיגוע הרצחני • החקירה גם קובעת כי לולא היו מוצבים מגנומטרים, הפיגוע היה נמנע • צפו

אלי שלזינגרכ"ו תמוז תשע"ז 20/07/2017 14:01

_imagebank_orig_orig_893FDB4589DB443DB5DBFBDD3F70B6A0.jpg

הותר לפרסום כי החקירה המשותפת של משטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי חשפה את מסלול הגעת המחבלים לירושלים, כניסתם לעיר העתיקה ולהר הבית ועד רגע ביצוע הפיגוע הרצחני בו נהרגו רס"מ כמיל שנאן ורס"מ האיל סתאוי ז"ל.

מהחקירה עלה כי שלושת המחבלים הגיעו לפנות בוקר, ביחד עם סייען נוסף, באוטובוס מצפון הארץ ממנו ירדו בעיר העתיקה בירושלים. מממצאי החקירה עולה כי המחבלים הלכו רגלית, ולא כקבוצה, ונכנסו דרך שער הפרחים לעיר העתיקה, כאשר אחריהם הולך הסייען שהוא נושא על גבו תיק ובתוכו הוסלקו כלי הנשק מסוג קרל גוסטב.

המחבלים, כל אחד בנפרד, נכנסו לשטח הר הבית דרך שער באב חוטא, ושם נכנסו ישירות לתוך מסגד אל אקצא.

עוד עולה מהחקירה כי בתוך שטח המסגד הועבר אליהם על ידי הסייען התיק שבו הוסלקו כלי נשק. משסיימו להתפלל בתוך המסגד יצאו מתוכו המחבלים, כאשר שניים מהם יצאו ראשונים, והמחבל השלישי יצא אחריהם כשעל גבו התיק ובתוכו כלי הנשק שהועברו אליהם על ידי בתוך המסגד.בשלב זה נצפה הסייען כשהוא יוצא משטח הר הבית ומהעיר העתיקה כשהוא ללא התיק שהיה על גבו עם היכנסו. עם יציאתם ממסגד אל אקצא, המשיכו המחבלים ללכת לכיוון מתחם השירותים בתוך שטח הר הבית, שם החליפו בגדיהם לבגדים ארוכים ויצאו מהמתחם כשכלי הנשק ואמצעי לחימה על גופם. משם הלכו המחבלים לכיוון שער הר הבית באב חוטא, כאשר שניים מהם ביצעו ירי לעבר השוטרים שעמדו במבוא, שם הרגו את השוטר כאמיל שאנן ז"ל והמשיכו בריצה חזרה לתוך מתחם הר הבית, במעלה גרם המדרגות.

בשלב זה כוח המשטרה הפרוס בתוך שטח ההר ובמתחם נקודת המשטרה, בהם השוטר האיל סיתאוי ז"ל שמעו את הירי, החלו לרוץ לכיוונם וניהלו קרב יריות עם המחבלים. שניים מהמחבלים חוסלו במקום, ומחבל שלישי שנפגע המשיך בריצה לרחבת הר הבית שם התמוטט. במהלך קרב היריות עם המחבלים נהרג השוטר האיל סיתאוי ז"ל בתוך שטח ההר.

שוטרי מרחב דוד החלו מיד בהגשת סיוע רפואי ראשוני לחבריהם שנפגעו, ובמקביל חבלני משטרה ביצעו פעולות לניטרול מוחלט של המחבלים. תוך כדי בדיקת המחבל השלישי שנפגע מירי השוטרים והתמוטט על הרחבה, הוא התרומם ניסה לשלוף סכין. הכוח שהיה דרוך במקום הגיב במיידי וניטרלו.

מיד לאחר הפיגוע הורה מפקד מחוז ירושלים על סגירת הר הבית. במהלך הימים שלאחר מכן ומתוך ההבנה שהמחבלים שהו מספר שעות בתוך שטח הר הבית עם כלי נשק אותם הסליקו, ביצעה המשטרה סריקה ביטחונית במתחם הר הבית במהלכה נתפסו סכינים, אלות, רימוני הלם, חומרי הסתה, רוגטקות, וכלי נשק קרים נוספים.

בעקבות הפיגוע, הוחלט להציב מגנומטרים בכניסה להר הבית, על מנת למנוע הכנסת כלי נשק ואמצעי לחימה, דבר שהביא להתנגדות גדולה. לולא המחבלים היו נבדקים לפני הכניסה להר, הפיגוע ככל הנראה היה נמנע.

ממשטרת ישראל נמסר כי חקירת הפיגוע ותיעוד מסלול הגעתם של המחבלים עם כלי נשק לתוך שטח הר הבית והמסגד מוכיחים מעבר לכל ספק (במידה ולמאן דהוא היה כזה) את השימוש הציני שעשו המחבלים במתחם קדוש ואת ניצול דרכי הכניסה להר הבית במטרה להבריח נשק חם, אותו החביאו במתחם הקדוש ויצאו ממנו לבצע פיגוע טרור ולהרוג את השוטרים, שכל תפקידם לשמור על בטחון המתפללים והסדר במקום.

בעקבות פיגוע הטרור הרצחני נסגר מתחם הר הבית בסוף השבוע כדי לאפשר בדיקות וסריקות ביטחוניות ולקדם את החקירה והוא נפתח ביום ראשון למתפללים מוסלמים. משטרת ישראל פועל במטרה לאפשר את קיום חופש הדת והפולחן לכלל בני הדתות תוך מחויבות לביטחונם ושלומם של התושבים והמבקרים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;